romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Ostravě a Praze proběhnou 17. listopadu akce proti rasismu: Za mír mezi lidmi, Společně proti fašismu, Sametové posvícení

Praha, Ostrava, 15.11.2013 15:12, (ROMEA)
Sametové posvícení. Foto: Print Screen z videa.
Sametové posvícení. Foto: Print Screen z videa.

Na výročí 17. listopadu proběhne několik akcí v Praze i v Ostravě. V moravskoslezské metropoli se uskuteční shromáždění organizované ostravskými Romy, a to pod názvem Za mír mezi lidmi. V Praze proběhne akcí více, nejzajímavější jsou Společně proti fašismu na Jungmannově náměstí a Sametové posvícení u Národního divadla a posléze i na Kampě.

Za mír mezi lidmi

"My, Romové i příslušníci majority jsme se v Ostravě u příležitosti státního svátku rozhodli uspořádat další pokojné shromáždění, které začne v neděli 17. listopadu od 14 hod. na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě - Přívoze. Na předchozím shromáždění 28. října jsme řekli jasné NE rasismu a na svém spontánním pochodu k Domovu na půli cesty, který se stal terčem nesmyslného útoku neonacistů jen několik týdnů před tím, jsme rasistům důrazně a jednoznačně vzkázali: „My jsme tady doma!“ píšou organizátoři shromáždění ve svém prohlášení, kteří se rekrutují z různých občanských iniciativ, především ostravských Romů samých.

Když se v Ostravě v říjnu úspěšně postavili rasistům, neonacistům a dalším extremistům, konala se v Praze na jejich podporu solidární demonstrace. Nyní to ostravští chtějí Praze oplatit - pořádají své shromáždění na znamení podpory ve stejnou dobu, jako se na Jugmannově náměstí v Praze uskuteční demonstrace pod názvem Společně proti fašismu.

"Chceme však také tímto shromážděním připomenout zejména ostravským politikům, že zdejší Romové společně s částí majority začínají znít jednotným hlasem a že zcela po právu a v souladu s odkazem 17. listopadu očekávají, že se tito politici konečně začnou zabývat i problémy ostravských Romů a začnou s nimi jednat jako s rovnocennými partnery," stojí dále v prohlášení.

Organizátorům jde v první řadě o požadavek jasného odsouzení protiromských násilných demonstrací a pochodů v Ostravě, které porušují zákony ČR a které jsou organizovány skupinami a jednotlivci otevřeně se hlásicími k neonacismu.

Společně proti fašismu

Demonstrace pod názvem Společně proti fašismu proběhne 17. listopadu od 14.00 hodin na Jungmanově náměstí. Trasa oznámeného průvodu má vést do Vojtěšské čtvrti a zpět přes ulice Zahořanského, Na Zbořenci a Spálenou.

"17. listopad znamená příležitost vyjádřit solidaritu například antifašistům zavražděným v průběhu letošního roku po celé Evropě. Připomenout si jména těch, kteří byli zbiti či ubiti českými nacionalisty a neonacisty. Vyjádřit solidaritu s uprchlíky v Řecku, kteří každodenně čelí rasistickým útokům nejen ze strany neonacistického Zlatého úsvitu nýbrž i tamějších policistů. Razantně odmítnout legislativu kriminalizující lidi bez střechy nad hlavou. Jinými slovy vyjádřit solidaritu se všemi skupinami obyvatel, jimž je po celé Evropě a ve světě upíráno rovnoprávné postavení,." píše k této akci iniciativa NE RASISMU na své facebookové stránce.

Sametové posvícení

Výročí 17. listopadu chtějí využít občanské iniciativy sdružené do platformy Fór_um, kteří plánují karnevalový průvod pod názvem Sametové posvícení.  Chtějí tak oslavit vznik občanské společnosti a upozornit na aktuální témata jako jsou předsudky ústící v nenávistné pochody "slušných" proti "nepřizpůsobivým", systematické ničení krajiny či agresivní reklamní kampaně. Na happening upozorňují krátkým videem, na kterém "ochranka" v prasečích maskách táhne po Václavském náměstí gumový člun s hercem, který má masku prezidenta Miloše Zemana.

Satirický průvod se konal již loni, letos se ho zúčastní třeba Člověk v tísni, Otrokem rasy nebo Greenpeace. Účastníci v maskách se sejdou na piazzetě Národního divadla v 15.00 hodin, odkud vyjde průvod po nábřeží. Na Kampě pak v 16.00 proběhne defilé masek.  


Památka Jana Opletala

Na neděli 17. listopadu se v Praze chystá i pietní akce. Památku studenta Jana Opletala, kterého zastřelili v roce 1939 při demonstraci nacisté, si chtějí připomenout také studenti a Český svaz bojovníků za svobodu. Sejdou se tradičně před Hlávkovou kolejí, kde Opletal bydlel. Průvod pak projde Václavskou a Resslovou ulicí na Karlovo náměstí do Ječné, Štěpánské a Žitné ulice. Na Opletala chtějí u Hlávkovy koleje vzpomínat asi o dvě hodiny později i komunisté.

Pochodovat Prahou chtějí i krajně pravicoví extremisté. Policie v souvislosti s tím chystá opatření.

17. listopad

Na 17. listopadu připadá Mezinárodní den studentstva a český státní svátek Dne boje za svobodu a demokracii. Celosvětový den studentů byl vyhlášen kvůli represím proti československým studentům v listopadu 1939. Pohřeb Opletala se proměnil v protiokupační demonstraci. Nacisté reagovali uzavřením českých vysokých škol a 17. listopadu popravili devět studentských vůdců.

O 50 let později tvrdé potlačení studentského průvodu odstartovalo takzvanou sametovou revoluci, která vyvrcholila víceméně samovolným pádem již hodně vratkého komunistického režimu.

Přečteno: 1732x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

demokracie, Demonstrace, Romové, 17. listopadHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo