romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vzkaz Evropské komisi z Ostravy: Zastavte šikanu a diskriminaci romských dětí ve školách v České republice!

Praha/Brusel, 8.12.2014 16:59, (ROMEA)
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

V úterý 9.12. 2014 organizuje Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) na půdě Evropského parlamentu veřejné slyšení pro poslance, v jehož rámci bude prezentována kampaň Edity Stejskalové, Jolany Šmarhovyčové, Magdelény Karvayové a Miroslava Klempára s názvem „Stop shouting, gypsy!“. Kampaň upozorňuje na odmítavý postoj České republiky na obvinění Evropské komise, že v ČR dochází k diskriminaci romských dětí ve vzdělávání.

VIDEO - krátká verze

Evropská komise se formálně obrátila na Českou republiku s žádostí o informace ohledně údajné diskriminace romských dětí v českém vzdělávacím systému na konci září a pohrozila žalobou kvůli vysokému počtu romských dětí v českých speciálních školách. Vláda ale takové obvinění odmítá a navíc podle ní záležitosti školství nespadají do kompetencí Evropské unie.

S odpovědí České republiky organizátoři kampaně nesouhlasí a žádají Evropskou komisi, aby v zahájeném procesu za řádné naplňování Směrnice o rasové rovnosti (2000/43/ES) pokračovala.

"Kampaň „Stop shouting, gypsy!“ odstartuje veřejným slyšením v Evropském parlamentu, během něhož poprvé od rozsudku DH a ostatní vs. Česká republika z roku 2007 zazní hlas romských dětí. A nebude to naposledy. Naše děti žádají a přejí si, aby pro ně byly základní školy bezpečným a přátelským prostředím. Pomozme jim jejich přání splnit," říká ke kampani Edita Stejskalová.

"Videokampaň poukazuje nejen na systémovou diskriminační praxi, která má za následek výrazné zastoupení romských dětí mimo hlavní vzdělávací proud, ale především upozorňuje na závažné a ohrožující chování, kterému naše děti čelí ve školách z důvodu svého etnického původu. Šikana má destruktivní vliv na percepci vlastní důstojnosti, a je potřeba ji ukončit," doplnila k důvodům zahájení kampaně Stejskalová.

VIDEO - dlouhá verze

Přečteno: 2686x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kampaň, Evropská komise, Diskriminace, Děti, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo