romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Východočeské divadlo uvede hru o lidské jinakosti a zbytnělém strachu, který přerůstá v nesnášenlivost

10.5.2017 12:04
Premiéru hry Martina Sperra Lovecké scény z Dolního Bavorska uvede Východočeské divadlo v Pardubicích v sobotu 13. května 2017. (Foto: Facebook Východočeského divadla Pardubice)
Premiéru hry Martina Sperra Lovecké scény z Dolního Bavorska uvede Východočeské divadlo v Pardubicích v sobotu 13. května 2017. (Foto: Facebook Východočeského divadla Pardubice)

Východočeské divadlo v Pardubicích v sobotu 13. května 2017 uvede premiéru hry Martina Sperra Lovecké scény z Dolního Bavorska. Inscenace je podobenstvím o lidské nesnášenlivosti. Novinářům to včera řekl hostující dramaturg Zdeněk Janál.

Autor umístil děj do bavorské vesnice v roce 1949. Přeneseně pojednává o lovu na menšiny ve společnosti, homosexuály, jinověrce či jedince, kteří neudržují očekávané partnerské svazky.

"Hra je aktuální kvůli stoupajícím xenofobním náladám ve společnosti. Je mimořádně dobře napsaná. Jde do hloubky lidských kořenů," řekl Janál.

Inscenace byla v Německu poprvé uvedena v roce 1966. Martin Sperr si v ní opakovaně zahrál. Své hry zpravidla situoval do Dolního Bavorska, kde se narodil a také zemřel. V textech používal i tamní nářečí. Jinakosti ve společnosti se věnoval také v dalších hrách.

"Rok 1949 jsme ponechali záměrně, země je chvíli po válce, lidé zažívají křehkou rovnováhu a nechtějí o ni přijít. Jako bílé krvinky v organismu se brání proti jinakosti," řekl režisér Filip Nuckolls.

Text hry je podle Nuckollse mimořádný a lituje, že představení oblastní divadla dosud moc nehrála. Na jevišti bude více než 20 postav a všechny mají co hrát. Inscenace ukazuje, že stále lidé neinvestují čas do poznávání jiného. Jeviště popsal jako šikmé hřiště, kde se v rychlém sledu odehrává děj bez potřeby přestavovat kulisy.

Diváky čeká 17 obrazů. Hlavní roli homosexuála Abrama ztvární Petr Borovec, v dalších rolích diváci uvidí Ludmilu Mecerodovou, Veroniku Mackovou, Josefa Lásku, Josefa Pejchala, Petra Dohnala nebo Zdenu Bittlovou.

Přečteno: 789x
 

Kam dál:

Štítky:  

divadlo, Soužití, nesnášenlivost, Xenofobie, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo