romea - logo
11. dubna 2021 (neděle)
svátek má Izabela

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Volby suverénně ovládlo ANO, ČSSD skončila druhá, Čunek triumfoval ve Zlínském kraji. Z nenávistných stran uspěl pouze Tomio Okamura

8.10.2016 14:15, (AKTUALIZOVÁNO 17:20)
Výsledky voleb do krajských zastupitelstev (ZDROJ: Česká televize)
Výsledky voleb do krajských zastupitelstev (ZDROJ: Česká televize)

Hnutí ANO suverénně ovládlo letošní krajské volby i první kolo voleb do třetiny Senátu, zatímco dosud dominantní sociální demokracie výrazně ztratila. ANO vicepremiéra Andreje Babiše vyhrálo v devíti ze 13 krajů, ČSSD vedená premiérem Bohuslavem Sobotkou dokázala zvítězit jen v Jihočeském kraji a na Vysočině. Dosud přitom měla nejsilnější vládní strana 11 hejtmanů. V Libereckém kraji obhájili vítězství z minulých voleb Starostové pro Liberecký kraj vedení hejtmanem Martinem Půtou, ve Zlínském kraji triumfovala KDU-ČSL s lídrem Jiřím Čunkem.

Podle vyjádření vládních politiků i politologů výsledky voleb zřejmě neohrozí další existenci koaličního kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL. S blížícími se volbami do Sněmovny ale podle nich poroste napětí mezi dvěma nejsilnějšími stranami.

ANO bylo úspěšné i v souboji o třetinu Senátu - její kandidáti postoupili do druhého kola ve 14 obvodech, KDU-ČSL a ČSSD v osmi, ODS ve čtyřech, společní kandidáti TOP 09 a STAN budou bojovat ve třech obvodech a další tři zástupce má samotné hnutí STAN. Dva zástupce ve druhém kole mají Severočeši.cz, zbytek představují kandidáti jiných stran. O obsazení 27 křesel v horní komoře Parlamentu se rozhodne příští pátek a sobotu. Už nyní je jasné, že vládní koalice si udrží většinu, k níž potřebovala šest senátorů.

Hnutí ANO, které krajské volby absolvovalo letos poprvé, bude teď nejsilnějším subjektem ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Sociální demokraté dokázali získat největší přízeň voličů jen v Jihočeském kraji a na Vysočině. Oproti minulým krajským volbám si pohoršili komunisté, lidovci si polepšili. Nad očekávání dopadli kandidáti Starostů a nezávislých (STAN). Spokojeni s výsledkem jsou občanští demokraté, zatímco zisk TOP 09 považují komentátoři za propadák. Výrazný úspěch slaví nedávno založené hnutí Tomia Okamury, ovšem podobně zaměřený Úsvit neuspěl. Hlasovat dorazila zhruba třetina oprávněných voličů. Nižší účast politologové očekávali, podle nich chybělo mobilizační téma letošních voleb.

Podle Sobotky lidé rozhodli, že po osmi letech chtějí změnu ve vedení krajů. ČSSD musí hledat nové programové cíle, aby získala širší podporu, prohlásil. I když sociální demokraté čekali lepší výsledky a neskrývali zklamání, personální změny rok před sněmovními volbami se zřejmě čekat nedají. Výsledek voleb také asi nerozkolísá stabilitu koaličního kabinetu. Sobotkovu pozici v čele ČSSD a vlády nyní neohrozí ani dosavadní jihomoravský hejtman Michal Hašek, považovaný za jeho nejvážnějšího stranického rivala. Jím vedená jihomoravská ČSSD totiž skončila až třetí za ANO a KDU-ČSL. Jihočeský hejtman Jiří Zimola, jemuž se podařilo v kraji vyhrát, míní, že ČSSD je pro hodně lidí nečitelná a měla by lépe prezentovat své výsledky.

Babiš řekl, že nyní bude důležité, jak dopadnou povolební vyjednávání o krajských koalicích. "Naši lidi jsou rozumní, vnímali, jak hejtmani hospodařili posledních osm let. Zatím to vypadá, že chtějí, aby byla změna v krajích," uvedl vicepremiér.

Výsledek krajských voleb je podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka pro KDU-ČSL solidní. Není to žádné drtivé vítězství, ale není to ani prohra, řekl. V mnoha krajích nebude podle něj jednoduché smysluplně sestavit koalice. Předseda STAN Petr Gazdík řekl, že výsledek jeho hnutí dopadl nad očekávání. Lídr občanských demokratů Petr Fiala míní, že ODS se vrátila do pozice nejsilnější pravicové strany a věří, že v parlamentních volbách bude výsledek ODS ještě lepší. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek vyjádřil zklamání nad výsledky a lítost nad nízkou účastí zejména mladých voličů v krajích. Volby nicméně nevnímá jako souboj s ODS.

Šéfa KSČM Vojtěcha Filipa zisky jeho strany hlavně v senátních volbách zklamaly, od regionálních lídrů bude chtít vyvození odpovědnosti. Lídr Koalice Svoboda a přímá demokracie a Strana Práv občanů (SPD-SPO) Tomio Okamura považuje volební výsledek uskupení za obrovský úspěch s tím, že má jasné podmínky pro případný vstup do krajských koalic, například odmítnutí přijímání migrantů a stavby mešit. Piráti čekali lepší výsledek.

Dobrý výsledek vládních stran a zejména hnutí ANO v krajských volbách způsobila podle analytiků zlepšující se ekonomická situace. Voliči na rozdíl od předešlých voleb neměli potřebu vládnoucí strany trestat za celostátní politiku.

V Jihočeském kraji vyhrála volby ČSSD s 22,56 pct

Vítězem krajských voleb v Jihočeském kraji se stala ČSSD před hnutím ANO a ODS. Sociální demokraté získali 22,55 pct hlasů, což představuje 15 zastupitelských mandátů z 55. ANO, které v Jihočeských krajských volbách kandidovalo premiérově, podpořilo 17,67 pct voličů. Hnutí tak obsadí v zastupitelském sboru 12 křesel. Občanští demokraté obdrželi 12,67 procenta a mají tak osm zastupitelů.

Pětiprocentní hranici potřebnou pro zisk mandátů překročily také KSČM se sedmi zastupiteli. Koalice Pro jižní Čechy, kterou tvoří STAN, TOP 09 a Hnuté občané pro Budějovice, si zajistila pět mandátů. KDU-ČSL a rovněž Jihočeši 2012 získali po čtyřech zastupitelích. Volební účast v Jihočeském kraji dosáhla 36,31 pct, což je o více než dva procentní body méně než před čtyřmi roky.

Sociální demokraté si v porovnání s posledními volbami pohoršili. Tehdy získali 27,99 pct a 18 křesel. Stejné pozice uhájila ODS, která před čtyřmi roky obdržela 12,56 pct, což představovalo osm mandátů. Výrazně ale ztratili hlavně komunisté a Jihočeši 2012. Obě politické formace se propadly o téměř 10 procent. KSČM ztratila šest a Jihočeši 2012 pět mandátů.

Krajské volby na jižní Moravě vyhrálo ANO, má 15 mandátů

Krajské volby v Jihomoravském kraji vyhrálo hnutí ANO s 20,84 procenta hlasů před lidovci s 15,94 procenty a ČSSD s 15,49 procenty. Z celkových 65 mandátů jich ANO získalo 15. Druhá KDU-ČSL má 11 mandátů, stejně jako ČSSD, vedená dosavadním hejtmanem Michalem Haškem.

Kandidovalo 21 stran, hnutí a uskupení. V zastupitelstvu budou také komunisté se sedmi mandáty a ODS se šesti. Čtyři mandáty získala koalice TOP 09 a Žít Brno, stejně jako Starostové pro jižní Moravu a koalice SPD a SPO. Tři mandáty mají Zelení s Piráty. K volbám přišlo 36,84 procenta voličů, což je méně než při minulých krajských volbách, kdy byla účast 37,76 procenta.

Před čtyřmi lety vyhrála s 27,01 procenta hlasů ČSSD, která získala 23 mandátů. Za ní byla KSČM s 18,65 procenta hlasů a 16 mandáty a třetí KDU-ČSL se 17,03 procenta hlasů a 14 mandáty. V roce 2012 se do zastupitelstva kraje dostala ještě ODS, kterou volilo 9,21 procenta lidí, a obsadila sedm zastupitelských křesel a posledním členem zastupitelstva byla TOP 09 a Starostové pro Jihomoravský kraj s 5,86 procenta hlasů a pěti mandáty. Po volbách vznikla koalice ČSSD a KDU-ČSL, která vládla celé čtyři roky.

V Karlovarském kraji zvítězilo s převahou ANO před ČSSD a KSČM

Vítězem krajských voleb v Karlovarském kraji je ANO. Ze 45 mandátů získalo hnutí 13 mandátů, druhá ČSSD osm a KSČM šest mandátů. K volbám přišlo jen 30,23 procenta voličů, což je o 1,3 procenta méně než před čtyřmi lety a vůbec nejméně v Česku. Tehdy volilo 31,57 procenta občanů.

ANO získalo 22,91 procenta hlasů, ČSSD 13,91 a KSČM 11,5 procenta. Do krajského zastupitelstva dále usedne koalice STAN (10,09 procenta), ODS (7,59), HNHRM(6,4), SPD + SPO (5,52) a Piráti (5,46).

Před čtyřmi lety zvítězila v Karlovarském kraji KSČM, která získala 14 mandátů. Sociální demokraté obsadili 13 křesel a ODS a Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst získaly po pěti mandátech.

KSČM měla před čtyřmi lety 22,98 procenta hlasů, ČSSD 22,73 procenta, ODS 9,79 procenta, HNHRM 9,09 procenta, TOP 09 a Starostové pro Karlovarský kraj 7,38 procenta a ALTERNATIVA 6,70 procenta.

V Libereckém kraji vyhráli volby s výrazným náskokem starostové

Volby do krajského zastupitelstva v Libereckém kraji vyhráli s výrazným náskokem Starostové pro Liberecký kraj. Obhájili svou pozici a v 45členném zastupitelstvu mají 18 mandátů, o pět víc než před čtyřmi lety. Za nimi skončil nováček krajských voleb ANO s devíti mandáty, třetí jsou komunisté, kteří získali čtyři křesla stejně jako ČSSD, ODS a Změna pro Liberecký kraj. V zastupitelstvu budou také dva zástupci Koalice SPD a SPO. Vyplývá to z informací na www.volby.cz. Volit přišlo 35,91 procenta voličů. Před čtyřmi lety jich bylo 38,55 procenta.

Pro starosty hlasovalo v Libereckém kraji 32,35 procenta voličů, což je největší úspěch starostů v rámci Česka. ANO získalo v Libereckém kraji 17,08 procenta hlasů a třetí komunisté 8,10 procenta. Těsně za nimi skončila ČSSD s 8,04 procenta a ODS s 7,91 procenta. Změně pro Liberecký kraj dalo hlas jen 7,06 procenta voličů a pro Koalici SPD a SPO hlasovalo 5,20 procenta voličů.

Starostové v Libereckém kraji poprvé volby vyhráli před čtyřmi lety, získali 13 mandátů, když pro ně hlasovalo 22,21 procenta voličů. Druzí byli komunisté s 17,89 procenta hlasů. Získali deset mandátů stejně jako tehdy třetí Změna, pro kterou hlasovalo 16,85 procenta voličů. Tentokrát ale obě strany propadly. Výrazně si pohoršily také ČSSD, kterou před čtyřmi lety volilo 13,05 procenta voličů a získala sedm mandátů. Hůř je na tom i ODS. Před čtyřmi lety pro ni hlasovalo 9,26 procenta voličů a obsadila pět křesel.

Vítězem krajských voleb v Plzeňském kraji je ANO před ČSSD

Vítězem krajských voleb v Plzeňském kraji je ANO. Získala 21,52 procenta hlasů a 11 ze 45 míst v krajském zastupitelstvu. Na druhém místě skončila ČSSD se ziskem 17,35 procenta hlasů a devíti mandátů a třetí ODS má v zastupitelstvu osm křesel za 14,63 procenta hlasů. K volbám přišlo 35,74 procenta voličů, o zhruba 2,5 procentního bodu méně než při minulých krajských volbách. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Do zastupitelstva se dostane osm ze 17 kandidujících stran, hnutí a koalic, dosud nejvíc v historii kraje. Na čtvrtém místě skončila KSČM s 11,58 procenta hlasů a šesti mandáty. Starosty a Patrioty volilo 8,15 procenta voličů a dostanou čtyři křesla, TOP 09 dostalo 7,09 procenta hlasů a obsadí tři místa v zastupitelstvu. Koalice SPD a SPO volilo 5,33 procenta voličů a Koalici pro Plzeňský kraj 5,11 procenta a získají po dvou mandátech.

V roce 2012 vyhrála volby ODS, měla 26,48 procenta hlasů. Druhá ČSSD získala 24,89 procenta, KSČM 20,93 procenta a koalice TOP 09 a Starostové pro Plzeňský kraj 5,5 procenta hlasů. ODS a ČSSD získaly po 15 mandátech, komunisté 12 a TOP 09 a Starostové tři. Kraji vládla koalice ČSSD a KSČM.

Volby v Moravskoslezském kraji vyhrálo ANO před ČSSD a KSČM

Krajské volby v Moravskoslezském kraji vyhrálo hnutí ANO před ČSSD a KSČM. Z celkových 65 mandátů jich ANO získalo 22, ČSSD bude mít 14 zastupitelů a komunisté obsadí devět křesel. Lidovci budou mít v zastupitelstvu osm míst a po šesti křeslech budou mít ODS a Koalice Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) se Stranou Práv Občanů. K volbám přišlo 30,58 procenta voličů, což je 2,59 procenta méně než při minulých krajských volbách v roce 2012.

ANO získala 25,7 procenta hlasů, ČSSD 16,66 procenta a KSČM 11,38 procenta. V minulých krajských volbách vyhráli sociální demokraté se ziskem 27,4 procenta a 24 mandáty následováni komunisty, kteří v roce 2012 při zisku 22,78 procenta obsadili 20 křesel. Do zastupitelstva se tehdy rovněž dostala ODS, která měla se ziskem 9,92 procenta devět mandátů. Sedm křesel před čtyřmi lety obsadili lidovci (8,6 procenta) a pět zastupitelů měli Nezávislí (5,72 procenta). Kraj dosud vedli sociální demokraté s komunisty.

Ve Středočeském kraji vyhrálo ANO před STAN, ČSSD skončila třetí

Krajské volby ve Středočeském kraji vyhrálo hnutí ANO před STAN. ČSSD, která v kraji dosud vládla spolu s komunisty, skončila třetí. Z celkových 65 mandátů jich ANO získalo 16, STAN o jeden méně a ČSSD bude mít 11 zastupitelů. ODS získala deset mandátů, KSČM osm a TOP 09 pět. K urnám přišlo 34,76 procenta voličů. To je méně než před čtyřmi roky, kdy byla účast 36,45 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu na volebním serveru www.volby.cz.

ANO získalo ve volbách 20,76 procenta hlasů, STAN 18,43 a sociální demokraté 13,75 procenta. ODS volilo 13,05 procenta lidí, komunisty 10,13 procenta a TOP 09 měla volební zisk 6,54 procenta.

V roce 2012 vyhrála krajské volby ve středních Čechách ČSSD s 21,79 procenta hlasů před KSČM, kterou volilo 20,57 procenta. Sociální demokraté tak získali 20 mandátů a komunisté o jeden méně, což těmto dvěma stranám umožnilo vytvořit koalici s pohodlnou většinou hlasů. Třetí ODS získala 18,32 procenta, což jí vyneslo 16 křesel. Starostové pro Středočeský kraj, kteří tehdy kandidovali společně s TOP 09, získali 11,71 procenta hlasů a deset mandátů.

Vítězem krajských voleb v Ústeckém kraji je hnutí ANO

Vítězem krajských voleb v Ústeckém kraji je hnutí ANO 2011. V zastupitelstvu bude mít 20 z 55 mandátů. Dosud vládnoucí KSČM má 13 mandátů, ČSSD 10, ODS sedm a SPD-SPO pět mandátů. K volbám přišlo necelých 28,94 procenta voličů, o pět procentních bodů méně než v roce 2012. Vyplývá to z informací webu www.volby.cz.

Hnutí ANO získalo 23,24 pct hlasů, druhá KSČM 15,82 procenta a třetí ČSSD 11,9 pct. Do zastupitelstva se ještě dostala ODS s 8,54 pct a s 6,08 procenty Koalice SPD a SPO.

V minulých volbách získali komunisté 25,26 procenta (20 mandátů), ČSSD 16,13 pct (13 mandátů). Do zastupitelstva se ještě dostali Severočeši.cz s 12,02 procenty, za které získali devět mandátů. Jejich kandidáty letos týden před volbami odvolala zmocněnkyně. Sedm mandátů měla díky zisku 9,68 procenta ODS a šest Hnutí PRO!Kraj díky výsledku 8,15 pct.

Volební účast byla před čtyřmi lety 33,94 procenta.

Vítězem krajských voleb na Vysočině je ČSSD před ANO a KDU-ČSL

Vítězem krajských voleb v Kraji Vysočina se stala ČSSD před ANO a KDU-ČSL. Z celkových 45 mandátů v krajském zastupitelstvu jich sociální demokraté získali 11, o šest méně než v minulých volbách. Hnutí ANO má devět křesel a lidovci budou mít stejně jako po volbách v roce 2012 sedm zastupitelů. K volbám na Vysočině přišlo 37,34 procenta voličů, zatímco při minulých krajských volbách v roce 2012 dosáhla volební účast 41,05 procenta. Vyplývá to z údajů na www.volby.cz.

ČSSD získala 19,37 procenta hlasů, ANO 17,04 procenta a KDU-ČSL 13,41 procenta. V minulých volbách v roce 2012 získali sociální demokraté 29,26 procenta hlasů, zatímco lidovcům dali voliči 12,33 procenta hlasů. V novém krajském zastupitelstvu budou také zástupci KSČM, ODS a koalic Starostové pro Vysočinu a SPD a SPO.

V minulých krajských volbách v roce 2012 získali sociální demokraté 17, komunisté 11 a lidovci sedm mandátů. Do zastupitelstva se dostala ještě ODS s pěti mandáty, koalice Pro Vysočinu tvořená SNK Evropští demokraté a hnutím Nestraníci se třemi a koalice TOP 09 a Starostové pro Vysočinu se dvěma mandáty.

Volby ve Zlínském kraji vyhráli lidovci před ANO, levice ztratila

Krajské volby ve Zlínském kraji vyhrála KDU-ČSL ziskem 12 z celkových 45 mandátů. Na druhém místě skončilo hnutí ANO, které bude mít osm zastupitelů. Až třetí pozice patří ČSSD, která s KSČM a Stranou práv občanů (SPO) v minulém období v kraji vládla. Sociální demokraté budou mít šest zastupitelů, měli jich 12. K volbám přišlo 38,5 procenta lidí, v roce 2012 jich volilo 40,34 procenta. Levicová koalice ztratila 15 křesel z 25.

Lidovci získali 22,97 procenta hlasů, ANO 15,68 procenta a ČSSD 12,46 procenta hlasů. V zastupitelstvu usedne ještě šest zástupců Starostů a nezávislých (STAN, 11,62 procenta), čtyři komunisté (8,22 procenta), čtyři zastupitelé Svobodných a Soukromníků (7,88 procenta), tři z ODS (6,39 procenta) a dva zástupci hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (5,31 procenta hlasů). Ve volbách propadla SPO, získala jen 2,20 procenta hlasů, i TOP 09 ziskem 2,01 procenta hlasů.

V minulých krajských volbách získala vítězná ČSSD 21,73 procenta hlasů a 12 mandátů, druzí lidovci 18,31 procenta hlasů a deset zastupitelů a třetí komunisté 16,08 procenta a devět zastupitelů. V pětačtyřicetičlenném sboru usedlo ještě po pěti zástupcích ODS a STAN/TOP 09 a čtyři zastupitelé za SPO.

VOLBY 2016 ŽIVĚ NA TWITTERU

Přečteno: 1754x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Krajské volby 2016, SenátHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo