romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Východočeské divadlo uvede hru o lidské jinakosti a zbytnělém strachu, který přerůstá v nesnášenlivost

10.5.2017 12:04
Premiéru hry Martina Sperra Lovecké scény z Dolního Bavorska uvede Východočeské divadlo v Pardubicích v sobotu 13. května 2017. (Foto: Facebook Východočeského divadla Pardubice)
Premiéru hry Martina Sperra Lovecké scény z Dolního Bavorska uvede Východočeské divadlo v Pardubicích v sobotu 13. května 2017. (Foto: Facebook Východočeského divadla Pardubice)

Východočeské divadlo v Pardubicích v sobotu 13. května 2017 uvede premiéru hry Martina Sperra Lovecké scény z Dolního Bavorska. Inscenace je podobenstvím o lidské nesnášenlivosti. Novinářům to včera řekl hostující dramaturg Zdeněk Janál.

Autor umístil děj do bavorské vesnice v roce 1949. Přeneseně pojednává o lovu na menšiny ve společnosti, homosexuály, jinověrce či jedince, kteří neudržují očekávané partnerské svazky.

"Hra je aktuální kvůli stoupajícím xenofobním náladám ve společnosti. Je mimořádně dobře napsaná. Jde do hloubky lidských kořenů," řekl Janál.

Inscenace byla v Německu poprvé uvedena v roce 1966. Martin Sperr si v ní opakovaně zahrál. Své hry zpravidla situoval do Dolního Bavorska, kde se narodil a také zemřel. V textech používal i tamní nářečí. Jinakosti ve společnosti se věnoval také v dalších hrách.

"Rok 1949 jsme ponechali záměrně, země je chvíli po válce, lidé zažívají křehkou rovnováhu a nechtějí o ni přijít. Jako bílé krvinky v organismu se brání proti jinakosti," řekl režisér Filip Nuckolls.

Text hry je podle Nuckollse mimořádný a lituje, že představení oblastní divadla dosud moc nehrála. Na jevišti bude více než 20 postav a všechny mají co hrát. Inscenace ukazuje, že stále lidé neinvestují čas do poznávání jiného. Jeviště popsal jako šikmé hřiště, kde se v rychlém sledu odehrává děj bez potřeby přestavovat kulisy.

Diváky čeká 17 obrazů. Hlavní roli homosexuála Abrama ztvární Petr Borovec, v dalších rolích diváci uvidí Ludmilu Mecerodovou, Veroniku Mackovou, Josefa Lásku, Josefa Pejchala, Petra Dohnala nebo Zdenu Bittlovou.

Přečteno: 764x
 

Kam dál:

Štítky:  

divadlo, Soužití, nesnášenlivost, Xenofobie, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo