romea - logo
24. října 2020 (sobota)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vyšlo nové Romano voďi: Spisovatelka Ilona Ferková, policejní násilí vůči Romům na Slovensku, šachista Sebastián nebo cesty z osad k vlastnímu bydlení

30.7.2020 15:11
Romano voďi RV 5/2020 (Foto na titulce Petr Zewlakk Vrabec)
Romano voďi RV 5/2020 (Foto na titulce Petr Zewlakk Vrabec)

„Paní Ferková, vy jste se zbláznila?“ nevěřila svým očím vedoucí sociálního odboru paní Kohoutová, když za ní v 90.letech přišla a chtěla dostat všechny „ty výhody, co prý jsou jen pro cigány, co žijou z našich daní“. O několik let později už však na humor ani nadsázku nebylo místo – kvůli výhrůžkám násilím se s rodinou odstěhovala na několik let do Anglie. Po návratu do Čech se s nezkrotným elánem znovu pustila do komunitní práce a psaní. „Sedí vedle sebe, ťukají do mobilu, a když se ptám, s kým si píšeš, tak řeknou, že spolu,“ nebere si servítky ani s mladou generací přední romská spisovatelka Ilona Ferková, která přijala naše pozvání k rozhovoru.

Na jedenáctiletého Sebastiána Schmeissera, kterého představujeme v rubrice Profil, by však její výtky neplatily – svůj volný čas věnuje hlavně šachům, ať už při trénování doma nebo v šachovém oddílu v Petřvaldu. „Vymyslet si vlastní tahy, věřit si, ale umět i prohrát, protože jedině tak se dá vyhrávat,“ říká o jeho snu stát se profesionálním hráčem tatínek, který ho k černobílé šachovnici přivedl.

Zblízka jsme se podívali na případy policejních přešlapů vůči Romům na Slovensku – od zneužívání pravomocí až k násilným útokům, ale také na to, jak „končí“, když si je od vyšetřovatelů nakonec přebere justice. Mnohem pozitivnější zprávy od východních sousedů pak přináší Projekt DOM.ov, díky kterému mají někteří Romové z osad šanci legálně bydlet – navíc ve vlastním a s maximálním možným zapojením svých financí i práce.

V bohužel dalším „In memoriam“ přibližujeme neobyčejný život Raymonda Gurêma, který za války třikrát utekl z nacistického zajetí a nakonec se podílel na osvobozování Paříže. A nezapomněli jsme ani na pravidelné rubriky.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 410x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi 2020, Romano voďi, editorial, RV 5/2020HLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo