romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za předloňský žhářský útok na ubytovnu v Aši jsou obžalovaní dva neonacisté

Plzeň, 5.8.2014 16:40, (ROMEA)
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz

Státní zástupce obžaloval dva muže, přívržence neonacistických uskupení, za předloňský útok na ubytovnu v Aši obývanou Romy. Za pokus o rasovou vraždu jim hrozí 15 až 20 let či výjimečný trest, píše dnešní Právo. Podle něj jsou obžalovanými dva členové neonacistické organizace Blood & Honour Division Bohemia a Combat 18 - čtyřiatřicetiletý Michal Poláček a čtyřiadvacetiletý Tomáš Kopecký. Deník s odvoláním na plzeňského žalobce Jakuba Kubiase uvádí, že soud čeká i dalších sedm členů neonacistických organizací, včetně jedné ženy. Dva muži hodili zápalné lahve na ubytovnu v Aši 26. února 2012. Nikdo nebyl při tomto útoku naštěstí zraněn.

„Obžalovaným hrozí 15 až 20 let vězení nebo dokonce výjimečný trest,“ potvrdil Právu Jakub Kubias z Krajského státního zastupitelství v Plzni. Před soudem podle něho skončí také dalších sedm členů Blood & Honour Division Bohemia a Combat 18 Sudety za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Je mezi nimi i jedna žena.

Deník Právo uvádí, že výběr objektu pro svůj žhářský útok si Poláček s Kopeckým pečlivě promysleli. Podle deníkem citovaného státního zástupce vylili benzín dokonce kolem vchodových dveří, aby si pojistili, že oběti z hořící ubytovny nebudou moci vyběhnout ven. Dvě hodiny po půlnoci následně vhodili dvě zápalné láhve do oken místností, v nichž v té době spalo deset dospělých a osm dětí. Naštěstí se obyvatelům ubytovny podařilo vzniklý požár uhasit, a to i díky tomu, že zápalné lahve zadrželo vnitřní sklo dvojitých oken.

O případu žhářského útoku na ubytovnu v Aši jsme již začátkem března 2012 uveřejnili vlastní reportáž a následně také rozhovor s Emilem Voráčem z místního sdružení Khamoro. Psali jsme také o tom, že policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zahájili měsíc po útoku na mnoha místech republiky zátah proti neonacistům, přičemž tehdy mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták potvrdil, že mají také stopu, která se vztahovala k útoku na ašskou ubytovnu.

voj, Právo
Přečteno: 1805x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

, Žhářský útok, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo