romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vzkaz Evropské komisi z Ostravy: Zastavte šikanu a diskriminaci romských dětí ve školách v České republice!

Praha/Brusel, 8.12.2014 16:59, (ROMEA)
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

V úterý 9.12. 2014 organizuje Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) na půdě Evropského parlamentu veřejné slyšení pro poslance, v jehož rámci bude prezentována kampaň Edity Stejskalové, Jolany Šmarhovyčové, Magdelény Karvayové a Miroslava Klempára s názvem „Stop shouting, gypsy!“. Kampaň upozorňuje na odmítavý postoj České republiky na obvinění Evropské komise, že v ČR dochází k diskriminaci romských dětí ve vzdělávání.

VIDEO - krátká verze

Evropská komise se formálně obrátila na Českou republiku s žádostí o informace ohledně údajné diskriminace romských dětí v českém vzdělávacím systému na konci září a pohrozila žalobou kvůli vysokému počtu romských dětí v českých speciálních školách. Vláda ale takové obvinění odmítá a navíc podle ní záležitosti školství nespadají do kompetencí Evropské unie.

S odpovědí České republiky organizátoři kampaně nesouhlasí a žádají Evropskou komisi, aby v zahájeném procesu za řádné naplňování Směrnice o rasové rovnosti (2000/43/ES) pokračovala.

"Kampaň „Stop shouting, gypsy!“ odstartuje veřejným slyšením v Evropském parlamentu, během něhož poprvé od rozsudku DH a ostatní vs. Česká republika z roku 2007 zazní hlas romských dětí. A nebude to naposledy. Naše děti žádají a přejí si, aby pro ně byly základní školy bezpečným a přátelským prostředím. Pomozme jim jejich přání splnit," říká ke kampani Edita Stejskalová.

"Videokampaň poukazuje nejen na systémovou diskriminační praxi, která má za následek výrazné zastoupení romských dětí mimo hlavní vzdělávací proud, ale především upozorňuje na závažné a ohrožující chování, kterému naše děti čelí ve školách z důvodu svého etnického původu. Šikana má destruktivní vliv na percepci vlastní důstojnosti, a je potřeba ji ukončit," doplnila k důvodům zahájení kampaně Stejskalová.

VIDEO - dlouhá verze

Přečteno: 2669x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kampaň, Evropská komise, Diskriminace, Děti, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo