romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vláda dnes projedná, kolik uprchlíků by Česko mohlo přijmout

8.7.2015 10:13
Milan Chovanec, ministr vnitra:
Milan Chovanec, ministr vnitra: "Šibenice k demokracii nepatří, to si musí uvědomit i policie jako orgán demokratického státu." (koláž: Romea.cz)

Kolik uprchlíků by mohlo Česko přijmout, by mělo být jasněji po dnešním jednání vlády. Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se bude také na večerní schůzi zabývat navýšením rozpočtů sociálních zařízení, pokračováním rektora Mikuláše Beka ve funkci nebo zakázkami za stamiliony korun.

Nejsledovanější téma dnešního jednání vlády bude otázka přijímání uprchlíků. Kolik jich ministerstvo vnitra navrhne přijmout, chce ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) říct prvně až vládním kolegům. Médiím pouze prozradil, že to bude méně lidí, než původně navrhovala Evropská komise v povinných kvótách. Půjde podle něj o stovky lidí letos a několik set lidí příští rok.

Ministři dále budou jednat o navýšení peněz na sociální služby. Ministerstvo práce by chtělo zařízením, která se starají o handicapované lidi či seniory, poslat na provoz 720 milionů korun. Celkem 300 milionů by mělo podle návrhu putovat z rozpočtu ministerstva, 420 milionů pak z rezerv státní pokladny. Ministerstvo financí je ale proti.

Vláda dále probere několik tendrů za stamiliony korun. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) kolegy seznámí s parametry zakázky na výrobu registračních značek pro osobní automobily za asi půl miliardy korun. Ministerstvo obrany představí zakázku na šestiletý servis letounů L-410 a leteckých motorů za více než 314 milionů korun.

Řešit se bude i setrvání současného rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka v čele této vysoké školy i po další čtyři roky. Ministři se také budou zabývat návrhem Rady vlády pro rovnost žen a mužů, která by chtěla, aby se u nových zákonů a při příjímání opatření bral ohled nejen na životní prostředí či na zákaz diskriminace, ale také na dopady na ženy a muže. Tématem bude i prohlášení devíti historických předmětů, uměleckých děl či církevních památek národními kulturními památkami.

Přečteno: 516x
 

Kam dál:

Štítky:  

Imigrace, Soužití, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo