romea - logo
19. září 2019 (čtvrtek)
svátek má Zita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda schválila návrhy ministra Dienstbiera na řešení problémů s bydlením v sociálně vyloučených lokalitách

28.7.2016 9:17
Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier a ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek (FOTO: Facebook Jiřího Dienstbiera)
Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier a ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek (FOTO: Facebook Jiřího Dienstbiera)

Vláda schválila návrhy na zlepšení situace lidí žijících v ghettech i jejich okolí, které navrhl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Ministr to řekl novinářům. Plán počítá mimo jiné s tím, že dávky na bydlení by stát v budoucnu posílal rovnou do fondu oprav a na úhradu nákladů, ne majitelům a pronajímatelům bytů.

"V České republice žije 95.000 až 115.000 sociálně vyloučených osob, tedy lidí potýkajících se s chudobou, koncentrovaných v 606 sociálně vyloučených lokalitách. Je to problém, který se dotýká řady rodin i regionů, je zjevné, že je potřeba se mu postavit," uvedl Dienstbier.

Dokument vznikl na základě spolupráce s lidmi v jednotlivých místech, která čelí problémům souvisejícím s bydlením. Jednání probíhala zejména se zástupci komunální politiky a bytových družstev, mimo jiné v severních Čechách. „Na základě jejich zkušeností jsme zpracovali podnět pro vládu, který by měl jejich problémy řešit,“ doplnil ministr Dienstbier.

Materiál připravený Agenturou pro sociální začleňování v gesci ministra Jiřího Dienstbiera jednotlivé okruhy problémů nejen popisuje, ale přináší i návrhy jejich řešení a formuluje úkoly pro jednotlivé resorty. Ty mají do 31. října zpracovat návrh řešení problémů včetně časového harmonogramu a odhadu finančních nákladů.

Podle ministra Dienstbiera se problém takzvaného obchodování s chudobou začíná z ubytoven přesouvat i do bytů. „Obchodníci s chudobou dnes kupují často velmi levně byty, které pronajímají lidem hradícím náklady na bydlení ze sociálních dávek, a to včetně služeb,“ popisuje Jiří Dienstbier jeden z problémů. „Tito majitelé bytů ovšem často služby nehradí, přestože jejich ceny stanovují vysoko. Nejenže je tento systém drahý pro stát, ale zároveň dostává do problémů i slušné majitele bytů ve společenství vlastníků, protože za část bytů nejsou hrazeny náklady a oni je musejí platit za někoho jiného,“ dodal ministr.

Plán počítá s tím, že by dávky na bydlení stát v budoucnu posílal rovnou do fondu oprav a na úhradu nákladů, ne majitelům a pronajímatelům bytů. Mělo by to zabránit narůstání dluhů nájemníků za byt a zhoršování vztahů v domě.

Řešením by mělo být zastropování dávek na bydlení ve vztahu ke službám, a chránit tak zájmy dalších majitelů bytů ve společenství vlastníků nebo v bytových družstvech.

Dienstbier také navrhuje stanovení stavebních a hygienických standardů. Týkají se třeba toho, kolik lidí by mohlo na určité ploše žít. Některé byty bývají totiž přelidněné. Ministr už dřív také řekl, že ve vyloučených lokalitách bývá problémem i výskyt hmyzu či hlodavců. Řešení by usnadnilo, pokud by hygienici mohli do bytů vstoupit bez přítomnosti majitele. Nutné je také zajistit úhradu nákladů za dezinsekci či deratizaci.

Přečteno: 1222x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, Jiří Dienstbier, Ghetta, Vláda, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo