Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Youtube vrátil Okamurovi kanál, ale smazal mu dvě videa kvůli šíření nenávisti

15. září 2020
Čtení na 2 minuty

YouTube po měsíci obnovila kanál Tomio Okamurovi, ale bez dvou videí, která podle administrátorů šířila nenávist. Původně mu You tube kanál zcela vypl, ale předseda SPD se odvolal. Informují o tom Hospodářské noviny. Která konkrétní videa byla smazána, firma nekomentovala. Vysvětlila ale, že v nich šlo o útoky na “určité skupiny lidí”, a tedy o šíření projevů nenávisti.

Zákrok společnosti navíc pro Okamuru znamená, že na jeho kanále bude interně vyznačeno první varování. Další překročení zásad YouTube by už znamenalo, že po dobu sedmi dní nebude moct žádná videa nahrávat a poté může mít i omezený přístup na YouTube.

Šéf SPD si ve svých příspěvcích často bere na mušku migranty, muslimy či Romy. Jeho stranu navíc za hlavní uskupení šířící v Česku xenofobii či rasovou a náboženskou nesnášenlivost opakovaně označilo i ministerstvo vnitra ve zprávách o extremismu v Česku.

Poslední červencová videa na Okamurově kanálu se věnovala hlavně demonstracím hnutí Black Lives Matter v USA. Okamura v jednom tvrdí, že jde o rozvrat společnosti organizovaný neziskovkami podporovanými demokratickými politiky Barackem Obamou a Hillary Clintonovou. Druhé video ukazuje potyčku demonstrantů s policisty v Londýně, kterou Okamura opatřil titulkem: Řádění imigrantů a “bojovníků proti rasismu”;.

Mluvčí SPD Barbora Zeťová HN na dotaz ohledně kroku YouTube vzkázala, že Tomio Okamura projevy nenávisti nešíří. “Zveřejňuje videa, která ukazují kriminální činy migrantů a nepřizpůsobivých lidí v západní Evropě či v USA, aby veřejnost viděla, jaká je na Západě situace a co nás čeká, pakliže dáme zelenou migraci z Afriky a muslimských zemí. Ukazování faktů přece není šíření nenávisti,” uvedla.

Podle experta na extremismus Jana Charváta je ale právě hledání hranice toho, co je možné akceptovat jako fakt a co už ne, klíčové. “U některých věcí je prokazatelné, že autor příspěvku neříká celou pravdu, že jeho tvrzení chybí kontext, který by ukázal, že skutečnost je jiná,” vysvětluje. Příkladem jsou podle něj třeba právě informace o násilí při demonstracích hnutí Black Lives Matter. Nedávná studie z USA podle něj ukázala, že násilí provázelo jen naprosté minimum z nich.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon