Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vybudování památníku v Letech u Písku budou částečně financovat norské fondy

14. února 2018
Čtení na 2 minuty

Do vybudování památníku Romů na místě někdejšího koncentračního tábora v Letech u Písku se chtějí zapojit i takzvané norské fondy. Na včerejší konferenci v Praze to řekla norská velvyslankyně v Praze Siri Ellen Sletnerová. Budoucí památník zajistí, aby oběti romského holokaustu měly konečně pietní místo, které si zaslouží, uvedla. Vepřín, který loni vykoupila vláda, se nyní vyklízí.

 Konference prezentovala aktivity a záměry nového Evropského institutu romského umění a kultury. Velvyslankyně ocenila rozhodnutí české vlády, která po 20 letech debat vykoupila vepřín na místě tábora vybudovaný v 70. letech. Kromě pietního místa by podle Sletnerové měl být památník základním prvkem pro podporu romské kultury v ČR.

Smlouva o odkupu vepřína za 450 milionů korun nabude platnosti 15. února. Bourání, sanace pozemku a vybudování pietního místa přijde na dalších asi 120 milionů korun. Ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová dnes uvedla, že vepřín se nyní vyklízí, poté se bude bourat.

Místopředseda představenstva firmy AGP, provozovatele vepřína, Jan Čech, ČTK dnes řekl, že vepřín firma ještě nepředala a v objektu jsou ještě zvířata. Ta by měla vepřín opustit podle plánu do konce února, v březnu se má podle něj objekt zcela vyklidit.

Muzeum letošním rokem přebírá do své správy obě zásadní památky romského holokaustu, kromě Letů také památník v Hodoníně u Kunštátu, dosud provozovaný Národním pedagogickým muzeem. Loni převod z resortu školství na ministerstvo kultury schválila vláda. Památník v Hodoníně dostane novou podobu, pedagogické muzeum sice připravovalo novou expozici, kritizovala ji ale Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.

Vadilo jí, že z názvu pamětního místa vypadlo spojení “romský holokaust”. Nové centrum mělo připomínat i internační středisko pro Němce a tábor nucených prací, rada žádala, aby “ústředním tématem” zůstala romská historie. Horváthová dnes řekla, že kritika expozice zaznívala i od romských přeživších. V srpnu se uskuteční tradiční pieta v Hodoníně a při ní by již měl být dočasně areál v nové podobě ukázán.

V Letech dnes mohou lidé navštívit symbolický památník a naučnou stezku, která se dějinám tábora věnuje. “Muzeum (romské kultury) včera převzalo takzvané Malé Lety – prostor kolem památníku Zdeňka Hůly a s replikami tří baráků, do konce března máme převzít prostor po právě likvidovaném vepřínu,” řekla ředitelka.

Doplnila, že muzeum samo nechce určovat, jak má budoucí pietní místo v Letech vypadat. “Zajímají nás názory přeživších, odborníků, Romů, veřejnosti. Na webu muzea otevřeme veřejnou diskusi a 2. března bude v Praze kulatý stůl, kde se bude podoba památníku probírat,” řekla.

Muzeum romské kultury se v minulých dnech přidalo ke kritikům šéfa SPD Tomia Okamury, který v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Lidovci kvůli Okamurovým výrokům navrhují jeho odvolání z funkce místopředsedy Sněmovny.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon