romea - logo
24. října 2020 (sobota)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vyšlo nové Romano voďi: Zpěvák David Kraus, reportáž o potravinové bance v Letňanech či o „bílé genocidě“ v JAR

12.8.2020 15:00
Romano voďi 06/2020
Romano voďi 06/2020

"Měl hlavu dohola, poslouchal Orlík, říkal, že je skinhead, měl doma nůž a chodil na Romy. A jak ho zajímá Hitler a Mein Kampf a já na to: ‚Tak to mám pro tebe úplnou pecku, můj děda byl v Osvětimi a ukáže ti takové obrázky, co jsi ještě neviděl,'" vypráví v rozhovoru zpěvák David Kraus o svém spolužákovi. Ten u jeho dědečka nakonec strávil dva dny. "Odcházel se sklopenou hlavou, nechal si narůst vlasy a nikdy už o ničem takovém nemluvil," vzpomíná vnuk Oty Krause, spoluautora známé knihy Továrna na smrt.

V reportáži jsme nahlédli do skladů největší potravinové banky v České republice v pražských Letňanech. Jídlo pro potřebné vydává 24 tisícům klientů pomáhajících organizací, úřady práce pak posílají kolem pětistovky jednotlivců každý měsíc navrch. "Pro představu – během pandemie to bylo pět set lidí za den," přibližuje ředitelka banky Věra Doušová.

Zblízka jsme se podívali také do Knihovny města Ostravy, jejíž pobočky v sociálně vyloučených lokalitách nebo jejich blízkosti připravují programy pro místní děti a svět knih jim pomáhá poznávat i romský asistent Milan Bindatsch. S dětmi a mládeží pracuje i Robert Knebl ze znojemského nízkoprahového klubu Coolna, v předchozím roce oceněný Asociací poskytovatelů sociálních služeb jako nejlepší sociální pracovník. Neobyčejný příběh romské pedagožky přináší i další díl pravidelného seriálu Den na periferii.

O tom, co je pravdy na příběhu o "bílé genocidě" v JAR, který vypráví o systematickém vyvražďování bělošských farmářů a který se šíří i mezi českými xenofoby a krajní pravicí, vypráví v důležitých souvislostech Lukáš Houdek. A nezapomněli jsme ani na trochu dobré literatury – představujeme fantasy knihu pro mládež Lea Honor: Třpytící se město debutující autorky Lenky Bandurové.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 793x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi 2020, editorial, Rozhovory, LiteraturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo