romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vyprázdní profesionální pěstouni v novém roce dětské domovy?

Praha, 16.11.2012 13:37, (ROMEA)
V polovině r. 2008 bylo rozhodnuto o celkové modernizaci dětského domova. Modernizací, která byla zahájena koncem téhož roku byla započata poslední fáze transformace domova z internátního typu na typ rodinný v souladu se zákonem 109/2002 Sb.
Náklady stavby: 17,1mil.Kč bez DPH
(Zdroj: DD Holice)
V polovině r. 2008 bylo rozhodnuto o celkové modernizaci dětského domova. Modernizací, která byla zahájena koncem téhož roku byla započata poslední fáze transformace domova z internátního typu na typ rodinný v souladu se zákonem 109/2002 Sb. Náklady stavby: 17,1mil.Kč bez DPH (Zdroj: DD Holice)

Na Nový rok začne platit čerstvě schválený zákon číslo 359 o sociálně právní ochraně dětí. Touto novelou nahrazují zákonodárci ústavní péči o opuštěné děti péčí pěstounskou. Některým dětským domovům tak může časem hrozit i propouštění.

Děti, o které se nemá kdo postarat, anebo které se ocitly v prostředí, jež ohrožuje jejich vývoj, dosud umísťovaly sociální pracovnice do kojeneckých ústavů a dětských domovů. Poté, co začne 1. ledna roku 2013 platit nový zákon o sociálně právní ochraně dětí, by je měly místo do ústavů dávat do přechodné pěstounské péče. Zde by měly děti žít do doby, než se pro ně najdou stálí pěstouni. Ti budou brát za svou péči plat.
Pokud se profesionálních pěstounů objeví hodně, ubude dětí v ústavech. Hrozí ale současně, že mnoho lidí se stane pěstouny spíš kvůli penězům než proto, že by chtěli pomoci. Svou kapacitu budou zároveň muset zřejmě snižovat kojenecké ústavy a dětské domovy.

„V poslední době neustále slyšíme, že děti do ústavů nepatří. Samozřejmě, že by bylo ideální, kdyby všechny děti vyrůstaly v harmonické rodině. Realita je však poněkud jiná. V kojeneckých ústavech a dětských domovech často končí děti alkoholiček, narkomanek či prostitutek. Také jsou sem umisťovány děti s vážným zdravotním postižením. Je otázka, jestli se právě o ně dokážou profesionální pěstouni postarat lépe,“ uvedla pro TV RTM primátorka města Martina Rosenbergová. „Vážím si všech pěstounů, kteří svůj život zasvětili pomoci dětem. Těm patří velký obdiv a poděkování. Na druhé straně se ale obávám, že se najdou lidé, kteří pojmou pěstounskou péči či pěstounkou přechodnou péči jako čistě výdělečnou činnost. Případy, kdy si pěstounské rodiny nabírají více dětí, aby braly příspěvky, nejsou bohužel ani dnes žádnou vzácností,“ doplnila.

Celý článek si můžete přečíst ZDE 

brf, TV RTM
Přečteno: 1065x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociální, Děti, Dětské domovyHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo