romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vsetín bude mít další dva romské asistenty prevence kriminality

29.6.2015 10:19
Asistenti prevence kriminality, ilustrační foto.
Asistenti prevence kriminality, ilustrační foto.

Město Vsetín bude mít další dva romské asistenty prevence kriminality. Působit budou zejména na úřadech. ČTK to dnes sdělila Adéla Kousalová ze vsetínské radnice. První dva asistenti ve městě pracují od roku 2012, podle ředitele městské policie se osvědčili.

"Současní asistenti prevence kriminality, kteří jsou u nás zaměstnáni do konce roku 2015, se zabývají prací ve vyloučených lokalitách a prací s romskou komunitou. Znamená to, že se snaží pozitivně působit na Romy v oblasti dodržování veřejného pořádku a předcházení páchání kriminality," uvedl ředitel Městské policie Vsetín Nikolaj Martinák.

Díky asistentům se podle něj daří postupně některé problémy s romskou minoritou minimalizovat. "Asistenti například pomáhají při odhalování trestné činnosti páchané v jejich komunitě či pomáhají při pořádkové službě při veřejných akcích," řekl Martinák. Nejvíce je činnost asistentů podle něj zřetelná v lokalitě Poschla a v Jiráskově ulici. Financování práce asistentů je podpořeno evropskými prostředky.

Další dva asistenti, kteří by do práce měli nastoupit v létě, budou placeni z prostředků úřadu práce. Město zajistí ošacení a pracovní pomůcky. Asistenti budou vybráni z řad nezaměstnaných. "Jejich činnost by tentokrát neměla být zaměřena na práci ve vyloučených lokalitách. Měli by přispět k bezpečnosti na kontaktních pracovištích úřadu práce či okresní správy sociálního zabezpečení. Slibujeme si od nich také to, že budou vypomáhat při některých činnostech zabezpečovaných městskou policií," uvedl Martinák. Pracovní poměr nových asistentů by měl trvat jeden rok.

Romskou problematikou se město zabývá dlouho. V minulosti radnice vedená Jiřím Čunkem (KDU-ČSL), který se opět loni stal starostou, vystěhovala z pavlačového domu v centru města desítky převážně romských obyvatel, s nimiž měla problémy při placení nájemného. Část získala ubytování v lokalitě Poschla na okraji města, některé romské rodiny skončily v domech v jiných částech republiky. Postup vyvolal kritiku Romů, ochránců lidských práv, politiků i starostů obcí, kam město Romy vystěhovalo. Pavlačový dům byl však v havarijním stavu, město jej poté nechalo zbořit.

Romským rodinám se kromě terénních pracovníků věnují zástupci neziskových organizací. Vznikla také romská občanská sdružení zaměřující se na děti a mládež. Podle posledních odhadů žilo ve Vsetíně, který má přes 26.000 obyvatel, asi 500 Romů.

Přečteno: 1170x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

asistent prevence kriminality, Vsetín, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo