romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vnitro navrhuje pozastavit činnost Romské demokratické straně a dalším 15 stranám a hnutím. Čtyři strany chce rozpustit

30.11.2020 16:16
Miroslav Tancoš (vlevo) před Úřadem vlády ČR 3. 9. 2013 (FOTO: František Kostlán)
Miroslav Tancoš (vlevo) před Úřadem vlády ČR 3. 9. 2013 (FOTO: František Kostlán)

Ministerstvo vnitra navrhne vládě, aby k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) zaslala návrh na pozastavení činnosti či rozpuštění dvacítky politických stran a hnutí. Důvodem je zejména to, že nedodaly Poslanecké sněmovně výroční finanční zprávy. Mezi stranami, kterým má být pozastavena činnost, je i Romská demokratická strana. Ministerstvo to uvádí v dokumentu, který má ČTK k dispozici.

Rozpustit chce vnitro stranu Volba lidu 21. století a hnutí PRO, Spravedlivá občanská společnost a Svobodná občanská samospráva. Této čtveřici již NSS pozastavil činnost v roce 2016 a 2017, protože nepředložila poslancům výroční zprávy za předchozí léta.

Ministerstvo vychází z podnětu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, který na porušení povinností transparentního hospodaření z jejich strany upozornil již loni. "Na základě podnětu byl materiál pro schůzi vlády připraven již na jaře tohoto roku, avšak vzhledem k vyhlášeným doplňovacím volbám do Senátu a volbám do zastupitelstev krajů a volbám do Senátu, nebylo možné materiál předložit," uvedlo ministerstvo.

Pozastavit činnost navrhuje vnitro devíti stranám - Alternativa pro Česko, Evropská strana důstojného stáří, Komunistická strana česká 21, Národně demokratická strana, Občanská konzervativní strana, Republika, Romská demokratická strana, Strana pro otevřenou společnost a Strana svobodných demokratů a sedmi politickým hnutím.

Romská demokratická strana podle loňského vyjádření mluvčí Lindy Hrubešové opakovaně nepředložila výroční finanční zprávy za rok 2017 a rok 2018. "Jinými slovy, strana byla za porušení těchto povinností sankcionována nejméně dvakrát, a ani poté nedošlo z její strany k nápravě," uvedla tehdy pro server Romea.cz mluvčí Linda Hrubešová.

Úřad původně vytýkal Romské demokratické straně a některým dalším stranám a hnutím i nezaložení transparentního účtu. Krajský soud v Brně ale letos v lednu uvedl, že když strana či hnutí nemá příjmy, nemusí ani zřizovat účet a hlásit ho úřadu. Subjekty, které nesplnily pouze tuto povinnost tak byly z návrhu vypuštěny.

Přečteno: 720x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romská demokratická strana, Ministerstvo vnitra, Vláda, Vláda České republikyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo