romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dienstbier jedná o vykoupení prasečáku v Letech téměř dva roky. Vláda na jeho návrh odtajnila podrobnosti

5.9.2016 16:15
Jiří Dienstbier na tiskové konferenci 5. 9. 2016
Jiří Dienstbier na tiskové konferenci 5. 9. 2016

Na základě žádosti ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera vláda dnes rozhodla o zrušení stupně utajení „Vyhrazené“ u usnesení vlády ze dne 21. března 2016 týkající se budoucnosti pietního místa v Letech u Písku. Server Romea.cz o tom informovala ministrova mluvčí Olga Jeřábková.

"Andrej Babiš si rád přivlastňuje cizí práci. V případě tábora v Letech si přivlastnil mou práci,“ uvedl ministr Dienstbier a v tiskové zprávě podrobně popsal průběh jeho jednání s majiteli vepřína v Letech u Písku.

V únoru 2015 ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier předložil vládě Strategii romské integrace na léta 2015–2020. "Tento strategický dokument formuluje jako úkol přijmout opatření, která povedou k ukončení provozu velkovýkrmny prasat v bezprostřední blízkosti pietního místa v Letech u Písku," uvedl Dienstbier, který na základě tohoto strategického materiálu jednal s vedením firmy AGPI, a. s., tedy majitelem zmíněné velkovýkrmny. Jednání se účastní i pan ministr Herman a o jejich průběhu je informována vláda.

"Od ledna 2015 až do srpna letošního roku proběhlo pět jednání obou ministrů a jejich náměstkyň se zástupci firmy AGPI, a.s. Ministr Dienstbier se sešel k tomu tématu se zástupci mezinárodních organizací, zahájena byla i jednání s příslušnými úřady o technických záležitostech souvisejících s ukončením provozu velkovýkrmny prasat," dodal v tiskové zprávě ministr.

Podle Dienstbier jsou jednáná o budoucnosti letského areálu citlivá – jak ze strany pozůstalých po obětech, pro které je stávající situace urážlivá, tak ale pro majitele, kteří mají oprávněné ekonomické zájmy spojené s živočišnou výrobou v místě.

"I proto platí, že o průběhu jednání s vedením firmy AGPI, a. s. je na místě informovat ve chvíli, kdy nějaká taková dohoda bude existovat. Všechny polovičaté nebo nepřesné informace z jednání, která čas od času zveřejňují média nebo někteří vládní kolegové ministra Dienstbiera, případnému úspěchu jednání mohou pouze uškodit," uvádí se dále v tiskové zprávě.

"Pan Babiš oznámil, že tento týden do Let poprvé v životě pojede. Ministr Dienstbier bude jeho návštěvu sledovat s nadějí, že zážitek pietního místa a vzpomínka na oběti letského tábora ho naplní pokorou. A že přestane zneužívat latentní rasismus části veřejnosti k populistickým výzvám k rychlým řešením problémů, ve kterých se neorientuje," dodává tisková zpráva.

"Pokud se pan Babiš nyní diví, proč stát nemá více asistentů, kteří by pracovali s romskou mládeží, měl by přestat blokovat schválení rozpočtu na prevenci sociálního vyloučení, terénní práce a práce v sociálně vyloučených lokalitách. Jen na těchto třech položkách se pan Babiš zdráhá přidat v rozpočtu Úřadu vlády 9,9 milionu korun, které by mohly pomoci v řadě míst, která nikdy nenavštívil a ani nenavštíví," dodal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

VIDEO

Vývoj jednání o řešení budoucnosti tábora v Letech

  • 8. ledna 2015 – první jednání iniciované ministrem Jiřím Dienstbierem se zástupci společnosti AGPI za účasti ministra Daniela Hermana.
  • 26. února 2015 – vláda schválila Strategii romské integrace na léta 2015–2020, do které ministr navrhl úkol pro úřad svůj i úřad ministra Hermana přijmout opatření vedoucí k ukončení provozu velkovýkrmny prasat v blízkosti pietního místa v Letech u Písku
  • 21. března 2016 – materiál o budoucnosti tábora v Letech projednala vláda ve vyhrazeném režimu
  • listopad 2015 – srpen 2016 - proběhlo celkem pět jednání ministra Dienstbiera, jeho náměstkyně Martiny Štěpánkové a ministra Daniela Hermana se zástupci společnosti AGPI
  • únor 2015 – červen 2016 – ministr Jiří Dienstbier jednal o této záležitosti se zástupci mezinárodních organizací (IHRA, OSCE)
  • červen 2016 – srpen 2016 – začala probíhat konkrétní jednání náměstkyně ministra Dienstbiera pro řízení Sekce lidských práv a zástupci Sekce, náměstkyně ministra kultury s příslušnými úřady o technických otázkách.
Přečteno: 1682x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo