romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Z ČR zazní k holokaustu apel proti antisemitismu a extremismu. Nezapomnělo se však na romské oběti?

Praha/Terezín, 24.1.2015 22:39
Vlevo prasečí farma v Letech u Písku v místě bývalého tzv. cikánského tábora a vpravo Památník Terezín (koláž: Romea.cz)
Vlevo prasečí farma v Letech u Písku v místě bývalého tzv. cikánského tábora a vpravo Památník Terezín (koláž: Romea.cz)

S cílem upozornit na rostoucí antisemitismus a extremismus ve světě a hledat řešení nejpalčivějších problémů spojených s náboženskou nesnášenlivostí se v pondělí na Pražském hradě sejde mezinárodní fórum za účasti třech desítek šéfů parlamentů a dalších 500 hostů. Konference je součástí dvoudenních připomínek 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi a konce holokaustu. Kromě akcí na Hradě se v úterý uskuteční pietní shromáždění v Terezíně. Místa konání čekají rozsáhlá bezpečnostní opatření, do kterých se zapojí stovky policistů. Někteří romští a proromští aktivisté kritizují, že konference a pietní shromáždění v Terezíně je pouze o židovských obětech holokaustu a zcela opomenuty jsou oběti romské.

Podle Evropského židovského kongresu (EJC), který je hlavním organizátorem fóra, se hlavní téma akce po nedávných krvavých útocích ve Francii stalo ještě aktuálnějším a naléhavějším. "Útoky cílené na evropské Židy jsou v současnosti běžné, vytrvalé a smrtící. Co je však horší, začínají je ospravedlňovat různé komunity, veřejně činné osoby a média po celé Evropě. Této výzvě musíme věnovat náležitou pozornost a čelit jí," uvedl prezident ECJ Moše Kantor.

Také podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) si "minulost podává ruku s tím, co se odehrává kolem nás". "Bohužel jsme dnes v Evropě svědkem možná podobného ostrakizování určité skupiny lidí. Ty mechanismy, které stály za holokaustem, jakoby se spouštěly znovu," řekl šéf diplomacie ČTK. "Najít způsob, jak čelit zlu, a zároveň nezvyšovat nenávist, je těžký úkol dneška," dodal.

V pondělí se odpovědi na tyto výzvy budou snažit najít účastníci fóra Let My People Live! (Nechte žít můj lid), které svými projevy zahájí Kantor, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předsedové obou komor českého Parlamentu. Následně se uskuteční tři panelové diskuze. O roli médií v ovlivňování veřejného mínění a názoru na extremismus budou diskutovat americký historik Timothy Snyder nebo francouzský filozof Bernard-Henri Lévy. Legislativním opatřením proti nesnášenlivosti proberou odborníci na právo jako americký právník Alan Dershowitz nebo eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová. O roli politiků budou debatovat šéfové parlamentů Turecka, Izraele, Česka a Rumunska.

První den připomínek završí slavnostní recepce v Obecním domě pro pět stovek pozvaných, na níž s projevy vystoupí prezident Miloš Zeman, první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans nebo Zaorálek. Akci uvede slavný britský oscarový herec Ben Kingsley.

Karel Holomek: Romské oběti holokaustu jsou opomíjené

"Celá akce je věnována – a spěchám říci, že zcela oprávněně, jen židovským obětem, které byly tak obrovské, že je nelze s ničím jiným poměřovat. Byly ovšem i oběti jiné, které umíraly z naprosto stejných důvodů jako ty židovské, například Romové."

Karel Holomek, předseda organizace Společenství Romů na Moravě, připomíná, že prezidentem Evropského židovského kongresu je Moshe Kantor, jeden z ruských oligarchů, žijících v Moskvě. "Není od věci zmínit, že podstatná část nákladů konference bude hrazena právě jím. To je určitě hodno ocenění i když v jiných aspektech není nutno za každou cenu jásat," uvedl na svém blogu Karel Holomek, který však především kritizuje opomíjení romských obětí holokaustu během příprav konference Nechte žít můj lid.

"Celá akce je věnována – a spěchám říci, že zcela oprávněně, jen židovským obětem, které byly tak obrovské, že je nelze s ničím jiným poměřovat. Byly ovšem i oběti jiné, které umíraly z naprosto stejných důvodů jako ty židovské, například Romové. O nich v celé přípravě konference ani slovo! Kdo má tedy tím mým lidem, zmiňovaným v názvu konference, být?" ptá se Karel Holomek.

Holomek připomíná i ostudný prasečák v místě bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku. "Chápu docela dobře, jakým hořkým soustem by při této příležitosti mohla být pro českou vládu zmínka o letském cikánském táboře a zdejší prasečí farmě. Strkáním hlavy do písku se však problému nezbavíme. A v tomto případě za daleko neomalenější považuji fakt, že Romové mezi můj lid nejsou zařazeni," dodává Karel Holomek.

I v Terezíně bez romských obětí holokaustu?

V úterý, na kdy připadá samotné 70. výročí osvobození Osvětimi, se nejprve na uzavřeném jednání sejdou přítomní šéfové parlamentů, aby doladili výzvu fóra světové veřejnosti. Podle EJC by prohlášení mělo deklarovat nulovou toleranci vůči trestným činům z nesnášenlivosti. Poté na Hradě s projevy vystoupí Zeman, jeho bulharský protějšek Rosen Plevneliev, předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a další významní hosté. Proslovy zakončí evropská minuta ticha, ke které se připojí i Osvětim nebo další z míst nacistických táborů smrti Bergen-Belsen.

Odpolední pieta v Terezíně za účasti předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD), Kingsleyho či více než 90 českých přeživších holokaustu uctí památku obětí nacistické vraždění Židů. Těch za druhé světové války o život přišlo na šest milionů, z toho více než milion v Osvětimi, kde se v úterý odpoledne uskuteční také pietní shromáždění za účasti předních evropských politiků a přeživších. Českou delegaci povede Sobotka.

Právě kvůli tomu do Česka z pozvaných 14 hlav států nedorazí prezidenti Polska, Francie, Německa nebo Rakouska. Slovenský prezident Andrej Kiska bude mít zvláštní program, aby pietu v Osvětimi stihl, a spolu se Zemanem položí věnce v Terezíně už v pondělí. Z pozvaných nejvyšších představitelů vítězných mocností druhé světové války nedorazí ani prezident USA Barack Obama, ani šéf Ruska Vladimir Putin. Rusko má zastupovat místopředseda horní parlamentní komory Iljas Umachanov.

Do Terezína se chystá v úterý sdružení Konexe, které chce připomenout i romské oběti holokaustu. "Nejen pietní akt v Terezíně, ale celá atmosféra kolem něj nám nedává jistotu, že se budou důstojně připomínat i zavraždění Romové. Například Česká televize připravuje pásmo filmů a dalších pořadů k tomuto výročí, jsou tam pořady o Židech i o českém odboji, o Romech však ani tečka,“ sdělil Miroslav Brož z organizace Konexe serveru Romea.cz.

Sdružení Konexe na svém facebookovém profilu kritizuje úředníky městského úřadu v Terezíně, kteří jim prý kladou při organizaci pietního aktu nesmyslné byrokratické překážky. "Pod tímto tlakem místních úředníků a politiků ukončujeme z naší strany vstřícnou komunikaci s MÚ Terezín a naše shromáždění k uctění památky romských obětí holokaustu proběhne jako náboženské shromáždění, které nepodléhá shromažďovacímu zákonu a k jeho pořádání není potřeba žádné "povolení". Nejde z naší strany o žádnou nekalost, či zneužívání mezery v zákoně. Od začátku jsme počítali s tím, že modlitba za duše zavražděných Romů bude hlavní součást programu našeho shromáždění. Na shromáždění bude přítomný farář," uvádí Konexe na svém facebookové profilu.

Mezi různé skupiny obětí nacistické vyvražďovací politiky patřili také Romové. Počet jejich obětí bývá odhadován na 300-500 000, někteří historici však mluví až o více než milionu romských obětí holokaustu. V českých zemích nacistický teror přežila asi jen desetina Romů.

Přečteno: 1191x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holokaust Romů po Česku, Holocaust, Karel Holomek, Konexe, o. s., Terezín, Pietní akce, pietní akt, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo