Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vláda schválila návrhy, jak řešit problémy vyloučených lokalit

19. října 2015
Čtení na 2 minuty

Vláda dnes schválila zprávu o stavu sociálně vyloučených lokalit v Ústeckém kraji, kterou předložil ministr Jiří Dienstbier. Zpráva obsahuje návrhy, jak řešit problémy ghett v ČR obecně.

Zpráva se zabývá situací v obcích se sociálně vyloučenými lokalitami, které spolupracují s Agenturou pro sociální začleňování a obsahuje podněty a doporučení vládě ČR a stručné návrhy řešení v problémových oblastech jako je bydlení, zaměstnanost, vzdělávání, bezpečnost, sociální služby a sociální práce, zadlužení.

Vyloučení se přenáší z generace na generaci

Celkem lze předpokládat, že v sociálně-vyloučených lokalitách v ČR žije 95 000 – 115 000 obyvatel, z toho v Ústeckém kraji 36 000 – 38 500 obyvatel, což činí více než jednu třetinu všech obyvatel sociálně-vyloučených lokalit v celé ČR.

Konkrétně to pak přináší velkou (a dlouhodobou) koncentraci osob bez zaměstnání, s nízkou kvalifikací, často velice zadlužených. V tomto prostředí se pak vyskytuje řada sociálně patologických jevů.

Přizpůsobení se životu v těchto podmínkách se pak předává z generace na generaci. Velká početnost obyvatel vyloučených lokalit vytváří velké napětí ze strany majority obecně a především u obyvatel, které bezprostředně sousedí se sociálně vyloučenou a problémovou lokalitou.

Řešení musí být komplexní

Řešení takových problémů vyžaduje koordinovaný přístup všech zainteresovaných partnerů ve všech relevantních oblastech (vzdělání, zaměstnanost, bydlení, sociální služby a sociální práce, zdraví, prevence kriminality a bezpečnost, finanční gramotnost a eliminace zadlužení).

Zpráva definuje nutnost legislativních kroků i nelegislativních opatření, která budou problém sociálního vyloučení řešit komplexně a ve vzájemné synergii:

– legislativně upravit oblast sociálního bydlení a poskytnout obcím zdroje na jeho vybudování a udržování.

– podporovat a legislativně upravit oblast sociálního podnikání a poskytnout sociálním podnikatelům benefity za jejich aktivitu, která je ve veřejném zájmu.

– legislativně upravit možnost oddlužení pro občany, kteří nesplňují současná kritéria osobního bankrotu, ale jsou motivování své dluhy uhradit v míře, která odpovídá jejich reálným příjmům.

– zajistit kapacitní a provozní podmínky pro absolvování povinné předškolní docházky v předškolním zařízení.

– zajistit zdroje a podmínky (finanční / provozní – program, pravidla) pro snížení kapacity bydlení v sociálně vyloučených lokalitách a snížit tak koncentraci chudých lidí se sociálními handicapy na jednom místě.

– zajistit legislativně soulad faktického pobytu (bydliště) s hlášením k trvalému pobytu.

– vytvořit legislativní prostředí pro poskytování bezplatné právní pomoci určené občanům, kteří si ji nemohou obstarat sami v důsledku své sociální situace.

Vznikne "kuchařka" sjednocující přístup ministerstev

Z pověření premiéra Sobotky inicioval ministr Dienstbier vznik pracovní skupiny na úrovni ministrů a náměstků z příslušných resortů, tj. Ministerstva vnitra, Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva pro místní rozvoj ke sjednocení nástrojů, která mají v řešení sociálního začleňování. Materiál nazvaný pracovně „kuchařka“ poskytuje komplexní výčet projektů, dotačních titulů a dalších možností, které obce mohou pro zvládnutí tohoto problému využívat.
Tuto „kuchařku“ obdrží všechny obce v ČR, bude k dispozici na webu Agentury pro sociální začleňování a bude pravidelně aktualizována.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon