romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výzva Evropské komise k podávání doporučení na Metodiku koncipování Národních strategií romské inkluze do 16.3

28.2.2020 7:49
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)

Na základě své koordinační a řídící role, Evropská komise poskytuje členským státům vedení v oblasti koncipování Národních strategií romské inkluze. Jelikož komise v současnosti připravuje novou metodiku, otevřela výzvu k podávání doporučení, jak ji nastavit lépe.

Cílem této nové metodiky je formulování společného, ale také národně diferencovaného strategického rámce, jež zavazuje členské státy zohledňovat při tvorbě strategií specifické výzvy ve své zemi co se týče rovnosti, sociální inkluze a politické participace Romů. Společný rámec romské inkluze definuje následující cíle: řešit anticiganismus a zamezit diskriminaci Romů, podporovat politický, sociální a kulturní kapitál Romů, zajistit přístup Romů ke kvalitnímu vzdělávání, zajistit efektivní začlenění Romů do ekonomické struktury, zlepšit zdraví Romů a zajistit jim přístup ke kvalitní zdravotní péči, zajistit Romům přístup k bydlení a základním službám, snížit chudobu.

Jedním z bodů tohoto společného rámce bude i požadavek a návod, jak by členské státy měly koncipovat své národní strategie s ohledem na diverzitu romská populace (tj. s ohledem na specifické potřeby zejména žen, dětí a mládeže). Výzva je otevřena od 17. února do 16. března 2020 a doporučení je možno zaslat i v českém jazyce prostřednictvím webového rozhraní (odkaz na konci článku).

Této iniciativy se mohou zúčastnit všichni občané i veškeré zainteresované organizace. Podněty veřejnosti budou sumarizovány a vyhodnoceny s vysvětlením, které návrhy budou zahrnuty a jak, a které komise zahrnout nemůže a proč.

Vyhodnocení veřejné zpětné vazby bude publikováno jako zpráva na webové stránce zmíněné výzvy. Vaše doporučení se mohou soustředit na následující oblasti:

  • Priority Romské inkluze s ohledem na specifické problémy Romů v ČR
  • Chybějící témata v současné strategii
  • Specifická témata související s vaší expertízou (zdraví, mládež, LGBTQ)
  • Anticiganismus jako hlavní příčina sociální exkluze
  • Začlenění Romů jako rovnocenných partnerů do přípravy, implementace a monitorování strategie a konkrétních opatření
  • Důležitost duálního financování, tj. nejen z Evropských ale také národních zdrojů

Dále můžete v případě potřeby konzultovat monitorovací zprávu, zaměřenou na evaluaci implementace národní strategie romské integrace ve čtyřech klíčových oblastech: zaměstnanost, bydlení, dopad zdravotní politiky na Romy a vzdělávání. Zprávu vydala v roce 2018 koalice neziskových organizací, konkrétně Slovo 21, Romodrom, Otevřená společnost, IQ Roma servis, Romano jasnica a Romea - odkaz na monitorovací zprávu o implementaci současně platné strategie naleznete zde.

Vaše zapojení do těchto nadnárodních iniciativ je jedním z nástrojů, jak se bránit centralizaci veřejné moci ve vašem státě a uplatnit vaše občanské právo na politickou participaci. Úspěšnost národní strategie závisí na spolupráci centrální orgánů s aktéry na lokální úrovni.

Klíčové je tedy zapojení místních samospráv, ale také zkušenosti a know-how expertů i řadových občanů, kteří se angažují v otázce romské inkluze na lokální úrovni. Pro přesměrování na webovou stránku pro podávání doporučení klikněte zde.

Přečteno: 1262x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Aktuality, EU, Evropská komise, Občanská společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo