Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

31. října 2019
Čtení na 1 minutu

Skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s Helenou Válkovou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva, přišla s návrhem odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Vláda, na včerejším jednání, k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko. Jednorázové finanční
odškodnění 300 tisíc korun by měla podle návrhu doputovat až ke čtyřem stovkám protiprávně sterilizovaných žen.

“Máme k tomu řadu připomínek právního charakteru. Bude důležité, jak se k tomu postaví sněmovna. Je to problém, za který jsme mezinárodně kritizováni, a bylo by dobré, kdyby to poslanci napříč politickým spektrem vyřešili,” řekl premiér Andrej Babiš po jednání novinářům. Následně dodal, že pokud začne odškodňování protiprávně sterilizovaných žen, bude tuto agendu spravovat Ministerstvo zdravotnictví.

Předloha vymezuje období téměř 46 let od platnosti zákona o zdraví lidu do přijetí nové normy pro zdravotnické zákroky. Odškodné by mohlo připadnout ženám, které sterilizaci podstoupily mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012. Pro sterilizaci se nemusely rozhodnout svobodně, ale po přesvědčování, hrozbě odebrání dětí nebo dávek. Motivací mohla být také peněžitá nebo věcná odměna v zájmu
“zdravé populace”. Tento postup upravovaly tehdejší předpisy.

Žádost by oběti podávaly podle návrhu do tří let od účinnosti zákona, která se předpokládá v lednu 2021.

S podezřením na nucené sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů. Desítky žen se pak přihlásily veřejnému ochránci práv, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006.

V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší kabinet omluvil. Za to, že stát porušoval práva lidí a dosud je neodškodnil, Česko kritizují mezinárodní organizace. Předkladatelé poukazují na to, že v případě schválení zákona by kritika ustala a Česko by se také vyhnulo případným individuálním žalobám k Evropskému soudu pro lidská práva.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon