romea - logo
23. února 2018 (pátek)
svátek má Svatopluk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výuka historie a romský holokaust

7.5.2015 14:07
Skupina dětských vězňů koncentračního tábora v Letech u Písku. Děti tu umíraly především hlady a zimou. Foto: Akademie věd ČR
Skupina dětských vězňů koncentračního tábora v Letech u Písku. Děti tu umíraly především hlady a zimou. Foto: Akademie věd ČR

 

Způsoby jak zlepšit výuku historie dnes na tiskové konferenci Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) představili zástupci osmi vzdělávacích organizací. Mezi účastníky diskuse byli zástupci organizací Antikomplex, Collegium Bohemicum, Československo 38-89, Institut Terezínské iniciativy, Muzeum romské kultury, Památník Terezín, ÚSTR a Židovské muzeum v Praze.

Při příležitosti 70. výročí konce druhé světové války se podle ÚSTR zvedla vlna zájmu o válečná témata, ale současná výuka na školách prý není schopna reagovat na aktuální společenskou diskusi. Podle Terezy Vávrové ze vzdělávací organizace Antikomplex je klíčové dívat se na historii a zejména na téma války z různých úhlů pohledu. "Právě tato multiperspektivita nabízí žákům krásný zdroj toho, jak látku uchopit", vysvětluje. Jaroslav Pinkas, metodik vzdělávání ÚSTR k problematice říká: "Téma druhé světové války není na školách rozhodně opomíjené, dostáváme se tedy na vyšší úroveň diskuse. Již nejde o to, jestli se téma učí, ale jak se učí".

Diskuse se zúčastnilo i Muzeum romské kultury, které usiluje o větší důraz na připomínání historie romského holocaustu, který je přitom pravděpodobně jednou z nejdůsledněji provedených genocid druhé světové války. Na jeho počátku stálo založení zvláštních „cikánských táborů“ v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu v roce 1942. Tam byla postupně uvězněna asi třetina z 6500 soupisem podchycených „cikánů a cikánských míšenců“. V březnu 1943 pak byli vězni obou těchto táborů i většina doposud svobodných Romů odvezena do Osvětimi. Ze zhruba 5000 českých a moravských Romů se z Osvětimi vrátilo asi 600 a došlo tak k jejich téměř úplnému vyvraždění. V evropském měřítku se jedná o statisíce obětí. O romském holokaustu se začalo poprvé mluvit až po pádu komunistického režimu a dosud je často opomíjen ve výuce. Souvisí to pravděpodobně i s negativním postojem majoritní společnosti vůči Romům, kvůli němuž podobná témata zůstávají pouze okrajová.

V současné době k rozšiřování informací o druhé světové válce mohou učitelům sloužit například materiály společnosti Collegium Bohemicum dostupné na webové stránce www.skolademokracie.cz. Institut Terezínské iniciativy provozuje projekt Terezínské album, jež shromažďuje informace o obětech holocaustu v českých zemích a pomocí příběhů jednotlivých lidí tak chtějí přivést studenty k celkovému kontextu holocaustu. Ke vzdělávání v oblasti druhé světové války přispívá také památník Terezín, který organizuje vzdělávací projekty pro mládež z Čech i ze zahraničí. Kromě toho vytváří i metodické a didaktické materiály a jejich projekt Školákem v protektorátu přibližuje režim v protektorátu Čechy a Morava na příkladu školství.

Přečteno: 759x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Druhá světová válka, Holocaust, romský holocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Ostravskou boxernu Boxing King Club založili koncem roku 2016 Patrik Horváth, David Tokár a René Pokuta (Foto: Facebook Boxing King Club)

Boxing King Club v Ostravě dostává kluky i holky z ulic vyloučených lokalit. A daří se jim to

20.2.2018 13:24
Patrik Horváth, David Tokár a René Pokuta založili před rokem a půl v Ostravě boxerský oddíl Boxing King Club. Jak sami říkají, neměli s vedením boxerny do té doby žádné zkušenosti, přesto se do toho pustili a výsledky, kterých dosáhli jejich svěřenci už po roce fungování boxerny, je motivují v tom, aby pokračovali dál.
 celý článek

Věra Jourová, komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví v Evropské komisi. (Twitter Věry Jourové)

Eurokomisařka Jourová je znepokojena segregací romských dětí ve školách na Slovensku a požaduje nápravu

20.2.2018 11:01
Eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová vzkázala do Bratislavy, že od slovenských orgánů očekává, že přestanou ve věci řešení diskriminace a segregace romských dětí ve vzdělávání používat metody obviňování a začnou jednat.
 celý článek

Předvolební billboard SPD Tomia Okamury - říjen 2017 (FOTO: Twitter.com)

Okamura se podle Rychetského neměl stát místopředsedou Sněmovny

19.2.2018 11:52
Okamura v lednu řekl, že protektorátní koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Lidovci proto navrhují jeho odvolání z vedení Sněmovny, podpořili je i Piráti, ČSSD, TOP 09, STAN a někteří politici ODS. Většina ANO chce hlasovat proti. Pelikán, který Okamuru za jeho výroky také kritizoval, dnes řekl, že zatím neví, jak se k hlasování postaví.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo