romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vyhlášení výsledků 1. ročníku Literární soutěže pro romské studenty

8.12.2016 17:30
Filip Sivák, účastník literární soutěže pro romské studenty vysokých škol, včetně studentů studujících dálkově na téma vzdělávání. Foto: Nová škola, o. p. s.
Filip Sivák, účastník literární soutěže pro romské studenty vysokých škol, včetně studentů studujících dálkově na téma vzdělávání. Foto: Nová škola, o. p. s.

Známe vítěze Literární soutěže pro romské studenty, která byla vyhlášena organizací ROMEA u příležitosti Mezinárodního dne romského jazyka. Do prvního ročníku soutěže mohli zasílat své příspěvky romští studenti vysokých škol, včetně studentů studujících dálkově. V příštím roce se budou soutěže moci zúčastnit i studenti středních a vyšších odborných škol.

První místo získala Stanislava Miková, která studuje na FF UK Praha obor romistika. Na druhé příčce se umístila Aranka Obodová, studentka sociální práce na Vysoké škole sociálně právní v Ostravě. A o 3. místo se podělili dva studenti se stejným počtem bodů, studentka romistiky na FF UK v Praze Iveta Kokyová a Filip Sivák, student ČVUT, obor otevřená informatika a softwarové programy.

Na konečném pořadí se shodli členové komise, kterými byli romští spisovatelé Eva Danišová, Gejza Horváth a Renata Berkyová.

Ceny budou vítězům předány v rámci tradiční soutěže Romano Suno v pátek 9. 12. 2016 v prostorách Amerického centra, kde autoři přečtou úryvky ze svých děl. Příspěvky mohly být napsány jak česky, tak romsky. Dva z vítězných příspěvků byly právě v romštině a dva v češtině.

Autoři oceněných příspěvků získali finanční odměnu a jejich práce budou publikovány na serveru Romea.cz.

Akce je podpořena dánskou nadací VELUX a nadací Albatros v rámci programu podpory romských studentů a jejich cílem je motivovat studenty ke kritickému myšlení, kreativnímu psaní a literární tvorbě.

Přečteno: 2071x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

literární čtení, student, Studenti, LiteraturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo