romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za násilí v Českých Budějovicích padla první dvě obvinění. Odborníci se extremistického násilí obávají

České Budějovice, Praha, 10.7.2013 17:00, (ROMEA)
Policie zasahovala 6. července 2013 na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. (FOTO: ČTK)
Policie zasahovala 6. července 2013 na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. (FOTO: ČTK)

První dva muži, kteří se účastnili neohlášených demonstrací na sídlišti Máj, převzali usnesení o zahájení trestního stíhání proti nim. Informuje o tom policie ČR na svém webu. Odborníci varují před násilím spojeným s extremisty, kteří ve městě organizují demonstrace podobné těm na severu Čech.

Muži si převzali usnesení o zahájení jejich trestního stíhání, a to ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě. Mladší z mužů se účastnil nepovoleného pochodu na sídliště Máj v sobotu 29. 6. 2013 a v jedné z ulic poblíž sídliště opakovaně házel po policistech kameny. Ke zranění osob nedošlo jen díky speciální ústrojové výbavě policistů. "Starší z mužů se účastnil nepovoleného shromáždění o týden později a po výzvách, které policisté směřovali k davu, s tím, aby upustili od protiprávního jednání, začal policisty fyzicky napadat a slovně urážet," informuje policie.

Zatímco taktika vedení jihočeské policie u prvního policejního zásahu v Českých Budějovicích naprosto selhala, napodruhé to již bylo lepší. V prvním případě policisté pustili skupinky demonstrantů až k Romům a nezasáhli ani ve chvíli, kdy někteří účastníci, kteří šli neohlášeným pochodem k sídlišti Máj přes čtyři kilometry, hajlovali a vykřikovali rasistická hesla. Následně rozpustili poklidné proromské shromáždění, což se dá kvalifikovat jako porušení zákona policií. Podruhé již policisté postupovali zkušeněji a podle zákona.

Nepokoje v Českých Budějovicích odstartovala dětská potyčka na pískovišti, do které se postupně zapletli dospělí. Odborníci varují, nelíbí se jim, že situaci jako záminky využili k rozpoutání konfliktu extremisté, kteří ve městě organizují demonstrace podobné těm na severu Čech.

Obavu o romské rodiny v této souvislosti vyjádřila Petra Zahradníková, ředitelka obecně prospěšné společnosti Inclusio.

"Opakovaná demonstrace síly v Českých Budějovicích organizovaná přes sociální sítě narušila chod mnoha domácností. Romské rodiny s malými dětmi se pod tlakem těchto událostí rozhodly odvézt malé děti do bezpečí k příbuzným v jiných městech. Děti jsou tedy v bezpečí, ještěže jsou ty letní prázdniny a děti mají ve škole volno! Co budou moci rodiny dělat po prázdninách?" sdělila Zahradníkové serveru Romea.cz.

Podle Pavla Fouska, obyvatele českobudějovického sídliště Máj, radnice totálně zanedbala integraci menšinové romské skupiny. "Místo rovných podmínek přichází s projekty, jako jsou třídy pouze pro Romy, což samozřejmě skupiny nesbližuje. Dále policie podceňovala i drobné konflikty na obou stranách, tedy i ze strany většiny. Scházejí zde společné aktivity všech obyvatel Máje jako například fotbalové zápasy nebo dětské dny. To všechno vede k určité nevraživosti a xenofobii,“ sdělil Pavel Fousek Novinkám.cz.

Podle politologa a rektora Vysoké školy evropských a regio­nálních studií v Českých Budějovicích Lubomíra Pány je příčina nepokojů na sídlišti Máj zřejmá z vývoje situace. „Extremisté využili běžného konfliktu na pískovišti, jakých je v celé republice mnoho, k rozpoutání konfliktu. Ten nyní eskaluje i v oblasti, která nepatří mezi sociálně vyloučené, tak jako je tomu například v některých případech na severu Čech,“ vysvětlil Pána serveru Novinky.cz. Podotkl, že k vyvolávání nepokojů se radikálům hodí i rozlehlost historického města.

Psycholog Rostislav Nesnídal vidí situaci na Máji jako dlouhodobý problém. „Je otázkou, kolik lidí z davu na sídlišti přijíždí z neonacistických skupin a v kolika případech se jedná o ty, kteří vidí v potyčkách s policií adrenalin a zábavu. Bohužel na takové demonstrace může doplatit i matka s kočárkem, která chtěla pouze vyjádřit svůj názor,“ konstatoval Nesnídal s tím, že podobný společenský konflikt se rozhodně nevyřeší za dva dny.

"Lidem už nevadí sejít se na jedné demonstraci s neonacisty," komentoval pro iDnes.cz nepokoje politolog Miroslav Mareš.

Problém podle něj nastává paušalizací, tedy házení Romů do jednoho pytle. "To pak zase u Romů oprávněně vyvolává pocit ohrožení a diskriminace. Je třeba se zaměřit na konkrétní problémové klany či gangy. Politici by měli být empatičtější a zajistit lidem pocit bezpečí," dodal Mareš.

František Kostlán, Novinky.cz, iDnes.cz
Přečteno: 1970x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, sídliště Máj, Policie, Násilí, Demonstrace, Extremismus, Neonacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo