romea - logo
18. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Josef Mlejnek, jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)
Josef Mlejnek, jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

„Jak se vrtí psem“ před prezidentskými volbami v USA si dovede představit každý, kdo zná nestárnoucí film Barryho Levinsona s původním názvem Wag the dog. Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.

Josef Mlejnek: Černá kuchyně neznalosti

Volby do Evropského parlamentu (EP) se kvapem blíží, a zvyšuje se tak i aktivita producentů různých fake news. Například server Politico upozornil na skutečnost, že nemalou část diskuse na sociálních sítích před volbami do EP ovládne pomocí horečného zveřejňování příspěvků nevelký počet uživatelů a účtů nakloněných populistickým stranám. Požár katedrály Notre-Dame v Paříži vyvolal erupci falešných zpráv a nepodložených informací, především o údajné „muslimské stopě“, nepochybně též s cílem ovlivnit evropské veřejné mínění před klíčovými volbami.

Facebook, poučen americkými volbami či brexitem, začal s dezinformacemi více bojovat, nyní například omezuje v „hlavních stránkách“ uživatelů viditelnost skupin, v nichž se opakovaně objevují příspěvky pokládané kontrolory za nepravdivé. Což ale samo o sobě k omezení vlivu falešných zpráv nemusí stačit.

Kritici současného kursu Evropské unie každopádně již dlouho avizují, že nadcházející volby přinesou politické zemětřesení v jejich prospěch. Uvidíme, v České republice představuje ale hlavní problém eurovoleb nízká volební účast. Naposledy, v roce 2014, u nás využilo volebního práva jen něco přes 18 % voličů (předtím, v letech 2004 a 2009, alespoň 28 %). Neatraktivnost voleb do EP však netrápí jenom Českou republiku. Celoevropská volební účast při eurovolbách od roku 1979 setrvale klesá, naposledy činila 42,5 %.

Příznivci populistických nebo nacionalistických stran k volbám do EP moc nechodí, což je dáno i tím, že nevidí smysl vybírat parlament instituce, kterou leadeři jimi preferovaného uskupení urputně kritizují. Centrály populistických subjektů tak mají a budou mít za cíl především dostat své přívržence k volebním urnám. Tím spíš je pro jejich odpůrce důležité k volbám přijít.

Největší bolestí skoro celého elektorátu je však neznalost. Dle výzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi, zveřejněném v únoru, o konání voleb věděla jen třetina Čechů. Průzkum též odhalil fatální mezery ve znalosti jmen 21 českých europoslanců. Alespoň jednoho dokázalo jmenovat pouze 29 % respondentů.

Lidé též mají jen mlhavou představu o fungování Evropské unie, jejích institucích a o pravomocech těchto institucí. Což bohužel nahrává popularitě tvrzení o nikým nevolených bruselských elitách, jež pošlapávají suverenitu národních států a jejich občanů (třeba zákazem vysavačů s vysokým příkonem) a usilují o proměnu evropské společnosti zvaním zástupů muslimských migrantů.

Evropská unie je určitě komplikovaná, oproti tomu, udělat si alespoň základní obrázek, popřípadě se seznámit se jmény stávajících českých europoslanců a jejich prací, vyžaduje v zásadě pár kliků na internetu, trochu času a pozornosti. Bohužel, většina občanů tak neučiní, přičemž dá přednost třeba hraní sofistikovaných počítačových her nebo shánění zboží v e-shopech. Pokud ale lidé svůj přístup nezmění, vylepšení algoritmů Facebooku šíření fake news nezabrání, neboť primárně je rozšiřují, vedeni vlastní neznalostí, obyčejní uživatelé sociálních sítí.

 

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 24. a v sobotu 25. května 2019.

Fedor Gál: Jízda na prastarých lidských pudech

O tom, že se kampaně do evropských voleb účastní i dezinformátoři domácí a zahraniční provenience, není na základě existujících analýz pochyb. Sledují jediný zájem – rozložit veřejné mínění. Myslím zejména proruské trolly a média. Varovné ovšem je, že do kampaně se zapojily i domácí „elity“. Nevadí mi samozřejmě, když má někdo kritický anebo jiný názor. Vadí mi lži a nehorázné provokace.

 

Je alarmující, když na tento trend nasedli i lidé typu otec a syn Klausové anebo prezident Miloš Zeman. O Okamurovi a podobných nemluvě. Stávají se, dle mého názoru, bezpečnostním rizikem České republiky. Po jejich motivaci nepátrám. Co vím určitě, je, že tyto volby jsou důležité. Zdá se totiž, že odpůrci jednoty Evropské unie a celého euroatlantického civilizačního okruhu, se mobilizují opravdu masivně.

Komu nestačí chaos, který vyvolal na mezinárodní scéně Donald Trump, by měl alespoň pozorně číst dění kolem brexitu. Strašení uprchlíky, Romy… je jenom jízda na prastarých lidských pudech – na strachu a úzkosti. Člověk, který jim propadne, neslyší na argumenty, podléhá manipulaci.

Zápas s dezinformacemi, lží, ruskými a čínskými zájmy, psychopaty na internetu… nemá vítězný konec v dohlednu. Přestat se bránit je však začátek prohry, která bude mít nedozírné a dlouhodobé důsledky. Pro tuto chvíli však platí: Evropské volby jsou důležité! Nevykašlete se na ně! Vždyť demokracie není mana z nebe, ale trvalý zápas. Nicméně, stojí za to. Lidé jako já, kteří přežili holokaust, komunistické perzekuce a opravdovou nesvobodu, vědí, o čem mluví.

Článek vyšel ve speciální části vydání časopisu Romano voďi zaměřeného na volby do Evropského parlamentu. Číslo vychází za podpory německé nadace „Připomínka, odpovědnost a budoucnost“.


Nenechte si ujít ani články, které zůstanou jen v tištěné verzi časopisu a objednejte si předplatné na www.romanovodi.cz

Fedor Gál, Josef Mlejnek jr.
Přečteno: 1063x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi 2019, Romano voďi, RV 4/2019, Komentář, volby do Evropského parlamentu, manipulaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo