romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výstava mapuje málo známou historii návratů lidí, kteří přežili koncentrační tábory

26.2.2015 11:13
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Poválečné Československo jako křižovatku tisíců Židů bez domova, kteří i po konci druhé světové války prchali před pogromy nebo směřovali na Západ či do Palestiny, ukazuje nová výstava Židovského muzea v Praze. Začala dnes v Galerii Roberta Guttmana v ulici U Staré školy, kde potrvá do 23. srpna. Navazuje na předchozí výstavy o židovských uprchlících za první světové války.

Výstava Zmařené naděje představí málo známé aspekty historie českých zemí po druhé světové válce, spojené s návratem přeživších z koncentračních táborů a tranzitem desetitisíců židovských uprchlíků přes české území. Autorem výstavy je filmový dokumentarista Martin Šmok.

Návštěvníci uvidí snímky z dětských útulků, z obnovování náboženského života, z návratu vrchního rabína z Palestiny do Prahy nebo z oslav svátku chanuka v roce 1945. V poválečné Evropě, jíž zmítaly přesuny populací, politických uprchlíků a bezdomovců, se rodily nové hranice. Na východě se množily fyzické útoky na navrátilce, mnohde propukaly nové protižidovské pogromy.

Díky své poloze se Československo stalo křižovatkou nadějí tisíců Židů bez domova, prchajících zejména z Polska, ale také z Rumunska, Maďarska a Sovětského svazu. Někteří se chtěli v českých zemích usadit, jiní přes Československo směřovali do západních okupačních zón Německa či Rakouska a snili o cestě do Ameriky či Palestiny.

Naděje na nový, poučený svět bez nenávisti, bez neustále opakovaných rasistických a nacionalistických stereotypů byly často konfrontovány se setrvačností byrokracie a propagandy. Předsudky byly zakořeněny příliš hluboko. Po komunistickém převratu se pak počátkem 50. let protižidovská hesla do Československa vrátila v plné síle.

Židovské muzeum v Praze letos slaví 109 let od svého vzniku, původním záměrem jeho založení v roce 1906 bylo zachovat cenné umělecké předměty ze synagog, které zanikly při pražské asanaci. Za druhé světové války do muzea bylo pod dohledem nacistů sváženo vybavení ze zrušených židovských obcí a synagog z celého území Protektorátu Čechy a Morava. Po roce 1948 bylo muzeum pod nátlakem převedeno do vlastnictví státu. Plně se svému poslání muzeum věnuje až od 90. let.

Přečteno: 592x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo