Vyšla zpráva o násilné sterilizaci romských žen v ČR. Popisuje posledních 50 let, přináší svědectví

Evropské centrum pro práva Romů v Budapešti (ERRC) vydalo podrobnou zprávu o násilné sterilizaci romských žen v České republice. Více než osmdesátistránkový dokument popisující posledních padesát let je založen především na svědectví jednotlivých žen.
Tato zpráva se zabývá jedním z nejvážnějších případů porušování lidských práv vůči ženám - praxe nucených sterilizací, která byla programově cílena na romské ženy a ženy se zdravotním postižením v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století. V komunistickém Československu byla tato praxe uzákoněna v roce 1971 na základě přijetí směrnice o provádění sterilizace. Směrnice dala veřejným orgánům víceméně volnou ruku k systematické sterilizaci romských žen a žen se zdravotním postižením bez jejich plného a informovaného souhlasu jako prostředku kontroly jejich porodnosti.
V roce 1979 Československo rovněž zahájilo program finančních pobídek pro romské ženy, které je měly přimět k podstoupení sterilizace, motivem tohoto opatření byla potřeba „kontrolovat porodnost velmi nezdravé romské populace prostřednictvím plánované- ho rodičovství a antikoncepce“. Podle odhadů z vyšetřování praktik nedobrovolných sterilizací romských žen českým ombudsmanem v roce 2005, od roku 1972 mohlo být na území bývalého Československa nedobrovolně sterilizováno tisíce žen.
„Já si udělala kopii zdravotní dokumentace, tam se zjistilo, že ten můj podpis byl zfalšovaný. A aj termín porodu, protože já jsem 25. vůbec nerodila. Rodila jsem 13. a oni mi v papírech napsali, že jsem odrodila 25. a císařem. Já jsem císaře neměla ani jednou v životě. A podpis mi zfalšovali, že jsem to podepisovala, že jsem věděla. A pak tam bylo napsáno, že jsem měla sterilizaci 29. a to už jsem byla dávno doma,“ uvedla podle zprávy ERRC osmačtyřicetiletá Jana.
Naopak Štěpánce bylo sociálním pracovníkem zodpovědným za její okolí řečeno, že „Vy, Cikáni, jste zvyklí mít děti každý rok, kvůli dávkám a žijete z těch dávek a podobně. Když mají Cikáni děti, tak je mají jen kvůli těm dávkám a vůbec se o ně nestarají.“
Sterilizace žen byla umožněna státní politikou v Československu až do roku 1993, kdy byla vyhláška o sterilizaci zrušena. Nic méně, v praxi sterilizace romských žen a žen s postižením proti jejich vůli neskončily se zrušením právních předpisů, které je umožňovaly, ale pokračovaly nejen během devadesátých let, ale i poté s posledním známým případem z roku 2007. Romové představují nejpočetnější menšinu v České republice. Rada Evropy odhaduje, že v České republice žije 150.000 až 250.000 Romů. Podle sčítání lidu z roku 2011 se k romské etnicitě přihlásilo 13 109 českých občanů.
Celou zprávu ERRC Nucené a kruté: sterilizace a její důsledky pro romské ženy v České republice (1966-2016) si můžete přečíst zde.
Nepřehlédněte:
- Romské ženy: Necítíme se v ČR bezpečně, necítíme se jako rovnoprávné občanky. Naše důvěra v instituce klesá
- Výbor OSN pro lidská práva žádá slovenskou vládu, aby zřídila nezávislý orgán na vyšetření násilných sterilizací romských žen
- Dana Moree: Po-žatecký 17. listopad
- Rada Evropy opět kritizuje ČR. Za sterilizace a otálení s výkupem vepřín v Letech
- Na zasedání romské rady se řešila pietní místa, databáze obětí holocaustu i sterilizace
- Markus Pape: Švýcarský parlament schválil zákon o solidární pomoci obětem sterilizace
- Zpráva o stavu lidských práv v ČR: nucená sterilizace zůstává bez odškodnění, nové koncepce ve vězeňství i tematika transgenderu
- Když slova padají na neúrodnou půdu a srdce se tváří v tvář nespravedlnosti svírá: Nedobrovolná sterilizace a sociální divadlo
- Elena Gorolová o nucených sterilizacích: O odškodnění usilujeme, ale mateřství nám už nikdo nevrátí
- Příběh romské spisovatelky Katariny Taikon inspiruje i burcuje
- Ženy donucené ke sterilizaci ztvární své osudy v divadelní hře
Kam dál:
- Miss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy
- Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen
- Zprávy o extremismu asi budou zmiňovat jen rozhodnuté případy
- Tři tisíce lidí je v Královehradeckém kraji ohroženo sociálním vyloučením
- Ve dvou sociálně vyloučených lokalitách v Plzni se podle Plzeňského kraje situace lepší
- Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli
- Protiprávně sterilizované ženy by mohly dostat 300 tisíc korun. Několik poslanců připravilo návrh zákona
- Rada vlády pro záležitosti romské menšiny schválila Zprávu o stavu romské menšiny v ČR za rok 2018
- Ministerstvo vnitra: SPD Tomia Okamury dál vede ve vyvolávání nenávisti. Xenofobům a dezinformačním médiím se daří rozdělovat společnost
- Podle Evropské komise má EU v sociální oblasti rozhodovat většinovým hlasováním, Česká republika to odmítá
- Oběti nedobrovolných sterilizací se možná konečně dočkají odškodnění
- Elena Gorolová: Některé z nuceně sterilizovaných žen už jsou po smrti, ale ani za ně se nepřestáváme bít
Štítky:
Sterilizace, Romky, sociální oblast, Zdravotnictví, zprávaHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici
25.11.2019 11:33
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem
22.11.2019 11:15