romea - logo
23. února 2020 (neděle)
svátek má Svatopluk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda schválila návrhy ministra Dienstbiera na řešení problémů s bydlením v sociálně vyloučených lokalitách

28.7.2016 9:17
Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier a ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek (FOTO: Facebook Jiřího Dienstbiera)
Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier a ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek (FOTO: Facebook Jiřího Dienstbiera)

Vláda schválila návrhy na zlepšení situace lidí žijících v ghettech i jejich okolí, které navrhl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Ministr to řekl novinářům. Plán počítá mimo jiné s tím, že dávky na bydlení by stát v budoucnu posílal rovnou do fondu oprav a na úhradu nákladů, ne majitelům a pronajímatelům bytů.

"V České republice žije 95.000 až 115.000 sociálně vyloučených osob, tedy lidí potýkajících se s chudobou, koncentrovaných v 606 sociálně vyloučených lokalitách. Je to problém, který se dotýká řady rodin i regionů, je zjevné, že je potřeba se mu postavit," uvedl Dienstbier.

Dokument vznikl na základě spolupráce s lidmi v jednotlivých místech, která čelí problémům souvisejícím s bydlením. Jednání probíhala zejména se zástupci komunální politiky a bytových družstev, mimo jiné v severních Čechách. „Na základě jejich zkušeností jsme zpracovali podnět pro vládu, který by měl jejich problémy řešit,“ doplnil ministr Dienstbier.

Materiál připravený Agenturou pro sociální začleňování v gesci ministra Jiřího Dienstbiera jednotlivé okruhy problémů nejen popisuje, ale přináší i návrhy jejich řešení a formuluje úkoly pro jednotlivé resorty. Ty mají do 31. října zpracovat návrh řešení problémů včetně časového harmonogramu a odhadu finančních nákladů.

Podle ministra Dienstbiera se problém takzvaného obchodování s chudobou začíná z ubytoven přesouvat i do bytů. „Obchodníci s chudobou dnes kupují často velmi levně byty, které pronajímají lidem hradícím náklady na bydlení ze sociálních dávek, a to včetně služeb,“ popisuje Jiří Dienstbier jeden z problémů. „Tito majitelé bytů ovšem často služby nehradí, přestože jejich ceny stanovují vysoko. Nejenže je tento systém drahý pro stát, ale zároveň dostává do problémů i slušné majitele bytů ve společenství vlastníků, protože za část bytů nejsou hrazeny náklady a oni je musejí platit za někoho jiného,“ dodal ministr.

Plán počítá s tím, že by dávky na bydlení stát v budoucnu posílal rovnou do fondu oprav a na úhradu nákladů, ne majitelům a pronajímatelům bytů. Mělo by to zabránit narůstání dluhů nájemníků za byt a zhoršování vztahů v domě.

Řešením by mělo být zastropování dávek na bydlení ve vztahu ke službám, a chránit tak zájmy dalších majitelů bytů ve společenství vlastníků nebo v bytových družstvech.

Dienstbier také navrhuje stanovení stavebních a hygienických standardů. Týkají se třeba toho, kolik lidí by mohlo na určité ploše žít. Některé byty bývají totiž přelidněné. Ministr už dřív také řekl, že ve vyloučených lokalitách bývá problémem i výskyt hmyzu či hlodavců. Řešení by usnadnilo, pokud by hygienici mohli do bytů vstoupit bez přítomnosti majitele. Nutné je také zajistit úhradu nákladů za dezinsekci či deratizaci.

Přečteno: 1226x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, Jiří Dienstbier, Ghetta, Vláda, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo