romea - logo
25. listopadu 2020 (středa)
svátek má Kateřina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Youtube vrátil Okamurovi kanál, ale smazal mu dvě videa kvůli šíření nenávisti

15.9.2020 9:35
Tomio Okamura na kanále YouTube.
Tomio Okamura na kanále YouTube.

YouTube po měsíci obnovila kanál Tomio Okamurovi, ale bez dvou videí, která podle administrátorů šířila nenávist. Původně mu You tube kanál zcela vypl, ale předseda SPD se odvolal. Informují o tom Hospodářské noviny. Která konkrétní videa byla smazána, firma nekomentovala. Vysvětlila ale, že v nich šlo o útoky na "určité skupiny lidí", a tedy o šíření projevů nenávisti.

Zákrok společnosti navíc pro Okamuru znamená, že na jeho kanále bude interně vyznačeno první varování. Další překročení zásad YouTube by už znamenalo, že po dobu sedmi dní nebude moct žádná videa nahrávat a poté může mít i omezený přístup na YouTube.

Šéf SPD si ve svých příspěvcích často bere na mušku migranty, muslimy či Romy. Jeho stranu navíc za hlavní uskupení šířící v Česku xenofobii či rasovou a náboženskou nesnášenlivost opakovaně označilo i ministerstvo vnitra ve zprávách o extremismu v Česku.

Poslední červencová videa na Okamurově kanálu se věnovala hlavně demonstracím hnutí Black Lives Matter v USA. Okamura v jednom tvrdí, že jde o rozvrat společnosti organizovaný neziskovkami podporovanými demokratickými politiky Barackem Obamou a Hillary Clintonovou. Druhé video ukazuje potyčku demonstrantů s policisty v Londýně, kterou Okamura opatřil titulkem: Řádění imigrantů a "bojovníků proti rasismu";.

Mluvčí SPD Barbora Zeťová HN na dotaz ohledně kroku YouTube vzkázala, že Tomio Okamura projevy nenávisti nešíří. "Zveřejňuje videa, která ukazují kriminální činy migrantů a nepřizpůsobivých lidí v západní Evropě či v USA, aby veřejnost viděla, jaká je na Západě situace a co nás čeká, pakliže dáme zelenou migraci z Afriky a muslimských zemí. Ukazování faktů přece není šíření nenávisti," uvedla.

Podle experta na extremismus Jana Charváta je ale právě hledání hranice toho, co je možné akceptovat jako fakt a co už ne, klíčové. "U některých věcí je prokazatelné, že autor příspěvku neříká celou pravdu, že jeho tvrzení chybí kontext, který by ukázal, že skutečnost je jiná," vysvětluje. Příkladem jsou podle něj třeba právě informace o násilí při demonstracích hnutí Black Lives Matter. Nedávná studie z USA podle něj ukázala, že násilí provázelo jen naprosté minimum z nich.

Přečteno: 442x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Xenofobie, Tomio Okamura, SPD, You TubeHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo