romea - logo
5. prosince 2020 (sobota)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dienstbier jedná o vykoupení prasečáku v Letech téměř dva roky. Vláda na jeho návrh odtajnila podrobnosti

5.9.2016 16:15
Jiří Dienstbier na tiskové konferenci 5. 9. 2016
Jiří Dienstbier na tiskové konferenci 5. 9. 2016

Na základě žádosti ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera vláda dnes rozhodla o zrušení stupně utajení „Vyhrazené“ u usnesení vlády ze dne 21. března 2016 týkající se budoucnosti pietního místa v Letech u Písku. Server Romea.cz o tom informovala ministrova mluvčí Olga Jeřábková.

"Andrej Babiš si rád přivlastňuje cizí práci. V případě tábora v Letech si přivlastnil mou práci,“ uvedl ministr Dienstbier a v tiskové zprávě podrobně popsal průběh jeho jednání s majiteli vepřína v Letech u Písku.

V únoru 2015 ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier předložil vládě Strategii romské integrace na léta 2015–2020. "Tento strategický dokument formuluje jako úkol přijmout opatření, která povedou k ukončení provozu velkovýkrmny prasat v bezprostřední blízkosti pietního místa v Letech u Písku," uvedl Dienstbier, který na základě tohoto strategického materiálu jednal s vedením firmy AGPI, a. s., tedy majitelem zmíněné velkovýkrmny. Jednání se účastní i pan ministr Herman a o jejich průběhu je informována vláda.

"Od ledna 2015 až do srpna letošního roku proběhlo pět jednání obou ministrů a jejich náměstkyň se zástupci firmy AGPI, a.s. Ministr Dienstbier se sešel k tomu tématu se zástupci mezinárodních organizací, zahájena byla i jednání s příslušnými úřady o technických záležitostech souvisejících s ukončením provozu velkovýkrmny prasat," dodal v tiskové zprávě ministr.

Podle Dienstbier jsou jednáná o budoucnosti letského areálu citlivá – jak ze strany pozůstalých po obětech, pro které je stávající situace urážlivá, tak ale pro majitele, kteří mají oprávněné ekonomické zájmy spojené s živočišnou výrobou v místě.

"I proto platí, že o průběhu jednání s vedením firmy AGPI, a. s. je na místě informovat ve chvíli, kdy nějaká taková dohoda bude existovat. Všechny polovičaté nebo nepřesné informace z jednání, která čas od času zveřejňují média nebo někteří vládní kolegové ministra Dienstbiera, případnému úspěchu jednání mohou pouze uškodit," uvádí se dále v tiskové zprávě.

"Pan Babiš oznámil, že tento týden do Let poprvé v životě pojede. Ministr Dienstbier bude jeho návštěvu sledovat s nadějí, že zážitek pietního místa a vzpomínka na oběti letského tábora ho naplní pokorou. A že přestane zneužívat latentní rasismus části veřejnosti k populistickým výzvám k rychlým řešením problémů, ve kterých se neorientuje," dodává tisková zpráva.

"Pokud se pan Babiš nyní diví, proč stát nemá více asistentů, kteří by pracovali s romskou mládeží, měl by přestat blokovat schválení rozpočtu na prevenci sociálního vyloučení, terénní práce a práce v sociálně vyloučených lokalitách. Jen na těchto třech položkách se pan Babiš zdráhá přidat v rozpočtu Úřadu vlády 9,9 milionu korun, které by mohly pomoci v řadě míst, která nikdy nenavštívil a ani nenavštíví," dodal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

VIDEO

Vývoj jednání o řešení budoucnosti tábora v Letech

  • 8. ledna 2015 – první jednání iniciované ministrem Jiřím Dienstbierem se zástupci společnosti AGPI za účasti ministra Daniela Hermana.
  • 26. února 2015 – vláda schválila Strategii romské integrace na léta 2015–2020, do které ministr navrhl úkol pro úřad svůj i úřad ministra Hermana přijmout opatření vedoucí k ukončení provozu velkovýkrmny prasat v blízkosti pietního místa v Letech u Písku
  • 21. března 2016 – materiál o budoucnosti tábora v Letech projednala vláda ve vyhrazeném režimu
  • listopad 2015 – srpen 2016 - proběhlo celkem pět jednání ministra Dienstbiera, jeho náměstkyně Martiny Štěpánkové a ministra Daniela Hermana se zástupci společnosti AGPI
  • únor 2015 – červen 2016 – ministr Jiří Dienstbier jednal o této záležitosti se zástupci mezinárodních organizací (IHRA, OSCE)
  • červen 2016 – srpen 2016 – začala probíhat konkrétní jednání náměstkyně ministra Dienstbiera pro řízení Sekce lidských práv a zástupci Sekce, náměstkyně ministra kultury s příslušnými úřady o technických otázkách.
Přečteno: 1682x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo