romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda připravila návod pro obce, jak mají řešit problémy ghett

13.10.2015 11:51
V úterý 13. 10. 2015 proběhla tisková konference po jednání se starosty míst, kde jsou sociálně vyloučené lokality. (ZDROj: Facebook Jiřího Dienstbiera)
V úterý 13. 10. 2015 proběhla tisková konference po jednání se starosty míst, kde jsou sociálně vyloučené lokality. (ZDROj: Facebook Jiřího Dienstbiera)

Města a obce dostanou od vlády návod, jak mají postupovat při řešení problémů v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách a jaké k tomu mohou využít nástroje. Týkají se vzdělávání, zaměstnanosti, sociálních služeb či prevence kriminality. Novinářům to po jednání se starosty míst, kde ghetta jsou, řekli premiér Bohuslav Sobotka a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (oba ČSSD).

"Byla zpracována určitá kuchařka, která bude teď dána obcím. Obce díky ní mají přehled o všech dotačních programech," uvedl Sobotka.

Na zpracování návodu se podílela ministerstva školství, práce, pro místní rozvoj, vnitra a ministr pro lidská práva. Podle něj je výsledkem "nabídka koordinovaného řešení", a to ve vzdělávání, zaměstnanosti, sociálních službách a v prevenci kriminality.

Vládní agentura pro sociální začleňování chystá projekt, do něhož se má zapojit sedm desítek měst. Z evropských fondů by na své projekty mohly podle Dienstbiera získat až deset miliard korun. Další peníze by mohly přitéct do měst, která zvolí vlastní cestu a budou chtít řešit potíže samy bez agentury, dodal ministr.

Premiér řekl, že se starosty dnes mluvil mimo jiné o vzniku nového dotačního programu, z něhož by radnice mohly získat peníze na bourání vybydlených objektů. Do poloviny příštího roku by měl vzniknout zákon o sociálním bydlení. Chystá se také norma, která by měla stanovit pravidla sociálního podnikání.

Analýza pro ministerstvo práce ukázala, že chudinských domů, ulic a čtvrtí v Česku přibývá. Jejich počet se od roku 2006 zdvojnásobil a nyní jich je přes 600. Žije v nich až 115.000 lidí, před devíti lety to bylo 80.000. Za vyloučenou lokalitu autoři analýzy považují místo, kde žije aspoň 20 lidí v tísni. Jsou odkázáni na dávky, jsou bez práce, mají dluhy, nízké vzdělání či jiné problémy. Taková ghetta jsou v 297 obcích a městech. Za vznik víc než třetiny vyloučených míst v Česku můžou podle analýzy nejčastěji radnice a vlastníci nemovitostí. Tato ghetta vznikla řízeným sestěhováním lidí z jiných čtvrtí či částí obce.

FOTOGALERIE

Přečteno: 717x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální, sociální bydlení, Sociální vyloučení, Agentura pro sociální začleňování, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo