romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vzpomínkové akce 11. ročníku Jom ha-šoa proběhnou ve čtvrtek v 11 českých městech

3.5.2016 13:38
FOTO: Muzeum romské kultury
FOTO: Muzeum romské kultury

11. ročník vzpomínkových akcí k uctění obětí holocaustu Jom ha-šoa se uskuteční ve čtvrtek 5. května v 11 městech, a to v Praze, Brně, Olomouci, Kutné Hoře, Kolíně, Sušici, Blatné, Plzni, Havlíčkově Brodě a v Liteni u Berouna. v Odpoledních hodinách se na náměstích začnou číst jména a stručné údaje obětí holocaustu Židů a Romů, za něž se budou také zapalovat svíčky. Na programu budou besedy i koncerty.

Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s regionálními partnery připravuje informační materiál, věnovaný tématu letošního ročníku a zároveň historii a významu čtení jmen obětí holocaustu, které ve veřejném prostoru pořádá již od roku 2006. Veřejné připomínky obětí se tradičně zúčastňují pamětníci holocaustu, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací, organizací zabývajících se osvětou a vzděláváním v oblasti lidských práv a všichni ti, kterým památka obětí holocaustu není lhostejná.

V Praze svou účast přislíbili ministr pro lidská práva, rovnépříležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, ministryně práce s sociálních věcí Michaela Marksová, ministr kultury DanielHerman, velvyslanec USA Andrew Schapiro a velvyslanec Státu Izrael Gary Koren. Účastníci akce mají možnost nahlédnout do pamětních knih obětí holocaustu a dalších tematických publikací.

Letošní ročník má téma Pomoc lidem v nouzi, se stejným tématem byl vyhlášen také IV. ročník soutěže pro školy. Mottem 11. ročníku je názor Nicolase Wintona: "Je rozdíl mezi pasivním dobrem a aktivním dobrem. To druhé, podle mého názoru znamená věnovat čas a energii tomu, aby zmírnil bolest a utrpení. Vyžaduje to, aby člověk šel, vyhledal ty, již trpí a jsou v ohrožení; nikoliv pouze žít vzorně pasivním způsobem a nekonat zlo."

V Kolíně se před domy, v nichž před válkou žily židovské rodiny, zapustí dalších jedenáct stolpersteinů, tedy pomníků ve formě dlažebních kostek. První pomníčky připomínající oběti koncentračních táborů byly položeny v roce 2008. Z Kolína bylo do koncentračních táborů odvezeno na 2 000 lidí. V Praze nově budou jména obětí číst na prostranství před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad."

Počtvrté se den vzpomínání na oběti holocaustu uskuteční v Sušici na náměstí Svobody. Od 16 hodin proběhne piektní akt, po němž bude v kafe Sirkus následovat beseda s koordinátorem Hate free culture Lukášem Houdkem a od 19 hodin koncert klezmer kapel Mi Martef a Tradiční Kloub.

Den holocaustu a hrdinství

Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“ je dnem, kdy si prostřednictvím vzpomínkových obřadů veřejnost přípomíná památku obětí holocaustu. Pro tento pietní den byl stanoven termín, kdy bylo zahájeno povstání ve varšavském ghettu v roce 1943 a podle pohyblivého židovského kalendáře připadá na 27. den měsíce nisanu. V Izraeli je tento den státním svátkem od roku 1951. Na dvě minuty se zastavuje provoz a po celém světě se prostřednictvím občanských a náboženských obřadů vzpomíná na památku šesti milionů zavražděných Židů i na židovské hrdiny bojující proti nacistům.

Cílem akce v ČR je připomenout společně židovské a romské oběti nacistické perzekuce ve veřejném prostoru, přizvat k aktivní účasti širokou veřejnost a podpořit diskusi o současném stavu lidských práv. Jména obětí se budou číst po dobu dvou až tří hodin. Zapojit do čtení jmen se může kdokoliv, pořadatelé se těší se na Vaši účast!

Přečteno: 1658x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, ŠoaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo