romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vyšetřování smrti Roma v žatecké pizzerii se chýlí ke konci. Výsledky budou oznámeny na tiskové konferenci

26.1.2017 9:39
Kamerový záběr z žatecké pizzerie, kde 18. 10. 2016 zemřel mladý Rom (FOTO: Repro iDNES.cz)
Kamerový záběr z žatecké pizzerie, kde 18. 10. 2016 zemřel mladý Rom (FOTO: Repro iDNES.cz)

Vyšetřování smrti Miroslava Demetera, který zemřel 18. října v žatecké pizzerii se chýlí ke konci. Výsledky budou oznámeny na společné tiskové konferenci okresního státního zastupitelství a policie v nejbližší době. Stížnost, kterou na postup dozorujícího Okresního státního zastupitelství v Lounech podala rodina mrtvého, prověřuje stejné státní zastupitelství s tím, že šlo o stížnost na postup policie. Uvedl to server Lidovky.cz.

Lounští žalobci předali stížnost rodiny krajským nadřízeným v Ústí nad Labem, jenže podnět se jim vrátil. "Nejedná se o stížnost na státního zástupce, ale jedná se o stížnost na postup policejního orgánu v té věci. Přezkoumáváme to tedy sami," vysvětlil šéf Okresního státního zastupitelství Radim Dragoun. Stížnost se prý vyřídí do konce příštího týdne.

"Nechápu to. To, aby stížnost na lounské Okresní státní zastupitelství vyšetřovalo samo toto zastupitelství, je podle nás absurdní," uvedl pro server Romea.cz otec zemřelého Miroslav Demeter st..

Ve stížnosti rodina zemřelého například upozorňovala na skutečnost, že ohledání místa činu policií proběhlo nestandardním, velmi nedostatečným způsobem. Navíc policie se státním zastupitelstvím neopodstatněně dlouho neprojevovaly zájem o videozáznam, který pořídil očitý svědek incidentu a byl policii předán následující den po události. Stejný očitý svědek byl předvolán k výslechu více než měsíc poté.

Podle serveru Lidovky.cz se zdá, že policie při samotném incidentu trestný čin nespáchala. "Ve věci není působnost Generální inspekce bezpečnostních sborů," sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí inspekce Radka Sandorová.

"Dostupné důkazy byly dle našeho názoru opatřeny, nyní jsou s konečnou platností vyhodnocovány jednotlivě i v souvislostech,“ sdělil serveru Lidovky.cz Radim Dragoun. Důkazy představují především pitva zemřelého, laboratorní analýzy a výpovědi svědků. "Nejpozději do čtrnácti dní by mělo být ve věci rozhodnuto," dodal Dragoun.

Rodině Miroslava Demetera se nelíbil postup městských strážníků, kteří nechali jejich syna drženého na zemi mlátit jedním z hostů. Podle informací serveru Romea.cz městští strážníci společně s několika hosty drželi "zakleknutého" Miroslava na zemi skoro 15 minut, pak zjistili, že nedýchá. "Když tam přišla městská policie, proč jim neřekli, že si ho přebírají? Mohli mu nasadit želízka, nemuselo na něm klečet tolik lidí a kluk mohl žít dál,“ uvedl pro Lidovky.cz strýc mrtvého Vladimír Hamouz. Má tak za to, že jeho synovec zemřel v důsledku stresu při zatýkání i kvůli tomu, že při zákroku nemohl dýchat.

Výsledky zveřejní vyšetřovatelé veřejně na tiskové konferenci. "Samotné rozhodnutí bude s největší pravděpodobností prezentováno na společné tiskové konferenci okresního státního zastupitelství a policie," sdělil serveru Lidovky.cz žalobce Dragoun.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 11042x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Žatec, Policie, Smrt Roma v Žatci, Státní zastupitelstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo