romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vládní strany ANO a ČSSD vetovaly snahu KDU-ČSL probrat návrh na změnu zákona o dávkách na bydlení

11.2.2020 13:37, (AKTUALIZOVÁNO 18:15)
Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL (FOTO: KDU-ČSL)
Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL (FOTO: KDU-ČSL)

Opoziční KDU-ČSL chtěla ve Sněmovně přednostně projednat návrh ministerstva práce a sociálních věcí, podle kterého by dvě dávky na bydlení od roku 2021 nahradil přídavek na bydlení. Vládní ANO a ČSSD to dnes ale zablokovaly. Předseda poslanců sociální demokracie Jan Chvojka veto zdůvodnil tím, že návrh ještě neprojednala vláda.

Snahu probrat záměry ministryně práce a sociálních věcí zdůvodnil předseda lidovců Marian Jurečka tím, že návrh by mohl řadě lidí znemožnit bydlení. Podle něj chce ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) záměr prosadit, přestože k němu má výhrady i její stranický šéf Jan Hamáček.

O dávku na bydlení by podle návrhu mohli přijít lidé, kteří by se nesnažili pracovat, nespolupracovali by s úřadem práce, jejich děti by ve škole chyběly víc než stovku hodin, nebo by rodina žila v nevhodném bytě. Nově zavedený přídavek by se podobal nynějšímu příspěvku, ale s přísnějšími pravidly. Byl by pro ty, jejichž uznatelné náklady za přiměřené bydlení by přesáhly v Praze 35 procent příjmu domácnosti a jinde 30 procent. Uznatelné částky by se stanovovaly podle hodnotových map, které připravilo a bude aktualizovat ministerstvo pro místní rozvoj.

Místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková dnes na tiskové konferenci poslaneckého klubu uvedla, že není vhodné slučovat dvě rozdílné dávky v jednu. Nejsou podle ní propojeny IT systémy a celá věc není připravena tak, aby mohla být účinná od ledna 2021. "Co se týče příjemců současných příspěvků na bydlení, navrhovaná novela by se mohla dotknout až 60 procent z nich, protože v době rychle rostoucích nájmů by strop dávek byl nižší než jejich nájmy," řekla.

Navázání dávky na školní docházku dětí pak podle Jelínkové může vypadat motivačně, zároveň však může mnohé rodiny vyloučit z možnosti mít bydlení. "Tím bychom určitě dětem nepomohli," řekla. Pokud chce vláda připravit takový zákon o dávkách na bydlení, měl by být současně předložen zákon o sociálním bydlení, dodala Jelínková.

Žadatelé o přídavek a jeho příjemci budou podle návrhu muset pracovat, chodit na veřejně prospěšné práce, nebo si zaměstnání hledat. Odpracovat bude nutné místo dosavadních 20 hodin aspoň 25 hodin měsíčně. Pracovní aktivita by se neměla posuzovat jen u žadatele, ale i u ostatních dospělých v domácnosti. Snaha zvýšit si příjem by se neměla zkoumat u starobních důchodců, rodičů na rodičovské či invalidů s penzí třetího stupně.

Podle ministerstva je motivem zákona napravení nespravedlností a zastavení obchodu s chudobou. Pokud by se systém nezměnil, nezastavilo by se "nadužívání současných dávek na bydlení", uvedli autoři návrhu. Ministerstvo očekává, že se na dávkách ušetří. Odborníci na sociální problematiku se změnami nesouhlasí. Podle nich je sloučení příspěvku a doplatku rizikové, protože každý slouží jiné skupině lidí. Experti kritizují také spojování dávek s aktivitou kvůli zaměstnání.

V Česku se na bydlení nyní vyplácí příspěvek ze systému sociální podpory a doplatek ze systému hmotné nouze. Výše dávek vychází z normativních nákladů na byt, které každý rok podle výše nájmů a cen energií stanovuje vláda. Na příspěvek mohou dosáhnout lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent a tato částka nepřesahuje normativ. Doplatek má dorovnat výdaje za byt lidem s malým příjmem tak, aby jim zbylo na živobytí. Úřady práce na konci října vyplácely 32.200 doplatků a 156.400 příspěvků. Za prvních deset měsíců se na ně vydalo 7,29 miliardy.

Přečteno: 521x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, KDU-ČSL, Vláda, Jana Maláčová, ČSSD, Sociálně vyloučené lokality, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo