romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Východočeské divadlo uvede hru o lidské jinakosti a zbytnělém strachu, který přerůstá v nesnášenlivost

10.5.2017 12:04
Premiéru hry Martina Sperra Lovecké scény z Dolního Bavorska uvede Východočeské divadlo v Pardubicích v sobotu 13. května 2017. (Foto: Facebook Východočeského divadla Pardubice)
Premiéru hry Martina Sperra Lovecké scény z Dolního Bavorska uvede Východočeské divadlo v Pardubicích v sobotu 13. května 2017. (Foto: Facebook Východočeského divadla Pardubice)

Východočeské divadlo v Pardubicích v sobotu 13. května 2017 uvede premiéru hry Martina Sperra Lovecké scény z Dolního Bavorska. Inscenace je podobenstvím o lidské nesnášenlivosti. Novinářům to včera řekl hostující dramaturg Zdeněk Janál.

Autor umístil děj do bavorské vesnice v roce 1949. Přeneseně pojednává o lovu na menšiny ve společnosti, homosexuály, jinověrce či jedince, kteří neudržují očekávané partnerské svazky.

"Hra je aktuální kvůli stoupajícím xenofobním náladám ve společnosti. Je mimořádně dobře napsaná. Jde do hloubky lidských kořenů," řekl Janál.

Inscenace byla v Německu poprvé uvedena v roce 1966. Martin Sperr si v ní opakovaně zahrál. Své hry zpravidla situoval do Dolního Bavorska, kde se narodil a také zemřel. V textech používal i tamní nářečí. Jinakosti ve společnosti se věnoval také v dalších hrách.

"Rok 1949 jsme ponechali záměrně, země je chvíli po válce, lidé zažívají křehkou rovnováhu a nechtějí o ni přijít. Jako bílé krvinky v organismu se brání proti jinakosti," řekl režisér Filip Nuckolls.

Text hry je podle Nuckollse mimořádný a lituje, že představení oblastní divadla dosud moc nehrála. Na jevišti bude více než 20 postav a všechny mají co hrát. Inscenace ukazuje, že stále lidé neinvestují čas do poznávání jiného. Jeviště popsal jako šikmé hřiště, kde se v rychlém sledu odehrává děj bez potřeby přestavovat kulisy.

Diváky čeká 17 obrazů. Hlavní roli homosexuála Abrama ztvární Petr Borovec, v dalších rolích diváci uvidí Ludmilu Mecerodovou, Veroniku Mackovou, Josefa Lásku, Josefa Pejchala, Petra Dohnala nebo Zdenu Bittlovou.

Přečteno: 762x
 

Kam dál:

Štítky:  

divadlo, Soužití, nesnášenlivost, Xenofobie, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo