romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vrchní soud potvrdil teroristovi Baldovi čtyřletý trest za útok na vlaky

16.4.2019 12:26
Jaromír Balda, odsouzený za dva teroristické útoky na vlaky, 7. 1. 2019 (FOTO: repro Česká televize)
Jaromír Balda, odsouzený za dva teroristické útoky na vlaky, 7. 1. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Jaromír Balda si odpyká čtyři roky vězení za teroristický útok na železnici a za vyhrožování teroristickým trestným činem. Trest mu pravomocně potvrdil pražský vrchní soud. Jedenasedmdesátiletý terorista předloni pokácel na dvou místech strom na vlakové koleje a způsobil tím dvě nehody vlaků, při nichž se jen shodou náhod nikdo nezranil. Chtěl své skutky svést na muslimské migranty, a vyvolat tak ve společnosti strach z migrační vlny.

Vlaky mohly vykolejit

Srážky se sice obešly bez zranění cestujících, překážky na trati však mohly vlak vykolejit, případně proniknout do kabiny strojvedoucího. První srážka vlaku s pokáceným stromem se stala počátkem června 2017 mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou, druhá o necelé dva měsíce později mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. V prvním vlaku bylo deset lidí, ve druhém devět. 

U soudu vypovídali i strojvůdci, kteří do pokácených kmenů s vlakem najeli. "Když jsem vyjel z oblouku, tak jsem ve vzdálenosti asi sto metrů uviděl na kolejích strom. Okamžitě jsem spustil rychlobrzdu a jen jsem čekal, co se stane. Myslel jsem, že vykolejíme, ten strom byl docela veliký. Ozvaly se dvě rány, zůstali jsme stát na kolejích," řekl Zdeněk Špicar, který řídil první vlak. Pak objevil podezřelé letáky a zjistil, že strom někdo nařízl. Balda nechal na místě vlastoručně vyrobené letáky s výhrůžkami, z nichž mělo plynout, že je napsali muslimští fanatici.

Podobně vypovídala dvojice strojvedoucích z vlaku, který havaroval v červenci 2017. Shodli se, že souprava nevykolejila jen díky náhodě či štěstí.

Balda se na útoky připravoval

Podle vyjádření předsedy senátu středočeského krajského soudu Jiřího Wažika během přelíčení před prvním soudem je zjevné, že Balda se na skutky delší dobu připravoval. "Nešlo o náhlý nápad, náhlý vztek, náhlé zatmění obžalovaného," konstatoval soudce. Wažik podotkl, že Balda byl určitým způsobem obětí manipulace lidí, kteří ve společnosti šíří extremistické názory.

"To ale neznamená, že za své jednání není odpovědný. Měl více použít kritické myšlení. (...) Měl si být daleko víc vědom toho, že jakákoliv nenávist plodí další nenávist," řekl soudce. Baldovi podle něj přitěžuje mimo jiné i to, že činy páchal z náboženské nenávisti. "Stát musí dát najevo prostřednictvím své soudní moci, že takovéto jednání bude přísně trestáno, protože jde proti základům společenského zřízení této země," dodal Wažik.

Terorista tvrdí, že nechtěl nikomu ublížit, podle soudce si však počínal minimálně v nepřímém úmyslu: "Poražení stromu na koleje předpokládá jednoznačné srozumění s tím, že vlak nezabrzdí, vykolejí a že případně cestujícím ve vlaku může být ublíženo." 

Terorista je fanatickým přívržencem Okamury a Zemana

Muž byl fanatickým sympatizantem hnutí SPD Tomia Okamury, při kampaně před volbami v roce 2017 poskytl politickému uskupení dar ve výši zhruba 12 000 korun, veřejně ho podporoval a pomáhal během předvolební kampaně. SPD Praha 1 na své facebookové stránce Baldův čin omlouvala a dokonce ho označila za novodobého Jana Palacha. Později byl status z Facebooku odstraněn a vedení SPD se od jeho činu distancovalo. 

"Známe se dvacet let, je to kamarád, zastánce vlasteneckých směrů, přímé demokracie. Nabídl se, že pomůže v předvolební kampani SPD, roznášel letáky. V roce 2015 byl asi desetkrát na demonstracích proti uprchlíkům. Nemyslím, že je to rasista. Nebyl členem SPD, pouze jejím sympatizantem. V prezidentské volbě podporoval Miloše Zemana," popsala Baldova známá, členka SPD Blanka Vaňková u soudu jejich vztah.

Během telefonního rozhovoru s Vaňkovou na podzim 2017 se Balda netajil tím, že je ochoten „jít po migrantech“, kteří podle něj „rozežírají Evropu jako červotoči“. "Jako se jde po potkanech, po krysách, jako se jde po škodný v lese," říkal Vaňkové. "A těm pizdám, jak tady nosí ty arabský kutny, to chce vzít malej molotovův koktejlek, pěkně hodit pod nohy, až jim hoří ku*da, p*del, oni si to rozmyslej, aby takhle chodily. Je to jednoduchý, stačí na to dvě deci benzínu," dodal za souhlasu členky SPD Tomia Okamury.

Balda pak spřádal nesmyslnou teorii a říká, že by pomocí senzorů zjišťoval hned u porodu, zda dítě chce být voják z povolání, zloděj, gauner, lehkoživka. "Vytáhnout a zahodit do kanálu. Maminko, jste ještě mladá, udělejte si další a dejte si bacha, ať to děláte pořádně." Oba pak vulgárně hodnotili prezidenta Václava Havla a Vaňková přidala, že by Prahu kvůli tomu, jak volila ve volbách, vyhodila do povětří.

První odsouzený terorista

Balda se k činům doznal. Mimo jiné uvedl, že jej údajně pronásledovaly hrůzné sny o migrantech. Podle verdiktu se muž musí podrobit ambulantnímu psychiatrickému léčení. Baldův obhájce se odvoláním domáhal toho, aby soud namísto teroristického útoku zvolil "přiléhavější kvalifikaci" - v úvahu by podle něj připadalo obecné ohrožení. Na to soud nepřistoupil. Balda je podle dostupných informací vůbec prvním teroristou odsouzeným v České republice.

Přečteno: 800x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Xenofobie, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo