Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Výhrůžky smrtí Radku Bangovi: Jeden mladík odsouzen k veřejně prospěšným pracím

24. srpna 2017
Čtení na 3 minuty

Okresní soud v Kladně dnes pravomocně rozhodl o trestu 100 hodin veřejně prospěšných prací pro studenta Davida Šmída, který v listopadu loňského roku na sociální síti Facebook nenávistně reagoval na příspěvek zpěváka Radka Bangy.

Dvacetiletý mladík pod zpěvákův příspěvek, ve kterém psal o důvodech svého odchodu ze sálu při vyhlašování ocenění Zlatý Slavík, ve kterém druhé místo v kategorii kapela získala xenofobní skupina Ortel, napsal: „Ano, tak se tleská nacismu, teď už zbývá ho rozšířit, co nejvíc to půjde, protože takoví kokoti černí, Židi a tak dál musí opustit naši vlast, bílou vlast, Evropu a táhnout někam do prdele, nebo ještě lépe poslat je do plynu jako dřív.“

Podle státní zástupkyně Niny Brozové tím schvaloval a projevoval sympatie k nacistickému a neonacistickému hnutí. „Poškozeni jsou všichni Romové, Židé, všichni lidé tmavé pleti. Příspěvek konkrétně nebyl směřován jen proti němu (Radku Bangovi, pozn. red.),“ řekl podle serveru idnes.cz soudce Petr Sedlařík. Ten také mladíkovo jednání označil za hloupé.

Šmíd, který k soudu přišel bez právního zástupce se hájil tím, že příspěvek napsal v afektu, sympatie k nacismu však odmítl. „Neřadím se k nim. Rozhodně tak nevypadám. Jen si myslím, že když někdo dostane cenu, tak nemá cenu odcházet. Myslím, že kdyby pan Banga dostal cenu, tak by taky nikdo neodešel. Z mého hlediska jsem jednal ne z hlediska rasového, ale z lidského,“ vypověděl. Odvolání proti rozsudku se vzdal Šmíd i státní zástupkyně.

Zmocněnec poškozeného: Případ je prohrou českého právního systému

Šmíd je prozatím jediný z pachatelů masového útoku na zpěváka prostřednictvím sociální sítě, který byl shledán vinným. K případu Radka Bangy se vyjádřila organizace In IUSTITIA, která ho jako poškozeného zastupuje v roli zmocněnce.

„Okresní soud v Kladně flagrantně porušil práva poškozeného. V zásadě ho v rozporu s právem zbavil jeho procesních práv, neobeslal jej, nepozval k hlavnímu líčení, nedal mu šanci se ve věci vyjádřit. To vše se nyní snaží odůvodnit tím, že Radek Banga, na jehož osobní profil pachatel umístil výhružku Romům a Židům, není ve věci poškozený. Pokud by tento svérázný právní názor měl obstát, znamenalo by to absolutní rezignaci na výklad práva, který směřuje k ochraně individuálních právních zájmů i veřejného zájmu.

V daném případě byla obecná výhrůžka jednoznačně směřována poškozenému, kterého se dotkla a znamenala zásah do jeho osobnostních práv. Právo na účinné vyšetřování, tak jak je judikováno i Evropským soudem pro lidská práva, zahrnuje právo konkrétních lidí na to, aby pachatelé trestné činnosti byli potrestáni za to, čeho se skutečně dopustili. Obecná výhrůžka směřovaná konkrétnímu člověku naplňuje skutkovou podstatu trestného činu Násilí proti skupině obyvatelů a jednotlivci. Poškozenému nyní zbývá pouze možnost obrátit se na Ústavní soud, který má možnost porušení jeho procesních práv zhojit,“ uvedli zástupci organizace ve svém vyjádření.

Z desítek podezřelých policie obvinila pouze dva. „Práva poškozeného jsou dlouhodobě negována. Většina pachatelů odejde nepotrestána, veřejnost se bude domnívat, že vyhrožování a stalking na sociálních sítí je normální. Zájem na potrestání lidí, kteří jiným lidem vyhrožují smrtí, zplynováním nebo ublížením na zdraví a dělají to prostřednictvím sociálních sítí, není v současné době prokazatelně společným zájmem českých orgánů činných v trestním řízení,“ přibližují.

Druhým obviněným je dvaatřicetiletý muž z Prostějova

Výhrůžky a nenávist

Výhrůžkami a nenávistnými příspěvky na sociálních sítích se zabývá i organizace ROMEA, která od začátku letošního roku podala přes deset trestních oznámení na pisatele, kteří na sociálních sítích rasisticky napadali Romy a příslušníky dalších menšin a vyhrožovali jim fyzickou likvidací. Čtyři z oznámení postoupilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 (OSZ) kriminální policii na Obvodním ředitelství policie Prahy 1. Ani u jednoho z nich však policie nezjistila skutečnosti, které by podle ní nasvědčovaly tomu, že došlo ke spáchání trestného činu. Tři oznámení shodilo ze stolu rovnou OSZ.

Obvodní státní zastupitelství (OSZ) navíc ani po šesti měsících nezaslalo organizaci ROMEA vyrozumění o tom, jaké – nebo zda vůbec – učinilo opatření v dalších čtyřech trestních oznámeních, kterými organizace reagovala na rasistické a výhrůžné komentáře v internetových diskuzích. Zákonná lhůta pro vyrozumění oznamovatele je přitom jeden měsíc.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon