romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

„Vyfoť migranta!“ hlásal rasistický web. Lidé na něj posílali fotky turistů i Romů

25.7.2017 14:25
Webová stránka vyzývající k nahlašování nelegálních imigrantů.
Webová stránka vyzývající k nahlašování nelegálních imigrantů.

„Narazili jste ve svém okolí na podezřelá individua či celé skupiny, které rozhodně nevypadají jako turisté z Afriky či zemí vyznačujících se pískem a sluncem? Nevíte, kam se se svými obavami obrátit? Sem můžete přidat váš příspěvek a fotografii možných nelegálních migrantů,“ stálo do včerejška na webové stránce Vyfoť-imigranta.cz.

Od letošního února na ni uživatelé vkládali fotografie osob, které považovali za nelegální migranty. Šlo o snímky na veřejných místech lidí převážně tmavé barvy pleti nebo v oblečení nasvědčujícím, že se jedná o muslimy. Podle serveru Aktuálně.cz se také často zjevně jednalo o turisty nebo o Romy. Snímky byly doplněny údaji o místě a často dehonestujícím komentářem.

Podle mluvčí ministerstva vnitra Hany Malé je podobné chování na hraně, nebo až za hranou zákona. "Mohlo by jít o neoprávněný zásah do osobnostních práv lidí zobrazených na fotografiích v negativním a hanlivém kontextu," přiblížila pro server mluvčí.

Stránku zkoumala policie, ale podle mluvčího Jozefa Bocána jde spíše o případ pro Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Ten se celou záležitostí doposud nezabýval, protože podle mluvčího úřadu Tomáše Patáka nebyl na webu porušen zákon o ochraně osobních údajů.

"Ne každé nakládání s osobním údajem či jeho nosičem je zpracování osobních údajů. Samotné zveřejnění fotografií na Vyfoť-imigranta.cz je spíš záležitostí občanského práva," řekl Paták. V případě, že by se vyfocení lidé proti autorům stránky ohradili, by mohl celý případ skončit u soudu.

Webovou stránku v pondělí odpoledne nejspíše smazal sám její administrátor na základě upozornění provozovatelem domény.

Přečteno: 1896x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Internet, Rasismus, Migrace, muslimové, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo