romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vyšetřování smrti Roma v žatecké pizzerii se chýlí ke konci. Výsledky budou oznámeny na tiskové konferenci

26.1.2017 9:39
Kamerový záběr z žatecké pizzerie, kde 18. 10. 2016 zemřel mladý Rom (FOTO: Repro iDNES.cz)
Kamerový záběr z žatecké pizzerie, kde 18. 10. 2016 zemřel mladý Rom (FOTO: Repro iDNES.cz)

Vyšetřování smrti Miroslava Demetera, který zemřel 18. října v žatecké pizzerii se chýlí ke konci. Výsledky budou oznámeny na společné tiskové konferenci okresního státního zastupitelství a policie v nejbližší době. Stížnost, kterou na postup dozorujícího Okresního státního zastupitelství v Lounech podala rodina mrtvého, prověřuje stejné státní zastupitelství s tím, že šlo o stížnost na postup policie. Uvedl to server Lidovky.cz.

Lounští žalobci předali stížnost rodiny krajským nadřízeným v Ústí nad Labem, jenže podnět se jim vrátil. "Nejedná se o stížnost na státního zástupce, ale jedná se o stížnost na postup policejního orgánu v té věci. Přezkoumáváme to tedy sami," vysvětlil šéf Okresního státního zastupitelství Radim Dragoun. Stížnost se prý vyřídí do konce příštího týdne.

"Nechápu to. To, aby stížnost na lounské Okresní státní zastupitelství vyšetřovalo samo toto zastupitelství, je podle nás absurdní," uvedl pro server Romea.cz otec zemřelého Miroslav Demeter st..

Ve stížnosti rodina zemřelého například upozorňovala na skutečnost, že ohledání místa činu policií proběhlo nestandardním, velmi nedostatečným způsobem. Navíc policie se státním zastupitelstvím neopodstatněně dlouho neprojevovaly zájem o videozáznam, který pořídil očitý svědek incidentu a byl policii předán následující den po události. Stejný očitý svědek byl předvolán k výslechu více než měsíc poté.

Podle serveru Lidovky.cz se zdá, že policie při samotném incidentu trestný čin nespáchala. "Ve věci není působnost Generální inspekce bezpečnostních sborů," sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí inspekce Radka Sandorová.

"Dostupné důkazy byly dle našeho názoru opatřeny, nyní jsou s konečnou platností vyhodnocovány jednotlivě i v souvislostech,“ sdělil serveru Lidovky.cz Radim Dragoun. Důkazy představují především pitva zemřelého, laboratorní analýzy a výpovědi svědků. "Nejpozději do čtrnácti dní by mělo být ve věci rozhodnuto," dodal Dragoun.

Rodině Miroslava Demetera se nelíbil postup městských strážníků, kteří nechali jejich syna drženého na zemi mlátit jedním z hostů. Podle informací serveru Romea.cz městští strážníci společně s několika hosty drželi "zakleknutého" Miroslava na zemi skoro 15 minut, pak zjistili, že nedýchá. "Když tam přišla městská policie, proč jim neřekli, že si ho přebírají? Mohli mu nasadit želízka, nemuselo na něm klečet tolik lidí a kluk mohl žít dál,“ uvedl pro Lidovky.cz strýc mrtvého Vladimír Hamouz. Má tak za to, že jeho synovec zemřel v důsledku stresu při zatýkání i kvůli tomu, že při zákroku nemohl dýchat.

Výsledky zveřejní vyšetřovatelé veřejně na tiskové konferenci. "Samotné rozhodnutí bude s největší pravděpodobností prezentováno na společné tiskové konferenci okresního státního zastupitelství a policie," sdělil serveru Lidovky.cz žalobce Dragoun.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 11059x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Žatec, Policie, Smrt Roma v Žatci, Státní zastupitelstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo