romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výzva Evropské komise k podávání doporučení na Metodiku koncipování Národních strategií romské inkluze do 16.3

28.2.2020 7:49
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)

Na základě své koordinační a řídící role, Evropská komise poskytuje členským státům vedení v oblasti koncipování Národních strategií romské inkluze. Jelikož komise v současnosti připravuje novou metodiku, otevřela výzvu k podávání doporučení, jak ji nastavit lépe.

Cílem této nové metodiky je formulování společného, ale také národně diferencovaného strategického rámce, jež zavazuje členské státy zohledňovat při tvorbě strategií specifické výzvy ve své zemi co se týče rovnosti, sociální inkluze a politické participace Romů. Společný rámec romské inkluze definuje následující cíle: řešit anticiganismus a zamezit diskriminaci Romů, podporovat politický, sociální a kulturní kapitál Romů, zajistit přístup Romů ke kvalitnímu vzdělávání, zajistit efektivní začlenění Romů do ekonomické struktury, zlepšit zdraví Romů a zajistit jim přístup ke kvalitní zdravotní péči, zajistit Romům přístup k bydlení a základním službám, snížit chudobu.

Jedním z bodů tohoto společného rámce bude i požadavek a návod, jak by členské státy měly koncipovat své národní strategie s ohledem na diverzitu romská populace (tj. s ohledem na specifické potřeby zejména žen, dětí a mládeže). Výzva je otevřena od 17. února do 16. března 2020 a doporučení je možno zaslat i v českém jazyce prostřednictvím webového rozhraní (odkaz na konci článku).

Této iniciativy se mohou zúčastnit všichni občané i veškeré zainteresované organizace. Podněty veřejnosti budou sumarizovány a vyhodnoceny s vysvětlením, které návrhy budou zahrnuty a jak, a které komise zahrnout nemůže a proč.

Vyhodnocení veřejné zpětné vazby bude publikováno jako zpráva na webové stránce zmíněné výzvy. Vaše doporučení se mohou soustředit na následující oblasti:

  • Priority Romské inkluze s ohledem na specifické problémy Romů v ČR
  • Chybějící témata v současné strategii
  • Specifická témata související s vaší expertízou (zdraví, mládež, LGBTQ)
  • Anticiganismus jako hlavní příčina sociální exkluze
  • Začlenění Romů jako rovnocenných partnerů do přípravy, implementace a monitorování strategie a konkrétních opatření
  • Důležitost duálního financování, tj. nejen z Evropských ale také národních zdrojů

Dále můžete v případě potřeby konzultovat monitorovací zprávu, zaměřenou na evaluaci implementace národní strategie romské integrace ve čtyřech klíčových oblastech: zaměstnanost, bydlení, dopad zdravotní politiky na Romy a vzdělávání. Zprávu vydala v roce 2018 koalice neziskových organizací, konkrétně Slovo 21, Romodrom, Otevřená společnost, IQ Roma servis, Romano jasnica a Romea - odkaz na monitorovací zprávu o implementaci současně platné strategie naleznete zde.

Vaše zapojení do těchto nadnárodních iniciativ je jedním z nástrojů, jak se bránit centralizaci veřejné moci ve vašem státě a uplatnit vaše občanské právo na politickou participaci. Úspěšnost národní strategie závisí na spolupráci centrální orgánů s aktéry na lokální úrovni.

Klíčové je tedy zapojení místních samospráv, ale také zkušenosti a know-how expertů i řadových občanů, kteří se angažují v otázce romské inkluze na lokální úrovni. Pro přesměrování na webovou stránku pro podávání doporučení klikněte zde.

Přečteno: 1359x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Aktuality, EU, Evropská komise, Občanská společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo