romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výskyt žloutenky ve dvou ZŠ v Prostějově se nezvýšil. Znepříjemní ale dětem prázdniny

Prostějov, 26.6.2012 15:15, (ROMEA)

Počet nemocných žloutenkou ve dvou prostějovských základních školách se nezvýšil. Podle hygieniků nebyl další výskyt nemoci prokázán. Školy dodržují přísná hygienická pravidla, školní rok ale dříve neukončí. Potvrdili to dnes ředitelé obou škol. Kvůli karanténě ale mají děti, které se třemi nemocnými žákyněmi byly v kontaktu, narušené prázdniny.

"Jedná se o výskyt v jedné rodině. Výsledky odběrů u dalších osob byly negativní, takže počet kontaktních osob, které bychom museli sledovat, se nerozšíří," uvedla Růžena Haliřová z Krajské hygienické stanice v Olomouci. Ve školách platí přísná opatření, která mají předejít možnému šíření nemoci.

"U nás se to týká dvou tříd. Jsou odděleny od ostatních, mají vlastní WC a chodí zvlášť do jídelny. Školní rok ukončíme v pátek, nemá smysl jej zkracovat. Žádné větší potíže nám nařízení hygieny nepůsobí," řekl dnes ředitel ZŠ v ulici Dr. Horáka Ivan Pospíšil. Obdobná situace panuje i v ZŠ ve Studentské ulici. "Udělali jsme vše tak, jak nám nařídila hygiena. Žákyně ale stejně několik týdnů před prokázáním nemoci do školy moc nechodila, takže by problémy vzniknout neměly. Žloutenku jsme tu už měli před několika lety a vše také proběhlo poměrně bez potíží," uvedl ředitel školy Rostislav Halaš.

Onemocnění ale udělalo čáru přes rozpočet rodinám žáků, kteří byli s nemocnými v kontaktu. Platí pro ně karanténa, která se počítá 50 dní od posledního kontaktu s nemocnými, tedy od 18. června. "Nemohou se chodit koupat na bazén, lékaři jim nevydají potvrzení o bezinfekčnosti například na letní tábor. Proto jsou rodiče pochopitelně rozhořčeni," uvedla Haliřová.

Výskyt žloutenky není na Prostějovsku výjimečný. Loni tam hygienici zaznamenali zhruba čtyři desítky případů, většina se přitom nahromadila asi od listopadu. Podle hygieniků byly ohniskem tři romské rodiny, většinu nemocných tvořily děti. Letos hygienici zaznamenali výskyt žloutenky typu A také ve Studenci, části obce Čelechovice na Hané. Inkubační doba žloutenky typu A je 30 až 56 dnů, prevencí je důsledná hygiena.

Přečteno: 556x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo