romea - logo
18. října 2021 (pondělí)
svátek má Lukáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vláda odsoudila vandaly za pomalování Prahy nacistickými symboly

28.4.2016 14:53
Neonacisté v noci ze soboty na neděli (23 a 24. 4. 2016) zaútočili na několik podniků, které jsou zapojeny do sítě HateFree Zone. (Koláž: Romea.cz)
Neonacisté v noci ze soboty na neděli (23 a 24. 4. 2016) zaútočili na několik podniků, které jsou zapojeny do sítě HateFree Zone. (Koláž: Romea.cz)

Vláda dnes na svém zasedání odsoudila autory hanlivých nápisů, které se v noci na neděli objevily na několika místech Prahy. Budovy pachatelé pokreslili převážně nacistickými symboly.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) novinářům řekl, že ministři budou případ dál sledovat, je podle něj "důležité vyjádřit se velmi přísně" k jakýmkoli projevům extremismu. Připomenul, že pod nacistickými symboly byly vypalovány vesnice. Policisté nyní vyšetřují sedm takových případů a po viníkovi, či vinících pátrají.

Herman ocenil, že policie rozšířila vyšetřování podezření z trestného činu poškození cizí věci sprejerstvím o podněcování k nenávisti vůči jiné skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a z trestného činu projevů sympatií k hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Vandal si místa vybral zřejmě pro postoj majitelů podniků, kteří propagují heslo "Hate free", tedy toleranci k menšinám nebo uprchlíkům.

Na náměstí Jiřího z Poděbrad se v pondělí sešlo na jejich podporu více než tisíc lidí. Hanlivé nápisy se na několika místech v Praze objevily v noci na neděli. Kromě několika kaváren byly posprejované i obchody nebo podchod metra na Karlově náměstí. Dopravní podnik podle mluvčí Anety Řehkové vyčíslil odstranění nápisů asi na 4100 korun, kamery podle ní pachatele nezaznamenaly.

Policisté nyní vyšetřují sedm takových případů a po viníkovi či vinících pátrají. V případě odsouzení jim za to hrozí až tři roky vězení.

Přečteno: 748x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Útok, Domácí, HateFree Culture, Vláda, vyjádřeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo