romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vojtěch Lavička v rozhovoru s Jindřichem Šídlem: Když funguješ normálně, přestáváš být pro společnost Romem

13.4.2017 11:49
Vojtěch Lavička
Vojtěch Lavička

Hudebník, moderátor a jedna z nejvýraznějších postav romské menšiny v ČR Vojtěch Lavička byl hostem ve videorozhovoru s novinářem Jindřichem Šídlem v pořadu na portálu Seznam.cz. Lavička v rozhovoru mluví o tom, jak se mu během let proměnily názory na některé zásadní otázky, jako jsou např. podpůrné akce v oblasti vzdělávání romských studentů, co ho štve na Češích nebo proč podle něj společnost nevidí "normální" Romy.

"Neromové mě berou jako čestnou výjimkou, která je slušná a chová se krásně," vysvětluje Lavička, proč sám sebe s nadsázkou označuje za VIP Roma, a pokračuje: "Dneska Rom nebo Cikán rovná se problém, rovná se příživník. Ve chvíli, kdy to neděláš a ve společnosti funguješ "normálně", přestáváš být Romem a přestáváš být vidět pro společnost."

Lavička sám sebe za výjimečného ale nepovažuje. Podle vlastních slov se jen chytil revoluční vlny ve zlomovém roce 1989 a tehdy jako jeden z mála Romů studoval střední školu. „Měl jsem trochu štěstí, to není o tom, že bych byl výjimečný Rom," říká Lavička, který už v sedmnácti letech krátce po revoluci spoluzakládal romské vysílání tehdy ještě Československého rozhlasu. 

„Na Češích mě štve víc věcí, třeba to, že když je ve společnosti nepohoda nebo problém, hledají se obětní beránci. A nejde jen o Romy, teď jsou to třeba islamisté. A pak to bude někdo jiný," odpovídá Lavička na moderátorovu otázku, co mu na Češích nejvíc vadí. 

Vojtěch Lavička v rozhovoru přiblížil i proměnu některých svých názorů během doby. „Kdysi jsem říkal, že míček je na straně Romů. A že oni musí prorazit a něco dokázat. X z nich to dokázalo, ale teď nastal čas, aby nám i bílí, abych to tak řekl politicky nekorektně, pomohli. Nemyslím tím penězmi, ale spíš podmínkami třeba na středních školách. Klidně bych byl pro afirmativní akci a kvóty, i když jsem to před 20 lety odmítal."

Celý rozhovor můžete zhlédnout ZDE.

Přečteno: 3514x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Soužití, Česká republika



HLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky







..
romea - logo