romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vláda otázku Romů řeší, reagoval Chvojka na zprávu USA. Hrad prostřednictvím Ovčáčka zaútočil na neziskovky

6.3.2017 22:58
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) zdůraznil, že česká vláda se snaží o lepší postavení Romů a konkrétními legislativními opatřeními také o potlačování korupce. V dnešním prohlášení zaslaném ČTK tak reagoval na výroční zprávu amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv ve světě, která Česku vytýká právě sociální diskriminaci Romů, korupci či stigmatizaci lidí nakažených virem HIV.

Problém s nedostatečným začleňováním romské menšiny vytýká Washington Praze každoročně. Chvojka dnes připomněl, že ministři předloni přijali Strategii romské integrace do roku 2020. "Vláda České republiky se snaží zejména o to, aby se zlepšovalo postavení Romů, ale i ostatních národnostních menšin zejména v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti, bydlení a sociální oblasti. Každoročně vyčleňuje ze státního rozpočtu finanční prostředky na podporu romské integrace," napsal.

Ministr dále zmínil, že kabinet schválil novelu školského zákona s posílenými prvky inkluzivního vzdělávání a že také aktivně podporuje začleňování romských dětí do mateřských škol.

Ohledně boje s korupcí Chvojka vyjmenoval novelu zákona o střetu zájmů, zákon o ochraně oznamovatelů korupce, novelu zákona o politických stranách a připravovaný věcný záměr zákona o lobbingu.

Výroční zpráva Česku vyčítá i protipřistěhovalecké nálady podpořené výroky mnohých politiků včetně prezidenta Miloše Zemana. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dokument zkritizoval na svém twitteru s tím, že je složen "z fabulací českých politických neziskovek", které si podle něj administrativa bývalého prezidenta USA Baracka Obamy hýčkala. Někdejší americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro, který s Hradem neměl dobré vztahy, poté Ovčáčkovi přes stejnou sociální síť vzkázal, aby se uklidnil.

Zpráva o ochraně lidských práv si dále všimla například i vleklého sporu židovských organizací a prostějovské radnice ohledně pietní úpravy místa bývalého židovského hřbitova, kde je v současné době park a parkoviště. Uvádí také, že Česko by mělo řešit otázku přeplněných věznic či dlouhého zadržování migrantů a žadatelů o azyl v detenčních střediscích. Za skrytý problém Američané považují domácí násilí vůči ženám i zneužívání a týrání dětí.

Přečteno: 3140x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lidská práva, USA, Miloš Zeman, Jiří Ovčáček, Jan Chvojka, ministr pro lidská práva, PrezidentHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo