romea - logo
16. dubna 2021 (pátek)
svátek má Irena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vzpomínková akce na židovské a romské oběti holocaustu proběhne dnes v sedmi českých městech

ČR, 16.4.2015 11:55
Den vzpomínání na oběti holocaustu proběhne v sedmi městech České republiky. (FOTO: Institut Terezínské iniciativy)
Den vzpomínání na oběti holocaustu proběhne v sedmi městech České republiky. (FOTO: Institut Terezínské iniciativy)

V sedmi městech po České republice se dnes koná vzpomínková akce Jom ha-šoa, tedy Den vzpomínání na oběti holocaustu, během něhož si lidé připomínají židovské a romské oběti nacistické perzekuce. Klíčovým bodem vzpomínkového dne je od 14 hodin veřejné čtení jmen obětí nacistické čistky. V Praze se lidé k této akci sejdou na náměstí Míru.

Vedle Prahy se ke Dni vzpomínání na oběti holocaustu připojilo také Brno, Kolín, Kutná Hora, Liberec, Olomouc a Sušice a návštěvníci akce se mohou aktivně zapojit tím, že každý za sebe přečte několik jmen židovských a romských obětí. Tématem letošní akce jsou přitom Návraty a nenávraty českých a moravských Židů a Romů po osvobození v roce 1945 a součástí akce je i výstava vítězných prací třetího ročníku soutěže pro školy právě na téma Jom ha-šoa - Návraty a nenávraty.

Záštitu nad Dnem vzpomínání na oběti holocaustu, který organizuje Institut Terezínské iniciativy, převzala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Institut Terezínské iniciativy letos vydal také informační materiál se vzpomínkami na osvobození a návrat židovských a romských obyvatel českých měst.

Veřejné připomínky se zúčastní pamětníci holokaustu, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací a lidé, kterým památka obětí není lhostejná. Na pražském čtení slíbili účast izraelský a slovenský velvyslanec i ministryně práce Michaela Marksová.

Odhady počtu zahynuvších Židů se různí. V roce 1939 žilo v Evropě 9,1 miliónu osob židovského původu, po roce 1945 asi tři milióny. Usuzuje se tak, že nacisté způsobili smrt 5,2 až šesti miliónu Židů.

Památka obětí z řad Romů ale podle mnohých nebude mít důstojný a respektuplný charakter do té doby, dokud bude na místě někdejšího koncentračního tábora v Letech u Písku, kde byly českými dozorci za druhé světové války drženy celé romské rodiny, stát rozlehlý areál vepřína.

Přečteno: 543x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pietní akce, Vzpomínková akce, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo