romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výstava mapuje málo známou historii návratů lidí, kteří přežili koncentrační tábory

26.2.2015 11:13
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Poválečné Československo jako křižovatku tisíců Židů bez domova, kteří i po konci druhé světové války prchali před pogromy nebo směřovali na Západ či do Palestiny, ukazuje nová výstava Židovského muzea v Praze. Začala dnes v Galerii Roberta Guttmana v ulici U Staré školy, kde potrvá do 23. srpna. Navazuje na předchozí výstavy o židovských uprchlících za první světové války.

Výstava Zmařené naděje představí málo známé aspekty historie českých zemí po druhé světové válce, spojené s návratem přeživších z koncentračních táborů a tranzitem desetitisíců židovských uprchlíků přes české území. Autorem výstavy je filmový dokumentarista Martin Šmok.

Návštěvníci uvidí snímky z dětských útulků, z obnovování náboženského života, z návratu vrchního rabína z Palestiny do Prahy nebo z oslav svátku chanuka v roce 1945. V poválečné Evropě, jíž zmítaly přesuny populací, politických uprchlíků a bezdomovců, se rodily nové hranice. Na východě se množily fyzické útoky na navrátilce, mnohde propukaly nové protižidovské pogromy.

Díky své poloze se Československo stalo křižovatkou nadějí tisíců Židů bez domova, prchajících zejména z Polska, ale také z Rumunska, Maďarska a Sovětského svazu. Někteří se chtěli v českých zemích usadit, jiní přes Československo směřovali do západních okupačních zón Německa či Rakouska a snili o cestě do Ameriky či Palestiny.

Naděje na nový, poučený svět bez nenávisti, bez neustále opakovaných rasistických a nacionalistických stereotypů byly často konfrontovány se setrvačností byrokracie a propagandy. Předsudky byly zakořeněny příliš hluboko. Po komunistickém převratu se pak počátkem 50. let protižidovská hesla do Československa vrátila v plné síle.

Židovské muzeum v Praze letos slaví 109 let od svého vzniku, původním záměrem jeho založení v roce 1906 bylo zachovat cenné umělecké předměty ze synagog, které zanikly při pražské asanaci. Za druhé světové války do muzea bylo pod dohledem nacistů sváženo vybavení ze zrušených židovských obcí a synagog z celého území Protektorátu Čechy a Morava. Po roce 1948 bylo muzeum pod nátlakem převedeno do vlastnictví státu. Plně se svému poslání muzeum věnuje až od 90. let.

Přečteno: 596x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo