romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vsetín bude mít další dva romské asistenty prevence kriminality

29.6.2015 10:19
Asistenti prevence kriminality, ilustrační foto.
Asistenti prevence kriminality, ilustrační foto.

Město Vsetín bude mít další dva romské asistenty prevence kriminality. Působit budou zejména na úřadech. ČTK to dnes sdělila Adéla Kousalová ze vsetínské radnice. První dva asistenti ve městě pracují od roku 2012, podle ředitele městské policie se osvědčili.

"Současní asistenti prevence kriminality, kteří jsou u nás zaměstnáni do konce roku 2015, se zabývají prací ve vyloučených lokalitách a prací s romskou komunitou. Znamená to, že se snaží pozitivně působit na Romy v oblasti dodržování veřejného pořádku a předcházení páchání kriminality," uvedl ředitel Městské policie Vsetín Nikolaj Martinák.

Díky asistentům se podle něj daří postupně některé problémy s romskou minoritou minimalizovat. "Asistenti například pomáhají při odhalování trestné činnosti páchané v jejich komunitě či pomáhají při pořádkové službě při veřejných akcích," řekl Martinák. Nejvíce je činnost asistentů podle něj zřetelná v lokalitě Poschla a v Jiráskově ulici. Financování práce asistentů je podpořeno evropskými prostředky.

Další dva asistenti, kteří by do práce měli nastoupit v létě, budou placeni z prostředků úřadu práce. Město zajistí ošacení a pracovní pomůcky. Asistenti budou vybráni z řad nezaměstnaných. "Jejich činnost by tentokrát neměla být zaměřena na práci ve vyloučených lokalitách. Měli by přispět k bezpečnosti na kontaktních pracovištích úřadu práce či okresní správy sociálního zabezpečení. Slibujeme si od nich také to, že budou vypomáhat při některých činnostech zabezpečovaných městskou policií," uvedl Martinák. Pracovní poměr nových asistentů by měl trvat jeden rok.

Romskou problematikou se město zabývá dlouho. V minulosti radnice vedená Jiřím Čunkem (KDU-ČSL), který se opět loni stal starostou, vystěhovala z pavlačového domu v centru města desítky převážně romských obyvatel, s nimiž měla problémy při placení nájemného. Část získala ubytování v lokalitě Poschla na okraji města, některé romské rodiny skončily v domech v jiných částech republiky. Postup vyvolal kritiku Romů, ochránců lidských práv, politiků i starostů obcí, kam město Romy vystěhovalo. Pavlačový dům byl však v havarijním stavu, město jej poté nechalo zbořit.

Romským rodinám se kromě terénních pracovníků věnují zástupci neziskových organizací. Vznikla také romská občanská sdružení zaměřující se na děti a mládež. Podle posledních odhadů žilo ve Vsetíně, který má přes 26.000 obyvatel, asi 500 Romů.

Přečteno: 1118x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

asistent prevence kriminality, Vsetín, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo