romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková rezignovala

Praha, 17.10.2013 17:59, (ROMEA)
Monika Šimůnková (FOTO: www.vlada.cz)
Monika Šimůnková (FOTO: www.vlada.cz)

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková rezignovala. Odstoupením reagovala na okolnosti svého úterní odvolání z pozice šéfky sekce pro lidská práva na Úřadu vlády. Důvody odvolání byly podle ní zástupné. Za odvoláním stojí to, že kabinet nepřikládá lidským právům patřičnou důležitost, tvrdí. Rezignaci Šimůnková oznámila premiérovi v demisi Jiřímu Rusnokovi dopisem, který má ČTK k dispozici.

V rezignačním dopise, uvedla, že odstupuje z funkce zmocněnkyně kvůli okolnostem, za jakých byla odvolána z funkce ředitelky Sekce pro lidská práva Úřadu vlády a kvůli zdůvodnění jejího vyhazovu. "Z dosavadních zkušeností s Vaší vládou usuzuji, že se neshodneme v názoru na pojetí lidských práv ani na tom, jakou váhu jim přikládat. Chápu tedy své odvolání jako důsledek těchto neshod, nikoliv jako důsledek mých údajných pochybení," napsala Šimůnková Rusnokovi.

Šimůnková soudí, že by nemohla agendu související s lidskými právy účinně vykonávat kvůli vágnímu zakotvení pozice vládního zmocněnce v novém organizačním řádu Úřadu vlády. Po oddělení od postu ředitele sekce podle ní tato funkce ztratila obsah i pravomoci.

"Věnovala jsem práci v oblasti lidských práv nejen na Úřadu vlády několik let intenzivní práce a nechci se podílet na tom, že je funkce zmocněnce pro tuto oblast opět zbavována svého obsahu a tím vlastně likvidována," napsala Šimůnková v dopise. Podobným snahám prý čelila už za předchozí vlády, ale tehdy je dokázala odvrátit.

Z postu šéfky sekce Šimůnkovou odvolal vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin (SPOZ). Podle Rusnoka byla důvodem její špatná práce v týmu a pracovní morálka.

Šimůnková (1972) byla jmenována do funkce v únoru 2011, předtím působila jako právnička zabývající se ochranou dětí.

Přečteno: 1346x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Monika Šimůnková, Lidská práva, Zmocněnec, zmocněnkyně pro lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo