romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vladimír Špidla k protiromským demonstracím: Rovná práva patří všem občanům

Praha, 2.9.2013 11:46, (ROMEA)
Vladimír Špidla při udělování značky Ethnic Friendly oceněným zaměstnavatelům. Foto: František Kostlán
Vladimír Špidla při udělování značky Ethnic Friendly oceněným zaměstnavatelům. Foto: František Kostlán

Násilné demonstrace, které o minulém víkendu prošly několika českými a moravskými městy, jsou projevem temných proudů v naší politice. Na začátku každého holokaustu stálo, že někdo někoho prohlásil za vetřelce. A pak jej zbavil důstojnosti a posléze často i života.

Eskalační potenciál nelze podcenit, a proto je nutné zmobilizovat všechny lidi hájící lidská práva založená na občanském principu. Romové přišli do české kotliny jen o něco později než Slované. Každý občan republiky má stejná práva a jeho důstojnost musí být chráněna.

Dějiny Romů jsou dějinami pronásledování a diskriminace. Dnes a do budoucna naše soužití bude záviset na tom, jak k sobě dokážeme přistoupit a budovat mezi sebou důvěru. Proto je dobře, že se zároveň koná řada akcí, na kterých se Romům dostává podpory od většinového obyvatelstva.

Mějme přitom na paměti, že rozbuškou násilí bývají i útoky vymyšlené, a potom zneužité. Třeba loni v dubnu v Břeclavi, kde se mladík bál přiznat, že si zranění způsobil vlastní neopatrností. A mysleme na to, že když lidé bez ohledu na svůj původ nebudou mít práci, resp. prostředky k životu, tak sebevětší nasazení policie bezpečnost nepřinese. Jednou z cest k uklidnění situace je přivést sociální programy tam, kde frustrace, příp. kriminalita jdou ruku v ruce s chudobou.

Vladimír Špidla. Autor je expremiér. Dříve působil jako ředitel Úřadu práce v Jindřichově Hradci.
Přečteno: 2956x
 

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, Extremismus, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo