romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda odsouhlasila azyl pro 15 rodin ze Sýrie

Praha, 14.1.2015 12:03, (ROMEA)
Sýrie - po bombardování. Koláž. Zdroj: Syrie Libre 2012 - Facebook
Sýrie - po bombardování. Koláž. Zdroj: Syrie Libre 2012 - Facebook

Zhruba sedm desítek syrských uprchlíků získá azyl v České republice. Jde především o děti, které budou ošetřeny v tuzemských nemocnicích. Do ČR přicestují se svými rodinami. S návrhem na udělení azylu dnes souhlasila vláda, řekl novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vhodné kandidáty česká strana vytipuje v příštích měsících z uprchlíků v Jordánsku. Všem přesídleným Syřanům by měla být v ČR poskytnuta mezinárodní ochrana formou azylu a důkladná zdravotní a sociální asistence po příjezdu. Pokud projeví zájem, budou moci zůstat v ČR natrvalo.

Zároveň dnes vláda souhlasila s vytvořením programu pro pomoc uprchlíkům přímo v oblastech s ozbrojenými konflikty a humanitárními či přírodními katastrofami. Česko na něj uvolní až 100 milionů korun ročně. Pro letošní rok by se měl program týkat především Blízkého východu, který je zasažen konfliktem v Sýrii.

"Je to humanitární akt, není to snaha vlády o začátek velké vlny přijímání uprchlíků," řekl k azylu pro Syřany ministr Chovanec, jehož ministerstvo bude náklady na přesídlení hradit. Pro návrh podle něj hlasovali všichni přítomní ministři. Všem přesídleným Syřanům by měla být v ČR poskytnuta mezinárodní ochrana formou azylu a důkladná zdravotní a sociální asistence po příjezdu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání vlády vyjádřil přesvědčení, že podobné počty uprchlíků jako Česko přijímají i další země obdobné velikosti. Bezpečnostní prověrka rodin je podle něj otázkou příštích měsíců, program by měl uskutečnit ještě letos. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se nechal slyšet, že by do budoucna ČR mohla přijmout až stovky uprchlíků. Jedním z dilemat podle něj bude, zda vybírat uprchlíky i podle jejich náboženství. Různá vyznání přitom podle něj přinášení různá rizika.

Vnitro ve spolupráci s bezpečnostními složkami vytvoří kvůli přesídlení speciální pracovní skupinu. Ta by měla vybrat uprchlíky vhodné k přesídlení do ČR, důkladně je prověřit a bude mít také právo veta nad jednotlivými kandidáty k přesídlení. Členové pracovní skupiny budou následně monitorovat integraci uprchlíků do české společnosti. Na výběru vhodných kandidátů se budou podle ministra podílet i české lékařské týmy, které v Jordánsku působí v rámci humanitárního projektu MEDEVAC.

Podle Chovance by měli být vybráni lidé, kteří mají šanci zapadnout do české společnosti. Pokud budou chtít, budou moci v Česku zůstat natrvalo. "Samozřejmě otázka náboženství, vzdělání jsou jedny z parametrů, které budeme zohledňovat," uvedl. Připomněl, že podobným způsobem byli v minulosti do Česka přesídleni lidé z Barmy či z Bosny a Hercegoviny.

K pomoci syrským uprchlíkům vyzvali ministry vnitra a zahraničních věcí ČR společným dopisem také jejich němečtí kolegové.

Vláda rozhodla i o vytvoření programu pro pomoc uprchlíkům. Jeho cílem je pomáhat jim přímo v místech, kam byli nuceni přesídlit. Za peníze z programu by měli dostat ochranu a zdroj obživy. Podle Chovance bude až 100 milionů korun určeno také na budování uprchlických táborů či lékařskou pomoc. Bělobrádek dnes poznamenal, že by do budoucna částku rád navýšil na dvojnásobek.

Sýrii sužuje už několik let válečný konflikt. Podle zprávy OSN před ním do ciziny uprchly tři miliony lidí. Západní státy se zavázaly, že přijmou na 100.000 uprchlíků ze Sýrie. Chovanec již dříve na jednání v Bruselu prohlásil, že Česko není z bezpečnostních a technických důvodů schopné tisícovky běženců vzít. Řekl ale, že by republika mohla přijmout vybrané nemocné syrské děti a jejich rodiny. Podle Chovance chce ČR pomáhat hlavně v zemích, které se Sýrií sousedí. Opoziční TOP 09 ale míní, že Česko může přijmout stovky syrských uprchlíků.
brf, ČTK
Přečteno: 922x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vláda, Azyl, uprchlík, Sýrie, Válka, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo