romea - logo
22. dubna 2019 (pondělí)
svátek má Evžénie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda dnes projedná zákon o sociálním bydlení. Odborníci se bojí dalších odkladů

8.3.2017 10:02
Happening iniciativy Mít svůj domov ze 7.3.2017 (foto: Petr Zewlakk Vrabec)
Happening iniciativy Mít svůj domov ze 7.3.2017 (foto: Petr Zewlakk Vrabec)

Dnes proběhne jednání vlády ČR, jehož významným bodem bude zákon o sociálním bydlení. Návrh zákona počítá s tím, že první žadatelé o byt by se mohli začít na úřady obracet od pololetí příštího roku. Do sociálního bydlení by se pak měli nastěhovat nejpozději v půlce roku 2020. Některé resorty a instituce mají k podobě normy výhrady. Opatření je součástí koaliční smlouvy, ale kvůli neshodám se přípravy protáhly.

Na Facebookových stránkách iniciativy Mít svůj domov, která se prosazování tohoto zákona věnuje vedle mnoha dalších aktivit na poli (nejen) sociálního bydlení, se dnes objevilo prohlášení, které hovoří o vzrůstajících obavách z možných dalších obstrukcí v procesu přijetí zákona. "Včera měl jeden z mluvčích iniciativy, Štěpán Ripka, schůzku s ministryní pro místní rozvoj K. Šlechtovou a ta mu sdělila, že v zákoně našla další problém: 'Paní ministryně mluvila o tom, že bude co nejvíce prosazovat, aby se do zákona vrátila povinnost obcí zajišťovat sociální bydlení,' říká Štěpán Ripka. (...) 'To je taktika ze strany ministryně Šlechtové, jak věc zdržet, aby zákon neprošel do voleb,' cituje iniciativa Ripkovo prohlášení.

Během včerejška uspořádala iniciativa Mít svůj domov také happening, během něhož organizátoři odhalili symbolický pomník dětem bez domova a poskytli své stanovisko k aktuálnímu návrhu zákona o sociálním bydlení. Podle jejich údajů je k dnešnímu dni v ČR bez domova 18 000 dětí, které bydlí v provizoriu na ubytovnách, v azylových domech či v ústavech.

Přečteno: 2886x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Vláda, Bydlení, zákon, Platforma pro sociální bydlení, Mít svůj domovHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo