romea - logo
17. května 2022 (úterý)
svátek má Aneta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Prezidentem byl opět zvolen Miloš Zeman, vyhrál nad Jiřím Drahošem

27.1.2018 14:06, (AKTUALIZOVÁNO 17:30)
Miloš Zeman po vítězství v prezidentských volbách (FOTO: Repro: ČT)
Miloš Zeman po vítězství v prezidentských volbách (FOTO: Repro: ČT)

Miloš Zeman byl zvolen prezidentem i na další funkční období. Zeman získal 51,36 procent hlasů, což je na procenta méně než při první volbě hlavy státu před pěti lety.

Zeman měl na svého soupeře náskok už od prvních průběžných výsledků. Po sečtení prvních pěti procent okrsků vedl se ziskem zhruba 58 procent hlasů. Postupně se jeho zisk se snížil pod hranici 52 procent. Před pěti lety Zeman vyhrál se ziskem 54,8 procenta hlasů.

Přes procentuální ztrátu Zeman dostal více hlasů než při prvním prezidentském finále. Tehdy ho volilo zhruba 2,7 milionu lidí, nyní zhruba 2,8 milionu.

Zeman zvítězil v prezidentském finále v deseti krajích, Drahoš ve čtyřech včetně Prahy. Drahoš uspěl také u Čechů v zahraničí. Voliči přednost Drahošovi také ve Středočeském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Zeman vyhrál ve všech ostatních, nejvýrazněji v Moravskoslezském kraji.

Prezidentské finále přišel rozhodnout rekordní počet voličů, Účast po sečtení hlasů z 97 procent okrsků přesahovala 66 procent. Před pěti lety přišlo k volebnímu finále 59 procent voličů.

 

Přečteno: 1912x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, Prezidentské volby, Prezidentské volby 2018HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo