romea - logo
20. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Chválil teroristu, který zabil 56 lidí. Soud muži ze Znojma vyměřil šest let vězení

17.3.2021 11:03
Střelbu ve dvou mešitách 15. 3. 2019 v novozélandském městě Christchurch, při které zemřelo nejméně 40 lidí, vysílal pravicový extremista živě na sociální sítě
Střelbu ve dvou mešitách 15. 3. 2019 v novozélandském městě Christchurch, při které zemřelo nejméně 40 lidí, vysílal pravicový extremista živě na sociální sítě

K šesti letům vězení za propagaci terorismu odsoudil v úterý 16. března Krajský soud v Brně muže, který v internetové diskusi schvaloval teroristický čin z roku 2019 na Novém Zélandu. Uvedl to server iDnes.cz. Rozsudek není pravomocný, odsouzený se podle webu chce odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci. V souvislosti se schvalováním útoku na dvě mešity v novozélandském Christchurchi řešily české soudy víc podobných případů, obžalovaní ale dosud dostávali podmíněné tresty.

Pravicový extremista z Austrálie zastřelil v březnu 2019 při útoku ve dvou mešitách v Christchurchi pět desítek mužů, žen i dětí. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu.

"Jak jim chutná jejich medicína. Dobrá práce???!" napsal odsouzený Benedikt Čermák pod nahrávku zveřejněnou na internetu. Před soudem se bránil, že nešlo o schvalování trestného činu, nýbrž o výzvu k zamyšlení.

"Nesouhlasím s činem. Byl to komentář na to, že teď se karty obrátily a najednou je tu jiný psychopat, který střílí na muslimy," citoval jej iDnes.cz. Soudce se s tímto tvrzením neztotožnil. "Obžalovaný nevyjádřil lítost nad činem, ale jen nad sebou samým. Z toho samotného znění komentáře jde odvodit, že se nejednalo o kritiku, ale o pochvalu," řekl podle iDnes.cz soudce při odůvodnění verdiktu. Krajský soud v Plzni uložil letos v únoru za podobný internetový komentář k témuž útoku třicetiměsíční podmíněný trest s tříletou zkušební dobou odsouzenému Michalu Trykarovi.

Ondřej Pudil ze Žďáru nad Sázavou napsal do internetové diskuse příspěvky, kde mimo jiné chválil, jakou střelec v mešitách zvolil ráži, a litoval, že si útočník nekoupil větší zásobníky. Za to dostal loni tříletý podmíněný trest. Tříletý podmíněný trest dostal za schvalování útoku na Novém Zélandu i padesátiletý Václav Klestil. "Konečně měl někdo koule a ukázal, jak se na Mohamedány musí. Dobrá práce," napsal na facebooku.

Za podporu a propagaci terorismu dostala dvouletý podmíněný trest od Pražského městského soudu i Renata Pelikánová za výroky na facebooku. "Tak tohle je velký frajer, kéž by nás takových bylo víc, když s těma sviněma muslimskýma vlády nic nedělají a ještě jim ustupují," napsala a dodala, že muži děkuje za odvahu.

Přečteno: 727x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Útok, Terorismus, Soud, trest, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo