romea - logo
7. prosince 2019 (sobota)
svátek má Ambrož
Loading
rozšířené vyhledávaní

Východočeské divadlo uvede hru o lidské jinakosti a zbytnělém strachu, který přerůstá v nesnášenlivost

10.5.2017 12:04
Premiéru hry Martina Sperra Lovecké scény z Dolního Bavorska uvede Východočeské divadlo v Pardubicích v sobotu 13. května 2017. (Foto: Facebook Východočeského divadla Pardubice)
Premiéru hry Martina Sperra Lovecké scény z Dolního Bavorska uvede Východočeské divadlo v Pardubicích v sobotu 13. května 2017. (Foto: Facebook Východočeského divadla Pardubice)

Východočeské divadlo v Pardubicích v sobotu 13. května 2017 uvede premiéru hry Martina Sperra Lovecké scény z Dolního Bavorska. Inscenace je podobenstvím o lidské nesnášenlivosti. Novinářům to včera řekl hostující dramaturg Zdeněk Janál.

Autor umístil děj do bavorské vesnice v roce 1949. Přeneseně pojednává o lovu na menšiny ve společnosti, homosexuály, jinověrce či jedince, kteří neudržují očekávané partnerské svazky.

"Hra je aktuální kvůli stoupajícím xenofobním náladám ve společnosti. Je mimořádně dobře napsaná. Jde do hloubky lidských kořenů," řekl Janál.

Inscenace byla v Německu poprvé uvedena v roce 1966. Martin Sperr si v ní opakovaně zahrál. Své hry zpravidla situoval do Dolního Bavorska, kde se narodil a také zemřel. V textech používal i tamní nářečí. Jinakosti ve společnosti se věnoval také v dalších hrách.

"Rok 1949 jsme ponechali záměrně, země je chvíli po válce, lidé zažívají křehkou rovnováhu a nechtějí o ni přijít. Jako bílé krvinky v organismu se brání proti jinakosti," řekl režisér Filip Nuckolls.

Text hry je podle Nuckollse mimořádný a lituje, že představení oblastní divadla dosud moc nehrála. Na jevišti bude více než 20 postav a všechny mají co hrát. Inscenace ukazuje, že stále lidé neinvestují čas do poznávání jiného. Jeviště popsal jako šikmé hřiště, kde se v rychlém sledu odehrává děj bez potřeby přestavovat kulisy.

Diváky čeká 17 obrazů. Hlavní roli homosexuála Abrama ztvární Petr Borovec, v dalších rolích diváci uvidí Ludmilu Mecerodovou, Veroniku Mackovou, Josefa Lásku, Josefa Pejchala, Petra Dohnala nebo Zdenu Bittlovou.

Přečteno: 755x
 

Kam dál:

Štítky:  

divadlo, Soužití, nesnášenlivost, Xenofobie, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo