romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vzpomínkové akce 11. ročníku Jom ha-šoa proběhnou ve čtvrtek v 11 českých městech

3.5.2016 13:38
FOTO: Muzeum romské kultury
FOTO: Muzeum romské kultury

11. ročník vzpomínkových akcí k uctění obětí holocaustu Jom ha-šoa se uskuteční ve čtvrtek 5. května v 11 městech, a to v Praze, Brně, Olomouci, Kutné Hoře, Kolíně, Sušici, Blatné, Plzni, Havlíčkově Brodě a v Liteni u Berouna. v Odpoledních hodinách se na náměstích začnou číst jména a stručné údaje obětí holocaustu Židů a Romů, za něž se budou také zapalovat svíčky. Na programu budou besedy i koncerty.

Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s regionálními partnery připravuje informační materiál, věnovaný tématu letošního ročníku a zároveň historii a významu čtení jmen obětí holocaustu, které ve veřejném prostoru pořádá již od roku 2006. Veřejné připomínky obětí se tradičně zúčastňují pamětníci holocaustu, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací, organizací zabývajících se osvětou a vzděláváním v oblasti lidských práv a všichni ti, kterým památka obětí holocaustu není lhostejná.

V Praze svou účast přislíbili ministr pro lidská práva, rovnépříležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, ministryně práce s sociálních věcí Michaela Marksová, ministr kultury DanielHerman, velvyslanec USA Andrew Schapiro a velvyslanec Státu Izrael Gary Koren. Účastníci akce mají možnost nahlédnout do pamětních knih obětí holocaustu a dalších tematických publikací.

Letošní ročník má téma Pomoc lidem v nouzi, se stejným tématem byl vyhlášen také IV. ročník soutěže pro školy. Mottem 11. ročníku je názor Nicolase Wintona: "Je rozdíl mezi pasivním dobrem a aktivním dobrem. To druhé, podle mého názoru znamená věnovat čas a energii tomu, aby zmírnil bolest a utrpení. Vyžaduje to, aby člověk šel, vyhledal ty, již trpí a jsou v ohrožení; nikoliv pouze žít vzorně pasivním způsobem a nekonat zlo."

V Kolíně se před domy, v nichž před válkou žily židovské rodiny, zapustí dalších jedenáct stolpersteinů, tedy pomníků ve formě dlažebních kostek. První pomníčky připomínající oběti koncentračních táborů byly položeny v roce 2008. Z Kolína bylo do koncentračních táborů odvezeno na 2 000 lidí. V Praze nově budou jména obětí číst na prostranství před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad."

Počtvrté se den vzpomínání na oběti holocaustu uskuteční v Sušici na náměstí Svobody. Od 16 hodin proběhne piektní akt, po němž bude v kafe Sirkus následovat beseda s koordinátorem Hate free culture Lukášem Houdkem a od 19 hodin koncert klezmer kapel Mi Martef a Tradiční Kloub.

Den holocaustu a hrdinství

Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“ je dnem, kdy si prostřednictvím vzpomínkových obřadů veřejnost přípomíná památku obětí holocaustu. Pro tento pietní den byl stanoven termín, kdy bylo zahájeno povstání ve varšavském ghettu v roce 1943 a podle pohyblivého židovského kalendáře připadá na 27. den měsíce nisanu. V Izraeli je tento den státním svátkem od roku 1951. Na dvě minuty se zastavuje provoz a po celém světě se prostřednictvím občanských a náboženských obřadů vzpomíná na památku šesti milionů zavražděných Židů i na židovské hrdiny bojující proti nacistům.

Cílem akce v ČR je připomenout společně židovské a romské oběti nacistické perzekuce ve veřejném prostoru, přizvat k aktivní účasti širokou veřejnost a podpořit diskusi o současném stavu lidských práv. Jména obětí se budou číst po dobu dvou až tří hodin. Zapojit do čtení jmen se může kdokoliv, pořadatelé se těší se na Vaši účast!

Přečteno: 1668x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, ŠoaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo