romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vrchní soud nepřiznal plnou výši odškodného pro bratra ubodaného Roma

Praha, 28.5.2014 12:48, (ROMEA)
Stanislav Sýkora u krajského soudu v Ústí nad Labem dostal za ubodání Roma pět let. (FOTO: ČTK)
Stanislav Sýkora u krajského soudu v Ústí nad Labem dostal za ubodání Roma pět let. (FOTO: ČTK)

Vrchní soud v Praze dnes zamítl odvolání poškozených proti rozsudku o výši náhrady škody v případu ubodaného Roma z Teplic. Stanislav Sýkora, který nožem zranil ještě dva další Romy, byl odsouzený k pětiletému trestu odnětí svobody za zločinnou rvačku. Krajský soud za to přiznal bratrovi zabitého muže méně než polovinu z paušální částky, která bývá přiznávána sourozencům zemřelých obětí trestných činů. Dalším dvěma poškozeným soud nepřiznal nic. Navzdory odvolání zmocněnkyně poškozených vrchní soud původní rozhodnutí potvrdil.

Zmocněnkyně poškozených Klára Kalibová se ve své řeči vyjádřila i ke klasifikaci trestného činu tak, jak o něm rozhodl krajský soud. "Nedomnívám se, že šlo o rvačku. Přiléhavější trestněprávní kvalifikace by byla vražda nebo těžké ublížení na zdraví s následkem smrti," uvedla Kalibová.

Před soudem ale vystoupila především kvůli požadavku na přehodnocení přiznané částky. "Jednalo se o trestný čin z nenávisti. Odvolací soud by měl zrušit výrok krajského soudu o náhradě škody a přiznat poškozenému za nemajetkovou újmu plnou výši," apelovala na soud Kalibová.

Se snížením paušální částky nesouhlasila ani vrchní státní zástupkyně. "Poškozený se včas a řádně připojil s nárokem na náhradu nemajetkové škody. S moderací paušální částky 175 000 Kč proto nelze souhlasit. Ke snížení nebyl důvod," uvedla vrchní státní zástupkyně. "Pokud jde ale o další poškozené, shledávám za správné, že byli krajským soudem odkázáni na řízení ve věcech občanskoprávních," doplnila státní zástupkyně.

Vrchní soud ale nakonec ve věci odvolání proti snížení paušální částky sdělil zamítavé rozhodnutí. Odůvodnil to tím, že zemřelý se účastnil rvačky. "Nikdo nenutil zemřelého, aby se rvačky účastnil, a užití moderačních postupů bylo na místě," uvedl soudce. Soud tedy nevzal v potaz skutečnost, že podle poškozených šlo o nutnou obranu proti muži, který na něj a jeho blízké útočil nožem. Poškozenému tak byla vyčíslena nemajetková újma za smrt jeho bratra pouze na částku 85 tisíc Kč.

Proti usnesení vrchního soudu není možné podat řádný opravný prostředek, zmocněnkyně poškozených ale uvažuje o podání ústavní stížnosti. "Projednám tuto variantu s klienty," řekla serveru Romea.cz Klára Kalibová.

Tragédie se stala 24. května 2013 během oslav zahájení lázeňské sezony v Teplicích. Sýkora tehdy zaútočil nožem na skupinu šesti mužů. Popudem mu k tomu měla být vyfabulovaná historka jeho kamaráda o ukradené klobáse. V průběhu hlavního líčení u krajského soudu přitom bylo bez pochybností prokázáno, že k žádné krádeži nedošlo, což soudce konstatoval v odůvodnění rozsudku.

Sýkora údajně nadávkami vyvolal rvačku a následoval konflikt, při kterém bodl nožem dvakrát devětačtyřicetiletého Roma. Zraněný zemřel při převozu do nemocnice. Nožem Sýkora napadl i další dva muže, jednoho bodl do hrudníku, druhého do paže a ucha.

Podle původně podané obžaloby hrozilo Sýkorovi za ublížení na zdraví s následkem smrti s rasovým podtextem až 16 let vězení.

Přečteno: 1906x
 

Kam dál:

Štítky:  

Teplice, Vražda, Násilí z nenávisti, rvačka, odškodněníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo