romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda dnes projedná, kolik uprchlíků by Česko mohlo přijmout

8.7.2015 10:13
Milan Chovanec, ministr vnitra:
Milan Chovanec, ministr vnitra: "Šibenice k demokracii nepatří, to si musí uvědomit i policie jako orgán demokratického státu." (koláž: Romea.cz)

Kolik uprchlíků by mohlo Česko přijmout, by mělo být jasněji po dnešním jednání vlády. Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se bude také na večerní schůzi zabývat navýšením rozpočtů sociálních zařízení, pokračováním rektora Mikuláše Beka ve funkci nebo zakázkami za stamiliony korun.

Nejsledovanější téma dnešního jednání vlády bude otázka přijímání uprchlíků. Kolik jich ministerstvo vnitra navrhne přijmout, chce ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) říct prvně až vládním kolegům. Médiím pouze prozradil, že to bude méně lidí, než původně navrhovala Evropská komise v povinných kvótách. Půjde podle něj o stovky lidí letos a několik set lidí příští rok.

Ministři dále budou jednat o navýšení peněz na sociální služby. Ministerstvo práce by chtělo zařízením, která se starají o handicapované lidi či seniory, poslat na provoz 720 milionů korun. Celkem 300 milionů by mělo podle návrhu putovat z rozpočtu ministerstva, 420 milionů pak z rezerv státní pokladny. Ministerstvo financí je ale proti.

Vláda dále probere několik tendrů za stamiliony korun. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) kolegy seznámí s parametry zakázky na výrobu registračních značek pro osobní automobily za asi půl miliardy korun. Ministerstvo obrany představí zakázku na šestiletý servis letounů L-410 a leteckých motorů za více než 314 milionů korun.

Řešit se bude i setrvání současného rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka v čele této vysoké školy i po další čtyři roky. Ministři se také budou zabývat návrhem Rady vlády pro rovnost žen a mužů, která by chtěla, aby se u nových zákonů a při příjímání opatření bral ohled nejen na životní prostředí či na zákaz diskriminace, ale také na dopady na ženy a muže. Tématem bude i prohlášení devíti historických předmětů, uměleckých děl či církevních památek národními kulturními památkami.

Přečteno: 498x
 

Kam dál:

Štítky:  

Imigrace, Soužití, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo