romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda dnes projedná zákon o sociálním bydlení. Odborníci se bojí dalších odkladů

8.3.2017 10:02
Happening iniciativy Mít svůj domov ze 7.3.2017 (foto: Petr Zewlakk Vrabec)
Happening iniciativy Mít svůj domov ze 7.3.2017 (foto: Petr Zewlakk Vrabec)

Dnes proběhne jednání vlády ČR, jehož významným bodem bude zákon o sociálním bydlení. Návrh zákona počítá s tím, že první žadatelé o byt by se mohli začít na úřady obracet od pololetí příštího roku. Do sociálního bydlení by se pak měli nastěhovat nejpozději v půlce roku 2020. Některé resorty a instituce mají k podobě normy výhrady. Opatření je součástí koaliční smlouvy, ale kvůli neshodám se přípravy protáhly.

Na Facebookových stránkách iniciativy Mít svůj domov, která se prosazování tohoto zákona věnuje vedle mnoha dalších aktivit na poli (nejen) sociálního bydlení, se dnes objevilo prohlášení, které hovoří o vzrůstajících obavách z možných dalších obstrukcí v procesu přijetí zákona. "Včera měl jeden z mluvčích iniciativy, Štěpán Ripka, schůzku s ministryní pro místní rozvoj K. Šlechtovou a ta mu sdělila, že v zákoně našla další problém: 'Paní ministryně mluvila o tom, že bude co nejvíce prosazovat, aby se do zákona vrátila povinnost obcí zajišťovat sociální bydlení,' říká Štěpán Ripka. (...) 'To je taktika ze strany ministryně Šlechtové, jak věc zdržet, aby zákon neprošel do voleb,' cituje iniciativa Ripkovo prohlášení.

Během včerejška uspořádala iniciativa Mít svůj domov také happening, během něhož organizátoři odhalili symbolický pomník dětem bez domova a poskytli své stanovisko k aktuálnímu návrhu zákona o sociálním bydlení. Podle jejich údajů je k dnešnímu dni v ČR bez domova 18 000 dětí, které bydlí v provizoriu na ubytovnách, v azylových domech či v ústavech.

Přečteno: 2891x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Vláda, Bydlení, zákon, Platforma pro sociální bydlení, Mít svůj domovHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo