romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Z praktických do běžných škol přejde jen 205 žáků. Revoluce se podle MŠMT nekoná

5.8.2016 12:23
Ilustrační FOTO: Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Pixabay.com

Začleňování dětí z praktických do běžných základních škol se podle odhadů krajů ČR, které vycházejí z šetření na jednotlivých školách, bude týkat jen zhruba 205 žáků. Celkový počet dětí v praktických školách, které jsou určeny pro děti s lehkým mentálním postižením, se přitom v České republice pohybuje kolem 18 tisíc. Informuje o tom v tiskové zprávě MŠMT.

Přesné údaje budou k dispozici v říjnu, až školy zanesou informace do centrálního systému. Kritici změn ve společném vzdělávání varovali před hromadným příchodem dětí s lehkým mentálním postižením do běžných škol. To podle zjištění MŠMT nenestane. Spíše naopak. To, proč je počet dětí, které nakonec přejdou z praktických do běžných škol, tak nízký, nechce MŠMT zatím nijak hodnotit.

Nezávislý školský zpravodajský portál Česká škola zaslal na ministerstvo školství několik dotazů týkajících se mimo jiné toho, zda tak malý počet žáků, kteří přestoupí přestoupí na běžnou základní školu, nemůže být považován za nevydařený pokus o inkluzi, "protože za úspěch se vydává to, že se v podstatě nic nezmění".

Odpověď z ministerstva školství zní: "Protože se jedná o odhady, MŠMT je nebude v tuto chvíli hodnotit. Každopádně, podle přechozích šetření České školské inspekce již nyní vzdělává inkluzivně cca 80 procent škol, žádný dramatický nárůst ministryně školství ani její kolegové nepředpokládali – odhad učiněný společně s kraji tuto perspektivu jen potvrdil. Počet dětí přecházejících z praktických škol do základních není sice nikterak ochromující, i přesto chce MŠMT poskytnou maximální součinnost školám, pedagogům a rodičům. A především zajistit finanční prostředky 80 procentům škol, které již nyní společné vzdělávání prováděly, jen si musely poradit samy a mnohdy doplácet podpůrná opatření ze svého, případně na ně dopláceli samotní rodiče. Tato praxe teď skončí."

Kraje ve svých odhadech vycházejí z prohlášení rodičů, kteří měli do konce května nahlásit, na kterou školu své dítě od září umístí. Zhruba 52 tisíc dětí se speciálními vzdělávacími potřebami se podle České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) se vzdělává v běžných školách již nyní.

Nejvíce dětí z praktických škol přijde na běžnou základní školu ve Středočeském kraji a v Praze, dohromady jde zhruba o 150 žáků. V dalších krajích jsou to často jen jednotlivci a například Plzeňský kraj neočekává přechod žádného žáka.

V souvislosti s praktickými školami čelí Česká republika dlouhodobě kritice evropských orgánů a různých neziskových organizací, že se v nich vzdělává příliš vysoký podíl romských žáků. Mezi dětmi s diagnózou lehkého mentálního postižení jsou romské děti zastoupeny častěji, než odpovídá jejich skutečnému podílu v populaci, což ukazuje na systémová pochybení, varují zastánci integračních a inkluzivních postupů.

Nárok na vzdělávání ve spádové škole mají děti s různým druhem handicapu od roku 2005. Podle údajů České školní inspekce mají nějaké zkušenosti se začleňováním takových žáků čtyři pětiny základních škol. Novela zavádí nárokové financování podpory pro tyto děti, např. na fungování asistenta pedagoga ve třídě, ze státního rozpočtu, což zlepší podmínky pro školy, které tyto  žáky vzdělávají.

ČTK, voj, TZ MŠMT
Přečteno: 1376x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Inkluzivní vzdělávání, Integrace, Vzdělávání, Praktické školy, školaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo