romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vsetín bude mít další dva romské asistenty prevence kriminality

29.6.2015 10:19
Asistenti prevence kriminality, ilustrační foto.
Asistenti prevence kriminality, ilustrační foto.

Město Vsetín bude mít další dva romské asistenty prevence kriminality. Působit budou zejména na úřadech. ČTK to dnes sdělila Adéla Kousalová ze vsetínské radnice. První dva asistenti ve městě pracují od roku 2012, podle ředitele městské policie se osvědčili.

"Současní asistenti prevence kriminality, kteří jsou u nás zaměstnáni do konce roku 2015, se zabývají prací ve vyloučených lokalitách a prací s romskou komunitou. Znamená to, že se snaží pozitivně působit na Romy v oblasti dodržování veřejného pořádku a předcházení páchání kriminality," uvedl ředitel Městské policie Vsetín Nikolaj Martinák.

Díky asistentům se podle něj daří postupně některé problémy s romskou minoritou minimalizovat. "Asistenti například pomáhají při odhalování trestné činnosti páchané v jejich komunitě či pomáhají při pořádkové službě při veřejných akcích," řekl Martinák. Nejvíce je činnost asistentů podle něj zřetelná v lokalitě Poschla a v Jiráskově ulici. Financování práce asistentů je podpořeno evropskými prostředky.

Další dva asistenti, kteří by do práce měli nastoupit v létě, budou placeni z prostředků úřadu práce. Město zajistí ošacení a pracovní pomůcky. Asistenti budou vybráni z řad nezaměstnaných. "Jejich činnost by tentokrát neměla být zaměřena na práci ve vyloučených lokalitách. Měli by přispět k bezpečnosti na kontaktních pracovištích úřadu práce či okresní správy sociálního zabezpečení. Slibujeme si od nich také to, že budou vypomáhat při některých činnostech zabezpečovaných městskou policií," uvedl Martinák. Pracovní poměr nových asistentů by měl trvat jeden rok.

Romskou problematikou se město zabývá dlouho. V minulosti radnice vedená Jiřím Čunkem (KDU-ČSL), který se opět loni stal starostou, vystěhovala z pavlačového domu v centru města desítky převážně romských obyvatel, s nimiž měla problémy při placení nájemného. Část získala ubytování v lokalitě Poschla na okraji města, některé romské rodiny skončily v domech v jiných částech republiky. Postup vyvolal kritiku Romů, ochránců lidských práv, politiků i starostů obcí, kam město Romy vystěhovalo. Pavlačový dům byl však v havarijním stavu, město jej poté nechalo zbořit.

Romským rodinám se kromě terénních pracovníků věnují zástupci neziskových organizací. Vznikla také romská občanská sdružení zaměřující se na děti a mládež. Podle posledních odhadů žilo ve Vsetíně, který má přes 26.000 obyvatel, asi 500 Romů.

Přečteno: 1126x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

asistent prevence kriminality, Vsetín, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo