romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Youtube vrátil Okamurovi kanál, ale smazal mu dvě videa kvůli šíření nenávisti

15.9.2020 9:35
Tomio Okamura na kanále YouTube.
Tomio Okamura na kanále YouTube.

YouTube po měsíci obnovila kanál Tomio Okamurovi, ale bez dvou videí, která podle administrátorů šířila nenávist. Původně mu You tube kanál zcela vypl, ale předseda SPD se odvolal. Informují o tom Hospodářské noviny. Která konkrétní videa byla smazána, firma nekomentovala. Vysvětlila ale, že v nich šlo o útoky na "určité skupiny lidí", a tedy o šíření projevů nenávisti.

Zákrok společnosti navíc pro Okamuru znamená, že na jeho kanále bude interně vyznačeno první varování. Další překročení zásad YouTube by už znamenalo, že po dobu sedmi dní nebude moct žádná videa nahrávat a poté může mít i omezený přístup na YouTube.

Šéf SPD si ve svých příspěvcích často bere na mušku migranty, muslimy či Romy. Jeho stranu navíc za hlavní uskupení šířící v Česku xenofobii či rasovou a náboženskou nesnášenlivost opakovaně označilo i ministerstvo vnitra ve zprávách o extremismu v Česku.

Poslední červencová videa na Okamurově kanálu se věnovala hlavně demonstracím hnutí Black Lives Matter v USA. Okamura v jednom tvrdí, že jde o rozvrat společnosti organizovaný neziskovkami podporovanými demokratickými politiky Barackem Obamou a Hillary Clintonovou. Druhé video ukazuje potyčku demonstrantů s policisty v Londýně, kterou Okamura opatřil titulkem: Řádění imigrantů a "bojovníků proti rasismu";.

Mluvčí SPD Barbora Zeťová HN na dotaz ohledně kroku YouTube vzkázala, že Tomio Okamura projevy nenávisti nešíří. "Zveřejňuje videa, která ukazují kriminální činy migrantů a nepřizpůsobivých lidí v západní Evropě či v USA, aby veřejnost viděla, jaká je na Západě situace a co nás čeká, pakliže dáme zelenou migraci z Afriky a muslimských zemí. Ukazování faktů přece není šíření nenávisti," uvedla.

Podle experta na extremismus Jana Charváta je ale právě hledání hranice toho, co je možné akceptovat jako fakt a co už ne, klíčové. "U některých věcí je prokazatelné, že autor příspěvku neříká celou pravdu, že jeho tvrzení chybí kontext, který by ukázal, že skutečnost je jiná," vysvětluje. Příkladem jsou podle něj třeba právě informace o násilí při demonstracích hnutí Black Lives Matter. Nedávná studie z USA podle něj ukázala, že násilí provázelo jen naprosté minimum z nich.

Přečteno: 409x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Xenofobie, Tomio Okamura, SPD, You TubeHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo