romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Volby do Senátu, 2. kolo: Bendl z ODS vytáhl v souboji s pirátskou kandidátkou "nepřizpůsobivé" a xenofobní rétoriku

9.10.2020 14:49
Kandidát ODS do Senátu na Kladensku Petr Bendl, o sobě ve volebním videu říká, že je zásadně proti přistěhovalectví a bezhlavé pomoci nepřizpůsobivým. (FOTO: Repro Facebook Petra Bendla)
Kandidát ODS do Senátu na Kladensku Petr Bendl, o sobě ve volebním videu říká, že je zásadně proti přistěhovalectví a bezhlavé pomoci nepřizpůsobivým. (FOTO: Repro Facebook Petra Bendla)

Kandidáti do Senátu Petr Bendl (ODS) a Jan Grois (ČSSD) vytáhli před druhým kolem senátních voleb proti svým soupeřům téma migrace, uprchlické krize a nepřizpůsobivých, které se používají jako synonymum pro Romy.

Bendl si zaplatil v Kladenských listech článek, ve kterém vnesl do senátní kampaně na Kladensku téma nepřizpůsobivých a migrace. O své protikandidátce Adéle Šípové podporované Piráty píše, že chce „pomáhat přistěhovalcům a integrovat nepřizpůsobivé“.

„Jak je patrné z její komunikace na sociálních sítích, mladá pirátka je pro úplné zahalování muslimů. Zakazování zahalování například ve školách považuje dokonce za nepřípustnou diskriminaci. Podobně chce ovšem postupovat i v případě nepřizpůsobivých, které chce masivně integrovat, rozdávat jim byty. Blížící se volby proto budou také soubojem o to, jak se bude žít nejen na Kladně a okolí.,“ psalo se v příspěvku Kladenských listů. Článek již není na webu dostupný, ale lze ho nalézt v archivu Googlu.

„Já jsem si přečetl na facebookovém profilu paní Šípové, že je pro kvóty a vítá imigranty. S tím já nemohu souhlasit. Jsem jednoznačně pro to, aby si země stanovovala sama, jestli někoho přijme, nebo nikoliv, a nikdo nám nemluvil do toho, jestli si můžeme něco stanovovat, nebo nikoliv,“ tvrdil Benda například Deníku N.

Benda v kampani použil příspěvky Šípové z roku 2013 a z roku 2015, kde, jak píše server Piratskélisty.cz, "se křesťansky orientovaná ochránkyně lidských práv Adéla zastávala projektu uprchlických kvót EU." Pirátské listy pak doplnily, že ji k tomu vedl soucit s trpícími lidmi a že později několikrát ten samý projekt kvót kritizovala, což prý Bendl a jeho rádci již opomněli.

Šípová podle Deníku N říká, že příspěvky jsou pravé, ale jsou vytržené z kontextu. „Během kampaně jsem se k problematice uprchlíků vůbec nevyjadřovala. Jsem nesmírně rozhořčená. Vytahuje starou známou protiuprchlickou notu. Přijde mi to nečestné,“ uvedla na adresu svého protikandidáta.

Šípová byla zřejmě největším překvapením prvního kola senátních voleb, když zvítězila v obvodě Kladno se ziskem 17,8 procenta hlasů. V souboji vyřadila obhájce Jiřího Dienstbiera z ČSSD, který ji ve druhém kole podpořil, nebo primátora Kladna Milana Volfa.

Na xenofobní notu vsadil i starosta Znojma a kandidát do Senátu Jan Grois z ČSSD. Ve svém letáku uvedl, že volbou jeho protikandidáta Tomáše Třetiny (TOP 09) „souhlasíte s přijímáním migrantů na Znojemsku“.

Přečteno: 782x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Xenofobie, Rasismus, Extremismus, Senát, ODS, ČSSD, Pirátská stranaHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo