romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda oslaví 25. výročí listopadu 89 vzpomínkovým večerem. Sobotka bude diskutovat na Právnické fakultě UK

Praha, 4.11.2014 10:44, (ROMEA)
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka pozval ministryně a ministry na společnou oslavu 25. výročí 17. listopadu 1989. Vzpomínkového večera v Lichtenštejnském paláci, který proběhne 15. listopadu v podvečerních hodinách, se zúčastní také nejvyšší ústavní činitelé, zástupci diplomatického sboru, senátoři a poslanci.

Kromě společného vzpomínkového setkání a pietního aktu na Národní třídě v Praze si předseda vlády připomene 25. výročí listopadu 1989 i dalšími aktivitami. Jednou z nejvýznamnějších akcí je pracovní cesta do Spojených států amerických, kde bude přítomen odhalení busty prezidenta Václava Havla, který před 25 lety v americkém Kongresu přednesl v mateřském jazyce zásadní projev týkající se aktuálního vývoje politické situace v Československu.

Bohuslav Sobotka se na pozvání Právnické fakulty UK a Spolku českých právníků Všehrd zúčastní 15. listopadu 2014 také společné diskuse s vysokoškolskými studenty. Tématem debaty bude trvalá výzva listopadu 1989 a jeho přesah do dnešních dnů.

V rámci připomenutí 25. výročí listopadu 89 se do diskuse zapojí také významní aktéři listopadových událostí, jako jsou ministr Jiří Dienstbier jako studentský aktivista z roku 1989, Martin Klíma jako tehdejší studentský mluvčí, Petr Kučera, čelný představitel Občanského fóra a bývalý poslanec, Petr Pithart, disident a poté předseda vlády, a také Lída Rakušanová, novinářka a bývalá redaktorka Rádia Svobodná Evropa.

Přečteno: 315x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vláda, Politika, Listopad 1989, VýročíHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo