romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vyšlo nové Romano voďi: Spisovatelka Ilona Ferková, policejní násilí vůči Romům na Slovensku, šachista Sebastián nebo cesty z osad k vlastnímu bydlení

30.7.2020 15:11
Romano voďi RV 5/2020 (Foto na titulce Petr Zewlakk Vrabec)
Romano voďi RV 5/2020 (Foto na titulce Petr Zewlakk Vrabec)

„Paní Ferková, vy jste se zbláznila?“ nevěřila svým očím vedoucí sociálního odboru paní Kohoutová, když za ní v 90.letech přišla a chtěla dostat všechny „ty výhody, co prý jsou jen pro cigány, co žijou z našich daní“. O několik let později už však na humor ani nadsázku nebylo místo – kvůli výhrůžkám násilím se s rodinou odstěhovala na několik let do Anglie. Po návratu do Čech se s nezkrotným elánem znovu pustila do komunitní práce a psaní. „Sedí vedle sebe, ťukají do mobilu, a když se ptám, s kým si píšeš, tak řeknou, že spolu,“ nebere si servítky ani s mladou generací přední romská spisovatelka Ilona Ferková, která přijala naše pozvání k rozhovoru.

Na jedenáctiletého Sebastiána Schmeissera, kterého představujeme v rubrice Profil, by však její výtky neplatily – svůj volný čas věnuje hlavně šachům, ať už při trénování doma nebo v šachovém oddílu v Petřvaldu. „Vymyslet si vlastní tahy, věřit si, ale umět i prohrát, protože jedině tak se dá vyhrávat,“ říká o jeho snu stát se profesionálním hráčem tatínek, který ho k černobílé šachovnici přivedl.

Zblízka jsme se podívali na případy policejních přešlapů vůči Romům na Slovensku – od zneužívání pravomocí až k násilným útokům, ale také na to, jak „končí“, když si je od vyšetřovatelů nakonec přebere justice. Mnohem pozitivnější zprávy od východních sousedů pak přináší Projekt DOM.ov, díky kterému mají někteří Romové z osad šanci legálně bydlet – navíc ve vlastním a s maximálním možným zapojením svých financí i práce.

V bohužel dalším „In memoriam“ přibližujeme neobyčejný život Raymonda Gurêma, který za války třikrát utekl z nacistického zajetí a nakonec se podílel na osvobozování Paříže. A nezapomněli jsme ani na pravidelné rubriky.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 345x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi 2020, Romano voďi, editorial, RV 5/2020HLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo