romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vyšlo nové Romano voďi: Spisovatelka Ilona Ferková, policejní násilí vůči Romům na Slovensku, šachista Sebastián nebo cesty z osad k vlastnímu bydlení

30.7.2020 15:11
Romano voďi RV 5/2020 (Foto na titulce Petr Zewlakk Vrabec)
Romano voďi RV 5/2020 (Foto na titulce Petr Zewlakk Vrabec)

„Paní Ferková, vy jste se zbláznila?“ nevěřila svým očím vedoucí sociálního odboru paní Kohoutová, když za ní v 90.letech přišla a chtěla dostat všechny „ty výhody, co prý jsou jen pro cigány, co žijou z našich daní“. O několik let později už však na humor ani nadsázku nebylo místo – kvůli výhrůžkám násilím se s rodinou odstěhovala na několik let do Anglie. Po návratu do Čech se s nezkrotným elánem znovu pustila do komunitní práce a psaní. „Sedí vedle sebe, ťukají do mobilu, a když se ptám, s kým si píšeš, tak řeknou, že spolu,“ nebere si servítky ani s mladou generací přední romská spisovatelka Ilona Ferková, která přijala naše pozvání k rozhovoru.

Na jedenáctiletého Sebastiána Schmeissera, kterého představujeme v rubrice Profil, by však její výtky neplatily – svůj volný čas věnuje hlavně šachům, ať už při trénování doma nebo v šachovém oddílu v Petřvaldu. „Vymyslet si vlastní tahy, věřit si, ale umět i prohrát, protože jedině tak se dá vyhrávat,“ říká o jeho snu stát se profesionálním hráčem tatínek, který ho k černobílé šachovnici přivedl.

Zblízka jsme se podívali na případy policejních přešlapů vůči Romům na Slovensku – od zneužívání pravomocí až k násilným útokům, ale také na to, jak „končí“, když si je od vyšetřovatelů nakonec přebere justice. Mnohem pozitivnější zprávy od východních sousedů pak přináší Projekt DOM.ov, díky kterému mají někteří Romové z osad šanci legálně bydlet – navíc ve vlastním a s maximálním možným zapojením svých financí i práce.

V bohužel dalším „In memoriam“ přibližujeme neobyčejný život Raymonda Gurêma, který za války třikrát utekl z nacistického zajetí a nakonec se podílel na osvobozování Paříže. A nezapomněli jsme ani na pravidelné rubriky.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 437x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi 2020, Romano voďi, editorial, RV 5/2020HLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo