romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda dnes projedná zákon o sociálním bydlení. Odborníci se bojí dalších odkladů

8.3.2017 10:02
Happening iniciativy Mít svůj domov ze 7.3.2017 (foto: Petr Zewlakk Vrabec)
Happening iniciativy Mít svůj domov ze 7.3.2017 (foto: Petr Zewlakk Vrabec)

Dnes proběhne jednání vlády ČR, jehož významným bodem bude zákon o sociálním bydlení. Návrh zákona počítá s tím, že první žadatelé o byt by se mohli začít na úřady obracet od pololetí příštího roku. Do sociálního bydlení by se pak měli nastěhovat nejpozději v půlce roku 2020. Některé resorty a instituce mají k podobě normy výhrady. Opatření je součástí koaliční smlouvy, ale kvůli neshodám se přípravy protáhly.

Na Facebookových stránkách iniciativy Mít svůj domov, která se prosazování tohoto zákona věnuje vedle mnoha dalších aktivit na poli (nejen) sociálního bydlení, se dnes objevilo prohlášení, které hovoří o vzrůstajících obavách z možných dalších obstrukcí v procesu přijetí zákona. "Včera měl jeden z mluvčích iniciativy, Štěpán Ripka, schůzku s ministryní pro místní rozvoj K. Šlechtovou a ta mu sdělila, že v zákoně našla další problém: 'Paní ministryně mluvila o tom, že bude co nejvíce prosazovat, aby se do zákona vrátila povinnost obcí zajišťovat sociální bydlení,' říká Štěpán Ripka. (...) 'To je taktika ze strany ministryně Šlechtové, jak věc zdržet, aby zákon neprošel do voleb,' cituje iniciativa Ripkovo prohlášení.

Během včerejška uspořádala iniciativa Mít svůj domov také happening, během něhož organizátoři odhalili symbolický pomník dětem bez domova a poskytli své stanovisko k aktuálnímu návrhu zákona o sociálním bydlení. Podle jejich údajů je k dnešnímu dni v ČR bez domova 18 000 dětí, které bydlí v provizoriu na ubytovnách, v azylových domech či v ústavech.

Přečteno: 2903x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Vláda, Bydlení, zákon, Platforma pro sociální bydlení, Mít svůj domovHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo