romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vychází najevo, kdo rozpoutal nepokoje na Šluknovsku. Za DSSS budou kandidovat organizátoři protiromských demonstrací

2.8.2012 10:02
Ilustrační foto z jedné protiromských demonstrací ve Varnsdorfu v roce 2011.
Ilustrační foto z jedné protiromských demonstrací ve Varnsdorfu v roce 2011.

Za extremistickou Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS), která je propojena s neonacisty, budou v podzimních krajských volbách v Ústeckém kraji kandidovat i dva muži, kteří vloni organizovali protiromské protesty. Josef Mašín z Rumburku a ústecký Milan Sůra tehdy jakoukoli spojitost s extremismem popírali, nyní se objeví na kandidátce následníka zrušené Dělnické strany. Jména obou zveřejnila severočeská DSSS na svém webu.

Holohlavý svalovec Mašín na sebe poprvé upozornil vloni v srpnu - po noční rvačce mezi místní omladinou, svolal na rumburské náměstí demonstraci, na níž jeho projevu naslouchalo zhruba 2000 lidí. Policie tehdy zprvu neměla dost mužů, takže po městě několik hodin chodil slabě hlídaný dav, který se snažil vyprovokovat střet s Romy. Mašín tehdy v rozhovoru pro ČTK opakoval, že není extremista. Současně přijímal gratulace od holohlavých mladíků, oblečených v tričkách značek populárních mezi pravicovými radikály.

Mašín se později z demonstrací stáhl, to když mu někdejší krajský radní a podnikatel Mirko Bernas (nez., zvolený za Severočeši.cz) začal prostřednictvím plakátů hrozit, že pokud demonstrací nenechá, ať se v jeho domech už neukazuje. V jednom z Bernasových objektů je posilovna, v níž Mašín působí jako trenér, ve druhém je hospoda, kterou navštěvuje. Podle DSSS teď bude usilovat i o přízeň voličů a je na její kandidátce do krajských voleb.

Vandasův rodinný byznys

 DSSS kandiduje v koalici se Stranou pro Evropu, která byla jako zcela nová strana zaregistrována v květnu 2011. Na ustavujícím sjezdu v červnu si pak tato strana změnila název na staronovou Dělnickou stranu (DS). Snahu přejmenovat Stranu pro Evropu na Dělnickou stranu Ministerstvo vnitra zarazilo. O registraci nového názvu oficiálně zažádala matka Tomáše Vandase Hana Pavlíčková, která stojí v čele Strany pro Evropu.

Lídrem "koaliční" kandidátky, by měl být krajský šéf extremistů Petr Kotáb, druhá bude zastupitelka Krupky Anna Holešinská. Mezi kandidáty je ale i další člověk s podobným smýšlením jako Mašín. Milan Sůra svolával vloni na podzim protiromské demonstrace v Ústí nad Labem a také se tehdy prezentoval jen jako řadový nespokojený občan. Sůra už ale zkušenost s krajskou politikou má - už v roce 2000 kandidoval jako osmnáctiletý za Republikány Miroslava Sládka.

Přečteno: 1618x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, DSSS, DS, Extremismus, Rasismus, ŠluknovskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo