romea - logo
24. září 2021 (pátek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Volby pokračují až do 14 hodin. První den byla účast až třetinová. Kolik volilo Romů zatím nevíme

6.10.2018 9:12
Romové míří 5. 10. 2018 do volební místnosti v Trmicích (FOTO: Martin Bajger)
Romové míří 5. 10. 2018 do volební místnosti v Trmicích (FOTO: Martin Bajger)

Po noční přestávce se v Česku znovu otevřely volební místnosti. Voliči mají ještě šest hodin na to, aby si vybrali své místní zastupitele. Na třetině území republiky mohou zároveň ovlivnit volbu 27 senátorů, a tím i rozložení sil v horní komoře.

Celkové vítězství v komunálních volbách obhajuje ze stran vládní hnutí ANO, které před čtyřmi lety nejlépe uspělo ve velkých městech. Nejvíce obecních mandátů ovšem tehdy získala KDU-ČSL díky zisku v menších městech a na vesnicích. V senátních volbách může nejvíce ztratit ČSSD, která obhajuje vítězství ve 13 z 27 obvodů, kde se nyní volí.

Zpravodajský server Romea.cz našel mezi kanidáty minimálně 170 Romů a Romek. Podle odhadů jich však může být až 300.

V klání o Senát zůstává všech 236 aktérů, kteří se do něj přihlásili. V průměru to je osm a tři čtvrtě kandidáta na každý ze 27 obvodů, kde se o víkendu bude o senátorech rozhodovat společně s volbou místních zastupitelů.

I mezi kandidáty do Senátu je jeden Rom. Konkrétně v Chomutově kandiduje Petr Jano. Romská demokratická strana v Brně nasadila Petra Erina Kováče, profesionálního kuchaře a prezidenta Culinary Clubu.

Jak strany uspěly a zda se do zastupitelstev dostala podobně jako do Sněmovny nová uskupení, bude jasné odpoledne po 14:00, kdy výsledky začnou nabíhat na volebním webu.  Na kompletní výsledky voleb si ale budou lidé muset počkat asi až do nedělního rána, stejně jako před čtyřmi lety.

První den hlasování: Policie vyšetřuje podezření s kupčení hlasy

První den hlasování poznamenala i podezření z pokusu o ovlivňování výsledků voleb. Policie dostala trestní oznámení týkající se obce Moldava v Krušných horách, kde v posledním týdnu výrazně vzrostl počet přihlášených obyvatel.

Podnět na policii ve věci kupčení s hlasy podalo také místní sdružení ANO v Bílině. Členům volební komise bylo přitom pouze podezřelý příchod více lidí najednou, kteří nevěděli, jak mají volit. Policie se zajímá i o situaci v Ústí nad Labem, kde byla výrazná účast romských voličů z Krásného Března. Server Romea.cz má informace o možném ovlivnění voleb v Ostravě. Tam měli mít romští voliči dopředu zaškrtánu jednu konkrétní kandidátku.

Zatím není jasné, zda v těchto případech šlo o kupčení s hlasy, nebo Romové větší účastí ve volbách reagovali na kampaň ME DŽAV! A so tu? oragnizace RomanoNet.

"Já jsem z Krásňáku a stvrzuji, že mi nikdo nic za volbu nedal a nedá, je nemožné jít jen tak volit?" ptala se rozlobeně na Facebooku organizace ROMEA jedna z voliček pod fotografií obviňující Romy z kupčení s hlasy v Krásném Březně.

Janusz Konieczny, který se dlouhodobě zabývá monitoringem kupčení s hlasy na Facebooku upozornil na případ v Ostravě. "200 Kč za hlas někdo rozdával poblíž volební místnosti, a tak byla přivolaná policie, která to dál řešila, sdělila mi členka volební komise v Ostravě-Vítkovicích," uvedl Konieczny. Přivolaná policie ovšem nezjistila, že by se podezření prokázalo.

"Ve vyloučených lokalitách v Ostravě, Brně či na Ústecku nebyly masivně doručeny volební lístky - těch svědectví mám mraky. Respektive doručeny do schránky mohly být, ale pak je někdo nejspíš posbíral, což je taková typická předehra kupčení. Nutno ovšem dodat, že řada poctivých Romů se naopak snažila osvětou vyburcovat romskou komunitu, aby šli volit svobodně - bez nároku na odměnu. Pokud jde romská skupina a případně se přesně neorientuje, jak volit, tak to rozhodně neznamená, že se jedná o kupčení," dodal Janusz Konieczny.

K obecním a senátním volbám přišla zatím pětina až třetina lidí, kolik bylo Romů?

K volbám přišla v jejich první den nejčastěji pětina až třetina voličů. V některých menších obcích hlas odevzdala i polovina oprávněných lidí. Volby jsou podle volebních komisařů a mluvčích samospráv klidný.

Účast v Praze se okolo 21:00 pohybovala kolem čtvrtiny. Nejvíce, asi 35 procent voličů, zatím přišlo v Praze 15. V Praze 6 a 10 hlasovalo zhruba 30 procent lidí. Radnice Praha 3 hlásí 27 procent, Praha 11 asi 25 procent a Praha 14 kolem 21 procent.

V Chomutově, kde kandiduje i jediný romský senátní kandidát Petr Jano, je zatím volební účast kolem 35 procent.

Zatím nelze říci jaká je volební účast Romů. V některých obvodech však podle fotografií, které Romové zveřejňují na sociálních sítích, je účast poměrně velká. Celá řada Romů šla volit například v Trmicích.

VIDEO

Přečteno: 1879x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Komunální, Komunální volby 2018, Senát, Senátní volbyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo