romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vojtěch Lavička: Organizace Slovo 21 vybírá peníze, aby pomohla Romům na Ukrajině. Zbývá vybrat 80 tisíc

28.7.2022 22:04
Vojtěch Lavička v debatě ke Sčítání 2021, foto: romeatv
Vojtěch Lavička v debatě ke Sčítání 2021, foto: romeatv

Přes 220 tisíc už vybrala organizace Slovo 21 na podporu Romů na Ukrajině, kteří kvůli okupaci ruskou armádou ztratili své domovy. Vojtěch Lavička to ve čtvrtek uvedl pro zpravodajský server Romea.cz. Cílové částky 300 tisíc korun na portálu Darujme.cz však sbírka stále nedosáhla a potrvá do 6. srpna.

Lavička o sbírce mluvil v úterý v pořadu České televize Události, komentáře. "Před rozhovorem bylo na kontě sbírky asi 100 tisíc a jsem rád, že rozhovor na ČT24 měl efekt a v tuhle chvíli máme už přes 220 tisíc," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Vojtěch Lavička. "Cílová částka je 300 tisíc a byli bychom rádi, abychom jí dosáhli. Chceme, aby pomoc Romům na Ukrajině byla co největší, protože těmto lidem opravdu chybí základní věci, včetně přístřeší," dodal Lavička.

Finanční prostředky poputují ukrajinským romským organizacím, které fungují zejména v Kyjevě. Za to je pak možné pořídit nejzákladnější věci, jako jsou kojenecké potřeby, léky či jídlo.

Pomoc bude směřovat k těm Romům, kteří jsou na Ukrajině vnitřně vysídleni, tedy ztratili své domovy, a často žijí v místech, kde je poničena základní infrastruktura. Trpí tak například přerušováním dodávek vody, elektřiny, potýkají se s nedostatkem zdravotní péče.

Vojtěch Lavička v pořadu Události, komentáře připustil, že zde může být určitá míra nedůvěry, ale dodal, že příběhy Romů z Ukrajiny jsou stejné, možná i horší než u ostatních Ukrajinců. „Romové jsou pořád vnímáni, obzvláště ti ukrajinští, jako lidé, kteří pocházejí z velmi odlišného socio-kulturního prostředí. To znamená, že jsou někdy považováni za určitou hrozbu," uvedl Vojtěch Lavička.

Dodal také, že i české Romy překvapilo, že ukrajinští Romové, kteří přišli do Čech, jsou pologramotní nebo negramotní.

Organizace Slovo 21 a další romské a proromské organizace sdružené v zastřešující organizaci RomanoNet se podílí na pomoci romským uprchlíkům z Ukrajiny od samého začátku válečného konfliktu. Odhaduje se, že do ČR přišlo kolem 5 tisíc především romských žen a dětí.

Přečteno: 576x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Migrace, Uprchlíci, Slovo 21, KhamoroHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo